Zabytkowa brama kamienicy zniknęła, jej miejsce zajęły drzwi z plastiku i szkła

Źródło:
tvn24.pl
Zabytkowa, zdobiona brama kamienicy zniknęła. W jej miejsce stanęły drzwi z plastiku i szkła
Zabytkowa, zdobiona brama kamienicy zniknęła. W jej miejsce stanęły drzwi z plastiku i szkłaIgraszki z czasem
wideo 2/7
Zabytkowa, zdobiona brama zniknęła. W jej miejsce stanęły drzwi z plastiku i szkłaIgraszki z czasem

Z oryginalnego wejścia ostało się tylko nadświetle. Miejsce zabytkowej bramy kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w Krakowie zajęły drzwi z plastiku i szkła. Miejski konserwator zabytków uznał ingerencję za "niedopuszczalną" i zawiadomił nadzór budowlany. Problem w tym, że choć kamienica ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków, konserwator ma związane ręce. Wszystko dlatego, że od lat miasto nie ukończyło projektu planu miejscowego dla tego obszaru.

10-piętrowe bloki, grodzone osiedla, pawilony - a pośród tego wszystkiego wyróżniająca się na ich tle kamienica. Wzniesiony w 1912 roku budynek przy ulicy Mazowieckiej 64 w Krakowie - jedyny w tej okolicy wpisany do gminnej ewidencji zabytków - jeszcze niedawno cieszył oko klimatyczną i zadbaną bramą prowadzącą na podwórze.

Czytaj też: Stuletnie płytki z apteki trafiły do kontenera na gruz

Cieszył, bo tuż przed świętami wielkanocnymi wejście kamienicy zmieniło się nie do poznania. W miejsce zdobionych, oryginalnych drzwi właściciel wstawił nowe, pasujące bardziej do otaczających zabytek bloków niż do reprezentanta zmodernizowanego historyzmu, którym jest kamienica pod numerem 64.

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w Krakowie i jej "nowoczesna" wersjaIgraszki z czasem

"Ona była wyjątkowa", nowa to "szkaradztwo"

Widok wyprodukowanych ze szkła i aluminium drzwi żywcem wyjętych z bloku zszokował Jakuba Jastrzębskiego, autora facebookowego profilu "Igraszki z czasem", który w wielkanocny poranek wybrał się z najbliższymi na spacer ulicą Mazowiecką. Zaznacza, że po raz ostatni widział zabytkową bramę na około dwa tygodnie przed świętami. - Przechodząc obok tego budynku nagle zauważyliśmy, że oryginalne drzwi zniknęły, a w ich miejsce pojawiły się nowoczesne, szklano-aluminiowe - relacjonuje w rozmowie z tvn24.pl Jastrzębski.

Czytaj też: Weszli do nielegalnego muzeum w asyście policji. Zabezpieczyli "bezcenne eksponaty"

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w KrakowieIgraszki z czasem

Miłośnik historii Krakowa zaznacza, że oryginalna brama była w dobrym stanie. - Z tego, co słyszałem, około dekady temu przeszła konserwację. Nic nie wskazuje na to, by trzeba ją było wymieniać. Rozumiem, że komuś mogła się zwyczajnie nie podobać, jednak ona była wyjątkowa. Jako jedna z niewielu w Krakowie posiadała dekoracje takie jak na elewacji - podkreśla autor "Igraszek z czasem". W swoim wpisie na Facebooku nową bramę określa "szkaradztwem".

Z historycznej stolarki zachowało się tylko nadświetle, kontrastujące ze znajdującą się pod nim plastikową konstrukcją.

