Produkowano tam sok pomidorowy, kamienica popadła w ruinę. Konserwator nakazał przeprowadzenie prac

Wybudowana przed pierwszą wojną światową kamienica przy Chodakowskiej 22 na Kamionku wymaga pilnego remontu. Konserwator zabytków nakazał właścicielowi budynku przeprowadzenie prac naprawczych.

- Nakazałem posiadaczowi kamienicy przy ul. Chodakowskiej 22 w Warszawie przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych mających na celu zabezpieczenie zabytku oraz zahamowanie procesów jego destrukcji - poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Właścicielem kamienicy jest osoba prywatna.

Produkowano tam sok pomidorowy

Kamienica wraz z oficynami została wzniesiona w 1914 r. dla Leona i Antoniny Doley. Około 1921 roku nieruchomość została rozbudowana, zyskując obecny wygląd. Od 1924 roku właścicielem kamienicy były Zakłady Amunicyjne "Pocisk", które w 1941 roku sprzedały budynek Feliksowi i Michalinie Rachmielowskim. Budynek pozostał w ich rękach do 1968 r., gdy na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku kamienica została im odebrana. W 2005 roku ze względu na zły stan techniczny nieruchomość została całkowicie wykwaterowana. Rok później zdewastowany budynek został wpisana do rejestru zabytków. W 2011 roku zniszczona kamienica została zwrócona spadkobiercom.

Budynek posiada charakterystyczną wieżyczkę z wieńczącą ją glorietą z czterema arkadami wspartymi na kolumienkach. Na wschodniej oficynie zachowana została inskrypcja "LD+1914". Litery LD to inicjały ówczesnego inwestora, warszawskiego szewca Leona Doleya. Po 1941 roku urządzono w oficynie wschodniej zakład przetwórczy "Bekoma", zajmujący się m.in. wytwarzaniem soku pomidorowego.

Czytaj też: Pod cienką warstwą ziemi odkryli Warszawę, której już nie ma

Wykopaliska
Prace archeologiczne przy Anielewicza
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Czytaj także: