Władze Krakowa nie kryją radości i nadziei związanych z przyznaniem mu tytułu Miasta Literatury UNESCO. - Będziemy mieć realne szanse, żeby od przyszłego roku startować do nowego europejskiego programu Kreatywna Europa i pozyskiwać środki finansowe na rozwój programów literackich w mieście – zaznaczała wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji Magdalena Sroka.
Stolica Małopolski jest pierwszym w Europie kontynentalnym miastem, które otrzymało takie wyróżnienie.
- To jest przede wszystkim prestiż – skomentowała wiceprezydent Sroka. – Dzięki temu znajdujemy się w Sieci Miast Literatury UNESCO. W tej chwili z Krakowem to jest 8 miast na świecie. Budujemy partnerstwo, strategie rozwoju, upowszechniania literatury – zapowiada.
I dodaje, że co prawda tytuł „oficjalnie nie rodzi żadnych zobowiązań finansowych ani po stronie Krakowa, ani po stronie UNESCO”, ale daje on duże szanse na pozyskiwanie pieniędzy przeznaczanych na rozwój literatury w mieście.
Atuty miasta
- Mało kto zasługuje na ten tytuł – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przypomniał, że Kraków może się poszczycić wieloma wydarzeniami i projektami literackimi oraz długimi tradycjami wydawniczymi. W 1508 r. w Krakowie została wydrukowana pierwsza książka w języku polskim - „Historyja umęczenia Pana naszego Jezusa Chrystusa” anonimowego autora. Jak mówił prezydent, atutami miasta są też: rozbudowana sieć bibliotek, działalność wielu wydawnictw, istnienie na UJ Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową. - Ten tytuł to jakby podsumowanie naszej kreatywności w tej dziedzinie – uważa prezydent.
Kraków literaturą stoi
Majchrowski zapowiedział, że gmina chce przekazać mającemu swoją siedzibę w Krakowie Instytutowi Książki skład solny przy ul. Na Zjeździe. Miałoby tam powstać w przyszłości „Forum Literatury”, czyli miejsce, gdzie odbywałyby się wydarzenia literackie oraz stała ekspozycja poświęcona literaturze w Krakowie. Realizacja tych planów wymaga wcześniejszego porozumienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Krakowie mieszka wielu pisarzy i poetów. Z miastem związani byli m.in. nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz oraz zmarły niedawno dramaturg Sławomir Mrożek. Od 17 lat odbywają się Targi Książki, a od 2011 Targi Książki dla dzieci.
Pod Wawelem organizowane były Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu. Od 2009 r. odbywają się dwa duże festiwale literackie: Festiwal Miłosza i rozpoczynający się właśnie w poniedziałek Festiwal Conrada, na którym w ramach współpracy z innymi Miastami Literatury UNESCO goszczą pisarze z Reykjaviku.
W Krakowie wręczane są nagrody literackie m.in. nagroda Instytutu Książki za promocję polskiej literatury w świecie - Transatlantyk, a wkrótce Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. W 2011 r. miasto przystąpiło do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców (ICORN), pomagającej literatom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju. W ramach programu ICORN w Krakowie gościli: Maria Amelie - pisarka rosyjskiego pochodzenia, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana z Norwegii oraz Kareem Amer - egipski bloger skazany na karę więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka.
Szerokie wsparcie dla Krakowa
Kraków tytuł Miasta Literatury UNESCO otrzymał po prawie trzech latach starań. Z inicjatywą, by uhonorować Kraków tytułem wystąpiło miasto partnerskie - Edynburg, który był pierwszym Miastem Literatury UNESCO. Wniosek, złożony formalnie pod koniec 2011 r., poparło ponad 150 pisarzy m.in. nobliści Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa, Herta Mueller i Wisława Szymborska, a także Amos Oz, Alberto Manguel, Eduardo Mendoza, David Grossman, Peter Esterházy, Zadie Smith.
Środowiska literackie od 2010 r. zabiegały, by Kraków stał się Miastem Literatury UNESCO. Działania koordynowało Krakowskie Biuro Festiwalowe. Tytuł przyznany Krakowowi ma wymiar prestiżowy, ale też, daje możliwość korzystania ze środków UE.
8 Miast Literatury UNESCO
Wiadomość o otrzymaniu wyróżnienia przesłał w liście do prezydenta Krakowa Francesco Bandarin, zastępca ds. kultury dyrektor generalnej UNESCO.
Tytuł Miasta Literatury UNESCO jest przyznawany od 2004 roku. Oprócz Krakowa mogą się nim pochwalić: Edynburg, Melbourne, Iowa City, Dublin, Reykyavik i Norwich. Stolica Małopolski jest więc drugim nieanglojęzycznym miastem w gronie wyróżnionych.
W Krakowie mieszka wielu pisarzy i poetów:
Autor: jś / Źródło: TVN24 Kraków, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Julita Ślusarczyk