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w KrakowieIgraszki z czasem
"Nowoczesna" brama wejściowa do kamienicy przy ulicy Mazowieckiej w KrakowieIgraszki z czasem

Miejski konserwator oburzony, ale i bezradny

Jastrzębski zgłosił sprawę miejskiemu konserwatorowi zabytków (MKZ), a ten - powiatowemu inspektoratowi nadzoru budowlanego. W ocenie biura miejskiego konserwatora "działaniem niedopuszczalnym, deprecjonującym wygląd oraz walory historyczne, architektoniczne i stylowe obiektu jest wprowadzanie bramy o zmienionej formie i podziałach, czy o odmiennej kolorystyce". "Brama ta zdecydowanie obniża wartości zabytkowe budynku i ze stanowiska konserwatorskiego nie może zostać zaakceptowana" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Czytaj też: Wyremontowali dach kasztelu. Mieszka pod nim jedna z największych w Polsce kolonii nietoperzy

Przedwojenna kamienica wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków. Jednak biuro konserwatora przyznaje, że w świetle obowiązujących przepisów nie ma skutecznych narzędzi, by zmusić właściciela budynku do przywrócenia historycznego elementu albo do zamontowania takiego, który byłby kopią oryginału.

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w KrakowieIgraszki z czasem

"Z przykrością należy zatem stwierdzić, że w takich przypadkach służby ochrony zabytków mogą jedynie starać się wpływać na właścicieli nieruchomości, informując o właściwym, ze stanowiska konserwatorskiego, postępowaniu" - poinformowało nas biuro MKZ.

Latami uzgadniali, jak chronić zabytki. Właściciel był szybszy

Dlaczego konserwator ma związane ręce, mimo że budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków?

Według ustawy jedną z form ochrony zabytkowych budynków jest wpis do rejestru zabytków - na tej liście jednak kamienica z Mazowieckiej nie figuruje. Innym sposobem ochrony są odpowiednie zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Problem w tym, że od lat nie został on uchwalony. Właściciel obiektu pozbył się więc bramy w majestacie prawa.

Czytaj też: Ponad 100 lat temu pisano o tym miejscu w całej Europie. Przywrócili dawny układ parku Bednarskiego w Krakowie

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w KrakowieIgraszki z czasem

Ingerując w budynek wpisany do miejskiej ewidencji zabytków właściciel musi uzyskać zgodę inspektora nadzoru budowlanego w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W tym przypadku nie było to konieczne, bo - jak informuje nas biuro MKZ - "wymiana bramy wejściowej do kamienicy nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego".

Konserwator mógłby zadziałać, gdyby tylko ten obszar objęty był planem zagospodarowania przestrzennego. Plan "Mazowiecka" jest jednak tworzony już od trzech lat. Po tym, jak w sierpniu 2020 roku zakończono zbieranie wniosków do tego planu, ich rozpatrzenie nastąpiło dopiero dwa lata później. Tuż przed wymontowaniem historycznej bramy z kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 plan został skierowany "do ponownego opiniowania i uzgodnień ustawowych". Ma być gotowy i uchwalony w drugiej połowie 2023 roku.

Czytaj też: Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Dlaczego to tyle trwało? Jak informuje nas krakowski magistrat, to efekt między innymi "specyfiki" tego planu i... uzgodnień konserwatorskich. Jak wyjaśnia Wydział Planowania Przestrzennego, projekt "został sporządzony w oparciu m.in. o szczegółowe wytyczne konserwatorskie. Projekt planu miejscowego o charakterze ochronnym wymagał dodatkowych konsultacji konserwatorskich z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków oraz z Miejskim Konserwatorem Zabytków, co miało wpływ na harmonogram sporządzania planu".

Jak wynika z projektu planu, urzędnicy chcieli objąć budynek całkowitą ochroną konserwatorską - w tym także drzwi. W podobnej sytuacji jak budynek przy Mazowieckiej 64 są na tym obszarze kamienice, wille i domy przy ulicach Cieszyńskiej Lubelskiej, Śląskiej, a nawet przy alei Słowackiego. Wiele z nich jest wpisanych do gminnej ewidencji zabytków, ale w praktyce wiele z ich historycznych elementów może zniknąć. I to w majestacie prawa.

Jakub Jastrzębski z profilu "Igraszki z czasem" zaznacza, że budynek przy ulicy Mazowieckiej 64 jest kopią innej kamienicy - przy ulicy Siemiradzkiego 23. - Też jest bardzo ciekawa. Ostatnio przeprowadzono tam konserwację bramy. Została odmalowana i udekorowana kopiami słoneczników z koszy na doniczki - wskazuje.

Brama kamienicy przy ulicy Siemiradzkiego w Krakowie po konserwacjiIgraszki z czasem

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Igraszki z czasem

Pozostałe wiadomości

Mamy dowody na to, że Rosja próbuje manipulować francuskimi influencerami - powiedział minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noel Barrot. Polityk zaapelował do użytkowników platform internetowych o ostrożność.

"Mamy dowody". Ostrzeżenie dla influencerów

"Mamy dowody". Ostrzeżenie dla influencerów

Źródło:
PAP

Prezydent podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Do sądu skierowano wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec posła PiS Marcina Romanowskiego. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia będzie rozmawiał z premierem i prezydentem na temat projektu ustawy, która jak ocenił "uratuje demokrację". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 19 grudnia.

Podpis prezydenta, plan Hołowni, arsenał Chin

Podpis prezydenta, plan Hołowni, arsenał Chin

Źródło:
PAP, TVN24

1030 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Nocny atak ukraińskich dronów wywołał pożar w rafinerii ropy naftowej w Nowoszachtyńsku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Z kolei Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Krzywy Róg – uszkodzonych zostało wiele budynków, w tym szpital. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Atak ukraińskich dronów na rafinerię w Nowoszachtyńsku, Rosja uderzyła w Krzywy Róg

Atak ukraińskich dronów na rafinerię w Nowoszachtyńsku, Rosja uderzyła w Krzywy Róg

Źródło:
PAP

Podczas interwencji w miejscowości Zielona Chocina w województwie pomorskim jeden z policjantów oddał śmiertelny strzał do 37-latka. Wcześniej policjanci otrzymali zgłoszenie o agresywnym mężczyźnie, który pobił swojego ojca i demoluje dom.

Śmierć podczas policyjnej interwencji. Nie żyje 37-latek

Śmierć podczas policyjnej interwencji. Nie żyje 37-latek

Źródło:
tvn24.pl

To jeden z najważniejszych projektów legislacyjnych ostatnich lat, bo sprawa bezpieczeństwa to priorytet. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Chodzi o działania w czasie pokoju, stanu wojennego i wojny. Ma być specjalnie wydany podręcznik dotyczący kryzysowych sytuacji, zostanie także przeprowadzona inwentaryzacja schronów. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Schrony, które "często dzisiaj pełnią rolę magazynów". Co się zmieni

Schrony, które "często dzisiaj pełnią rolę magazynów". Co się zmieni

Źródło:
TVN24

Chiny mają 600 głowic jądrowych i pracują nad nowymi rakietami międzykontynentalnymi - wynika z raportu Pentagonu opublikowanego w środę. Dokument zwraca też uwagę na korupcję w wojsku, rosnącą współpracę Chin z Rosją i możliwość inwazji na Tajwan.

"Mają 600 głowic jądrowych i pracują nad nowymi rakietami"

"Mają 600 głowic jądrowych i pracują nad nowymi rakietami"

Źródło:
PAP, Reuters

Fed zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,50 procent. W komunikacie wskazano jednak na obawy dotyczące inflacji i niepewność co do przyszłej polityki gospodarczej w USA, co może spowolnić tempo dalszych obniżek. Na reakcję dolara nie trzeba było długo czekać.

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Jestem przekonany, że gość, który się chroni przed polskim wymiarem sprawiedliwości w ten sposób, jak zostanie zatrzymany, zacznie sypać - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Ryszard Petru z klubu Polska 2050-Trzecia Droga, komentując zniknięcie Marcina Romanowskiego. Zdaniem Tomasza Treli z Nowej Lewicy "może być tak, że teraz ci w PiS-ie się zaczynają bać, kogo Romanowski pierwszego sypnie".

"On zostanie dorwany przez polskie służby. On zacznie sypać"

"On zostanie dorwany przez polskie służby. On zacznie sypać"

Źródło:
TVN24

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent elekt Donald Trump stwierdził, że wcielenie Kanady do Stanów Zjednoczonych Ameryki to "świetny pomysł". "Wielu Kanadyjczyków chce, by Kanada stała się 51. stanem Ameryki" - ocenił. Przyszły prezydent USA miał zasugerować premierowi Justinowi Trudeau aneksję jego państwa podczas spotkania pod koniec listopada.

Trump wraca do tematu Kanady. "To nie ma sensu"

Trump wraca do tematu Kanady. "To nie ma sensu"

Źródło:
PAP

W Sądzie Okręgowym we Wrocławiu ruszył proces w sprawie zamordowania Mai H. we wrocławskim zakładzie karnym. Kobieta została uduszona przez jej partnera i jednocześnie ojca ich dwóch córek, które teraz, po 17 latach, pozwały Skarb Państwa. Kobiety domagają się 15 mln zł zadośćuczynienia.

Kobieta została zamordowana podczas odwiedzin w więzieniu. Jej córki pozywają państwo

Kobieta została zamordowana podczas odwiedzin w więzieniu. Jej córki pozywają państwo

Źródło:
tvn24.pl

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez wiry niżowe - najpierw rządy sprawować będzie Anka, a później Caroline. Po ciepłych dniach, z temperaturą sięgającą nawet 15 stopni Celsjusza, nastąpi ochłodzenie. W weekend popada deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Rodzice 3,5-letniej Helenki, która przebywa w ciężkim stanie w szpitalu w Zielonej Górze, usłyszeli prokuratorskie zarzuty spowodowania choroby realnie zagrażającej życiu w postaci niewydolności wielonarządowej poprzez nieodpowiednie odżywianie. W ocenie śledczych działanie rodziców nosiło znamiona przestępstwa znęcania się nad dziewczynką. Według biegłego dziecko "było wyniszczone z niedożywienia". Prokuratura twierdzi jednak, że lodówka rodziny była pełna.

3,5-latka "wyniszczona z niedożywienia". Rodzice usłyszeli zarzuty

3,5-latka "wyniszczona z niedożywienia". Rodzice usłyszeli zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W grudniu według rankingu CBOS największym zaufaniem społecznym cieszą się prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wiceprzewodniczący PO, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Największą nieufność budzi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Komu najbardziej ufają Polacy, komu najmniej? Nowy ranking

Komu najbardziej ufają Polacy, komu najmniej? Nowy ranking

Źródło:
PAP

To miała być zwykła transakcja sprzedaży papierosów elektronicznych. Gdy jednak umówił się z mężczyznami, ci siłą wciągnęli go do samochodu, wozili po mieście, bili i zmuszali do podawania kodów BLIK. Policjanci zatrzymali w tej sprawie dwóch obywateli Rosji w wieku 25 i 30 lat. Obaj usłyszeli już zarzuty i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Wciągnęli go do auta, wozili po mieście i bili. Musiał podawać kody do wypłacania pieniędzy

Wciągnęli go do auta, wozili po mieście i bili. Musiał podawać kody do wypłacania pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni strażnicy miejscy zauważyli przy leśnej drodze w Wawrze kraciastą torbę. W pobliżu kręcił się też kierowca. Szybko okazało się, dlaczego tak bardzo się nią interesował.

Tajemnicza torba porzucona przy leśnej drodze

Tajemnicza torba porzucona przy leśnej drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń generuje w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać rzekomo transport nowych samochodów osobowych z Polski, "prosto z salonu", na Ukrainę. Tylko że opis filmu jest fałszywy, bo transport tych aut jechał w stronę innej granicy.

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

Źródło:
Konkret24

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała przechwycone nagranie, które ma być dowodem, że wojska Korei Północnej walczące z armią ukraińską w obwodzie kurskim ponoszą ciężkie straty. Rozmówczyni - przedstawiona przez SBU jako pielęgniarka szpitala w obwodzie moskiewskim - ujawnia, ilu wojskowych armii Kim Dzong Una zostało rannych w ciągu kilku ostatnich dni. Rosjanka narzeka także, że kontakt z nimi jest bardzo trudny.

"120 rannych Koreańczyków w pociągu". Przechwycona rozmowa

"120 rannych Koreańczyków w pociągu". Przechwycona rozmowa

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP