Ponad 100 lat temu pisano o tym miejscu w całej Europie. Przywrócili dawny układ parku Bednarskiego w Krakowie

Źródło:
krakow.pl, tvn24.pl
Park Bednarskiego w Krakowie po remoncie
Park Bednarskiego w Krakowie po remoncieJan Graczyński, krakow.pl
wideo 2/8
Park Bednarskiego w Krakowie po remoncieJan Graczyński, krakow.pl

Historyczny układ alejek, zrekonstruowany "domek ogrodnika" i odnowiona glorieta. XIX-wieczny Park im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie został w czwartek otwarty po remoncie. W ramach prac, na podstawie starych zdjęć i planów, przywrócono wygląd sprzed około stu lat. Jest też kilka nowych elementów, jak plenerowa siłownia czy plac zabaw.

Wyjątkowe miejsce na mapie krakowskiego Podgórza zmieniło się nie do poznania. W ciągu ostatnich lat park imienia Wojciecha Bednarskiego przeszedł gruntowny remont i w czwartek po południu znów został udostępniony mieszkańcom.

Czytaj też: Produkowano tam sok pomidorowy, kamienica popadła w ruinę. Konserwator nakazał przeprowadzenie prac

Park w dawnym kamieniołomie

Przed rewitalizacją park Bednarskiego był częściowo dziki i niedostępny. Tam, gdzie można było spacerować, ławki były zniszczone, chodniki straszyły dziurami, a oszpecona przez pseudograffiti glorieta zachęcała jedynie do obchodzenia jej szerokim łukiem. Dzięki archiwalnym zdjęciom i planom tego obszaru park Bednarskiego stał się nie tylko miejscem przyjaznym spacerowiczom, ale także odtworzono w nim częściowo wygląd, jaki prezentował na przełomie XIX i XX wieku.

Park Bednarskiego w Krakowie przed remontemPaweł Kubisztal, Stowarzyszenie PODGORZE.PL

Na początku 2022 roku rozpoczęła się rewitalizacja parku. W planach było jak najwierniejsze odwzorowanie dawnego charakteru tego miejsca. - Dawniej zniszczeniu uległa parkowa altanka, dlatego odtworzyliśmy ją w domniemanym miejscu dawnej platformy widokowej. Wyremontowana została także mocno zniszczona glorieta (okrągły pawilon - red.), odtworzyliśmy także, w miarę możliwości, historyczny układ alejek - wymienia w rozmowie z tvn24.pl Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Czytaj też: Mozaiki z "uzdrowiska" na Mokotowie zabytkiem. "Niezwykle wartościowe dzieło polskiej sztuki użytkowej lat 60. XX w."

Nowa altana nawiązuje do zachowanego szkicu, a jej wygląd wzorowano na fotografii z 1903 roku.

Park Bednarskiego w Krakowie po remoncieJan Graczyński, krakow.pl

Z kolei wyremontowana glorieta jest jedynym znajdującym się w parku autentykiem, który zachował swój pierwotny wygląd i świadczy o epoce, w której powstał. Budynek będzie miał funkcję zaplecza dla polany "Plac Sokoli", na której przewidziano miejsca do leżakowania.

Jednym z najciekawszych elementów jest zrekonstruowany "domek ogrodnika", czyli budynek, po którym w parku przed rewitalizacją nie było śladu. Wiadomo jednak, że dawniej był on tam obecny. Wewnątrz zlokalizowana została toaleta publiczna oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

"Domek ogrodnika" w podgórskim parku BednarskiegoJan Graczyński, krakow.pl

Plac zabaw, siłownia i nowe rośliny

W parku pojawiły się także całkiem nowe elementy, takie jak plenerowa siłownia czy plac zabaw. - Plac dla najmłodszych osób odwiedzających park został przeniesiony i poszerzony, a także podzielony na dwie części: dla dzieci młodszych i starszych - mówi Mikolaszek. Elementem łączącym place zabaw jest drewniana ścieżka dydaktyczna, wzdłuż której zaprojektowane zostały elementy związane z legendą o Panu Twardowskim.

Czytaj też: Zagadkowe odkrycie na budowie drogi w Ziębicach. "Tego obiektu nie powinno tam być"

Nie wszystkim szeroki zakres prac się podobał. Część mieszkańców obawiała się nadmiernej ingerencji w przyrodę parku i domagało się zachowania jego częściowo dzikiego charakteru, dlatego doszło do kompromisu: urzędnicy odstąpili między innymi od budowy dużej sceny.

Park Bednarskiego w Krakowie po remoncieJan Graczyński, krakow.pl

Jak informują miejscy urzędnicy, również zieleń w parku zaprojektowano "w oparciu o przeprowadzone analizy historyczne oraz kompozycyjne". Dobór roślin miał odpowiadać temu z pierwotnych założeń parku. Choć część drzew podczas prac wycięto, zasadzono 50 nowych, między innymi klony pospolite, kasztanowce, buki pospolite oraz lipy.

Park w dawnym kamieniołomie. "Pisano o tym w całej Europie"

Inicjatorem powstania parku na przełomie dwóch stuleci był jego obecny patron - Wojciech Bednarski, który w XIX-wiecznym Podgórzu - wtedy jeszcze podkrakowskim mieście - pełnił między innymi funkcję dyrektora szkoły. Był zaangażowanym społecznikiem i miejskim radnym.

Czytaj też: Na Tarchominie powstanie nowy park. Za sześć milionów złotych 

Park Bednarskiego w Krakowie w 1940 rokuNarodowe Archiwum Cyfrowe

Jak zaznacza Paweł Kubisztal, prezes stowarzyszenia PODGORZE.PL, jest to miejsce wyjątkowe pod względem historycznym.

- Możliwe, że był to pierwszy w Europie przykład poprzemysłowego terenu, który przeznaczono na zieleń. Wcześniej była to niecka kamieniołomu. Utworzenie w takim miejscu, na litej skale, było na ówczesne czasy niesamowitym wyczynem. Pisano o tym w całej Europie - powiedział Kubisztal w rozmowie z tvn24.pl.

Społecznik podkreśla, że oryginalny "domek ogrodnika", zrekonstruowany w XXI-wiecznej wersji parku, w przeszłości służył właśnie parkowym ogrodnikom. - Ktoś tego parku pilnował, wstęp był płatny, a więc całość była utrzyma na bardzo wysokim poziomie. Mam nadzieję że teraz również będzie zadbany - podkreślił prezes stowarzyszenia PODGORZE.PL.

Autorka/Autor:bp/gp

Źródło: krakow.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Kubisztal/Stowarzyszenie PODGORZE.PL, Jan Graczyński/krakow.pl

Pozostałe wiadomości

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Krzysztof Brejza, Ryszard Brejza, Roman Giertych, Grzegorz Napieralski i Magdalena Łośko są wśród osób, które otrzymały listy z Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. 

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Jordania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli kraje Bliskiego Wschodu, które stanęły po stronie Izraela i pomogły mu odeprzeć atak Iranu, udowodniły, że bardziej nie znoszą władz w Teheranie, niż izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu - ocenił amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

Źródło:
PAP

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

W sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku rozpoczął się proces Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl