Zabytkowa brama kamienicy zniknęła, jej miejsce zajęły drzwi z plastiku i szkła

Źródło:
tvn24.pl
Zabytkowa, zdobiona brama kamienicy zniknęła. W jej miejsce stanęły drzwi z plastiku i szkła
Zabytkowa, zdobiona brama kamienicy zniknęła. W jej miejsce stanęły drzwi z plastiku i szkłaIgraszki z czasem
wideo 2/7
Zabytkowa, zdobiona brama zniknęła. W jej miejsce stanęły drzwi z plastiku i szkłaIgraszki z czasem

Z oryginalnego wejścia ostało się tylko nadświetle. Miejsce zabytkowej bramy kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w Krakowie zajęły drzwi z plastiku i szkła. Miejski konserwator zabytków uznał ingerencję za "niedopuszczalną" i zawiadomił nadzór budowlany. Problem w tym, że choć kamienica ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków, konserwator ma związane ręce. Wszystko dlatego, że od lat miasto nie ukończyło projektu planu miejscowego dla tego obszaru.

10-piętrowe bloki, grodzone osiedla, pawilony - a pośród tego wszystkiego wyróżniająca się na ich tle kamienica. Wzniesiony w 1912 roku budynek przy ulicy Mazowieckiej 64 w Krakowie - jedyny w tej okolicy wpisany do gminnej ewidencji zabytków - jeszcze niedawno cieszył oko klimatyczną i zadbaną bramą prowadzącą na podwórze.

Czytaj też: Stuletnie płytki z apteki trafiły do kontenera na gruz

Cieszył, bo tuż przed świętami wielkanocnymi wejście kamienicy zmieniło się nie do poznania. W miejsce zdobionych, oryginalnych drzwi właściciel wstawił nowe, pasujące bardziej do otaczających zabytek bloków niż do reprezentanta zmodernizowanego historyzmu, którym jest kamienica pod numerem 64.

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w Krakowie i jej "nowoczesna" wersjaIgraszki z czasem

"Ona była wyjątkowa", nowa to "szkaradztwo"

Widok wyprodukowanych ze szkła i aluminium drzwi żywcem wyjętych z bloku zszokował Jakuba Jastrzębskiego, autora facebookowego profilu "Igraszki z czasem", który w wielkanocny poranek wybrał się z najbliższymi na spacer ulicą Mazowiecką. Zaznacza, że po raz ostatni widział zabytkową bramę na około dwa tygodnie przed świętami. - Przechodząc obok tego budynku nagle zauważyliśmy, że oryginalne drzwi zniknęły, a w ich miejsce pojawiły się nowoczesne, szklano-aluminiowe - relacjonuje w rozmowie z tvn24.pl Jastrzębski.

Czytaj też: Weszli do nielegalnego muzeum w asyście policji. Zabezpieczyli "bezcenne eksponaty"

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w KrakowieIgraszki z czasem

Miłośnik historii Krakowa zaznacza, że oryginalna brama była w dobrym stanie. - Z tego, co słyszałem, około dekady temu przeszła konserwację. Nic nie wskazuje na to, by trzeba ją było wymieniać. Rozumiem, że komuś mogła się zwyczajnie nie podobać, jednak ona była wyjątkowa. Jako jedna z niewielu w Krakowie posiadała dekoracje takie jak na elewacji - podkreśla autor "Igraszek z czasem". W swoim wpisie na Facebooku nową bramę określa "szkaradztwem".

Z historycznej stolarki zachowało się tylko nadświetle, kontrastujące ze znajdującą się pod nim plastikową konstrukcją.

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w KrakowieIgraszki z czasem
"Nowoczesna" brama wejściowa do kamienicy przy ulicy Mazowieckiej w KrakowieIgraszki z czasem

Miejski konserwator oburzony, ale i bezradny

Jastrzębski zgłosił sprawę miejskiemu konserwatorowi zabytków (MKZ), a ten - powiatowemu inspektoratowi nadzoru budowlanego. W ocenie biura miejskiego konserwatora "działaniem niedopuszczalnym, deprecjonującym wygląd oraz walory historyczne, architektoniczne i stylowe obiektu jest wprowadzanie bramy o zmienionej formie i podziałach, czy o odmiennej kolorystyce". "Brama ta zdecydowanie obniża wartości zabytkowe budynku i ze stanowiska konserwatorskiego nie może zostać zaakceptowana" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Czytaj też: Wyremontowali dach kasztelu. Mieszka pod nim jedna z największych w Polsce kolonii nietoperzy

Przedwojenna kamienica wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków. Jednak biuro konserwatora przyznaje, że w świetle obowiązujących przepisów nie ma skutecznych narzędzi, by zmusić właściciela budynku do przywrócenia historycznego elementu albo do zamontowania takiego, który byłby kopią oryginału.

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w KrakowieIgraszki z czasem

"Z przykrością należy zatem stwierdzić, że w takich przypadkach służby ochrony zabytków mogą jedynie starać się wpływać na właścicieli nieruchomości, informując o właściwym, ze stanowiska konserwatorskiego, postępowaniu" - poinformowało nas biuro MKZ.

Latami uzgadniali, jak chronić zabytki. Właściciel był szybszy

Dlaczego konserwator ma związane ręce, mimo że budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków?

Według ustawy jedną z form ochrony zabytkowych budynków jest wpis do rejestru zabytków - na tej liście jednak kamienica z Mazowieckiej nie figuruje. Innym sposobem ochrony są odpowiednie zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Problem w tym, że od lat nie został on uchwalony. Właściciel obiektu pozbył się więc bramy w majestacie prawa.

Czytaj też: Ponad 100 lat temu pisano o tym miejscu w całej Europie. Przywrócili dawny układ parku Bednarskiego w Krakowie

Zabytkowa brama kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 w KrakowieIgraszki z czasem

Ingerując w budynek wpisany do miejskiej ewidencji zabytków właściciel musi uzyskać zgodę inspektora nadzoru budowlanego w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W tym przypadku nie było to konieczne, bo - jak informuje nas biuro MKZ - "wymiana bramy wejściowej do kamienicy nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego".

Konserwator mógłby zadziałać, gdyby tylko ten obszar objęty był planem zagospodarowania przestrzennego. Plan "Mazowiecka" jest jednak tworzony już od trzech lat. Po tym, jak w sierpniu 2020 roku zakończono zbieranie wniosków do tego planu, ich rozpatrzenie nastąpiło dopiero dwa lata później. Tuż przed wymontowaniem historycznej bramy z kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 64 plan został skierowany "do ponownego opiniowania i uzgodnień ustawowych". Ma być gotowy i uchwalony w drugiej połowie 2023 roku.

Czytaj też: Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Dlaczego to tyle trwało? Jak informuje nas krakowski magistrat, to efekt między innymi "specyfiki" tego planu i... uzgodnień konserwatorskich. Jak wyjaśnia Wydział Planowania Przestrzennego, projekt "został sporządzony w oparciu m.in. o szczegółowe wytyczne konserwatorskie. Projekt planu miejscowego o charakterze ochronnym wymagał dodatkowych konsultacji konserwatorskich z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków oraz z Miejskim Konserwatorem Zabytków, co miało wpływ na harmonogram sporządzania planu".

Jak wynika z projektu planu, urzędnicy chcieli objąć budynek całkowitą ochroną konserwatorską - w tym także drzwi. W podobnej sytuacji jak budynek przy Mazowieckiej 64 są na tym obszarze kamienice, wille i domy przy ulicach Cieszyńskiej Lubelskiej, Śląskiej, a nawet przy alei Słowackiego. Wiele z nich jest wpisanych do gminnej ewidencji zabytków, ale w praktyce wiele z ich historycznych elementów może zniknąć. I to w majestacie prawa.

Jakub Jastrzębski z profilu "Igraszki z czasem" zaznacza, że budynek przy ulicy Mazowieckiej 64 jest kopią innej kamienicy - przy ulicy Siemiradzkiego 23. - Też jest bardzo ciekawa. Ostatnio przeprowadzono tam konserwację bramy. Została odmalowana i udekorowana kopiami słoneczników z koszy na doniczki - wskazuje.

Brama kamienicy przy ulicy Siemiradzkiego w Krakowie po konserwacjiIgraszki z czasem

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Igraszki z czasem

Pozostałe wiadomości

Rosyjskie służby zaczęły szukać Polaków, którzy zaangażowaliby się w działania wpływające na wybory w Polsce - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Podkreślił, że nawet "mała relacja" z obcym wywiadem to szpiegostwo, które jest surowo karane.

Minister ostrzega: rosyjskie służby chcą werbować Polaków, by wpłynąć na wybory

Minister ostrzega: rosyjskie służby chcą werbować Polaków, by wpłynąć na wybory

Źródło:
PAP, RMF

Prawdziwym celem Karola Nawrockiego jest nawet nie jego prezydentura, ale umożliwienie powrotu PiS do władzy. Będzie robił wszystko, żeby sypać piach w tryby. Będzie nawet takim Dudą 2.0 - ocenił w "Jeden na jeden" europoseł PSL Adam Jarubas. Mówił, że w przypadku wygranej kandydata PiS "spoistość koalicji byłaby wystawiona na jeszcze większy test niż do tej pory".

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

Źródło:
TVN24

Powoływała się na rzekome wpływy w instytucjach państwowych i obiecywała pośrednictwo w uzyskaniu dotacji z budżetu państwa. Według śledczych, 56-latka z Mazowsza przyjęła łapówki w łącznej kwocie co najmniej 500 tysięcy złotych. Usłyszała zarzuty i trafiła do aresztu.

"Przyjęła łapówki w kwocie co najmniej pół miliona złotych"

"Przyjęła łapówki w kwocie co najmniej pół miliona złotych"

Źródło:
PAP

Do trzech lat więzienia grozi 22-latkowi, który w autobusie podszedł do 15-latka i przyłożył mu do głowy pistolet gazowy. Młody mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania gróźb pozbawienia życia oraz narażenia małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

"W autobusie przyłożył nastolatkowi pistolet do głowy i zapytał czy się boi"

"W autobusie przyłożył nastolatkowi pistolet do głowy i zapytał czy się boi"

Źródło:
tvn24.pl

Nocne niebo na chwilę się rozświetliło, a potem mieszkańcy Tarnowa usłyszeli głośny huk na tyle głośny, że w niektórych samochodach włączyły się alarmy. Monika Darnobyt, rzeczniczka Grupy Azoty przekazuje, że doszło do eksplozji na terenie elektrociepłowni w Tarnowie. - Nikt nie ucierpiał, zadziałały systemy antyeksplozyjne - przekazała.

Błysk na niebie, a potem przerażający huk. Eksplozja na terenie elektrociepłowni

Błysk na niebie, a potem przerażający huk. Eksplozja na terenie elektrociepłowni

Źródło:
tvn24.pl

Około 350 osób ma stracić pracę w Black Red White - poinformował tvn24.pl Powiatowy Urząd Pracy w Przeworsku. Wcześniej informowaliśmy o zapowiedzi zamknięcia zakładu w tym mieście i zwolnienia 220 pracowników.

Zwolnienia grupowe w znanej polskiej firmie

Zwolnienia grupowe w znanej polskiej firmie

Źródło:
tvn24.pl

Regulator, czyli Wody Polskie, będzie mógł zablokować podwyżkę ceny wody, jeśli będzie ona nieuzasadniona - zapewniło Ministerstwo Infrastruktury. Resort zabrał także głos w sprawie taryf progresywnych, które po zmianie przepisów będą mogły wprowadzać gminy.

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Źródło:
PAP

Czy Julia Wieniawa jest milionerką? Przyznaje, że tak. Młoda artystka gra, śpiewa i działa w mediach społecznościowych. Zadebiutowała w wieku 14 lat. O szczegółach zarobków nie chce mówić, bo według niej "pieniądze lubią ciszę". Wieniawa przyznaje, że czasem ulega fanaberiom, ale zaczęła to robić dopiero, gdy osiągnęła "podstawę finansową". - Często ludzie, jak zarobią pierwsze większe pieniądze, to już wtedy idą kupić sobie drogi samochód, albo drogą torebkę - stwierdza.

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

Źródło:
tvn24.pl

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

Od listopadowej premiery filmu fabularnego o Simonie Kossak - najsłynniejszej popularyzatorce nauki kojarzonej z ochroną Puszczy Białowieskiej - minęły dwa miesiące. Tymczasem w nadchodzących dniach do okrągłego stołu, który ma określić rozwój puszczy przez następne 20 lat, zasiądą ekolodzy, leśnicy, samorządowcy i naukowcy. Wśród nich będą ludzie, którzy jeszcze pamiętają zmarłą w 2007 roku Simonę Kossak.

W najbliższych dniach będzie ważył się los Puszczy Białowieskiej na nadchodzące 20 lat

W najbliższych dniach będzie ważył się los Puszczy Białowieskiej na nadchodzące 20 lat

Źródło:
tvn24.pl

Apuseni - pasmo górskie w Rumunii - było widać ze szczytu Duże Jasło w Bieszczadach. Szczyt Varful Britei jest najbardziej na południe wysuniętym obszarem zaobserwowanym dotychczas z Polski. Pozwoliło na to okno pogodowe.

Z Bieszczadów zobaczyli Rumunię

Z Bieszczadów zobaczyli Rumunię

Źródło:
tvn24.pl

Wierzymy, że koniec tego skorumpowanego reżimu jest bliski - powiedzieli w piątek wieczorem uczestnicy protestu przed siedzibą serbskiego nadawcy publicznego RTS w Belgradzie. Zgromadzeni zebrali się na apel studentów, którzy od tygodni prowadzą protest i blokują 60 wydziałów uniwersyteckich w całym kraju.

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

Źródło:
PAP

Wiceprzewodniczący parlamentu Słowacji Tibor Gaszpar, jeden z najbliższych współpracowników premiera Roberta Ficy, z którym odwiedził w ostatnich dniach Moskwę, zasugerował w piątek wieczorem na antenie telewizji państwowej STVR, że kraj może wystąpić z Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taką sugestię odrzucił prezydent Peter Pellegrinii.

Właśnie wrócił z Moskwy. Sugeruje "skrajne rozwiązanie" dla Słowacji

Właśnie wrócił z Moskwy. Sugeruje "skrajne rozwiązanie" dla Słowacji

Źródło:
PAP

Były prezydent Boliwii Evo Morales ma zostać aresztowany - zdecydował sąd. Prokuratura zarzuca mu, że utrzymywał relacje seksualne z niepełnoletnią dziewczyną, która w 2016 roku, wówczas jako 15-latka, miała zajść z nim w ciążę. Morales nie stawił się na rozprawie sądowej.

Jest nakaz aresztowania byłego prezydenta. Prokuratura: zapłodnił 15-latkę

Jest nakaz aresztowania byłego prezydenta. Prokuratura: zapłodnił 15-latkę

Źródło:
PAP

Kubański dysydent Jose Daniel Ferrer, który wyszedł na wolność, potwierdził, że opozycjoniści osadzeni w zakładach karnych są brutalnie traktowani. W wywiadzie dla dziennika "El Mundo" podkreślił, że sceptycznie podchodzi do zapowiedzi złagodzenia represji ze strony władz w Hawanie.

Dysydent wyszedł z więzienia. Potwierdził najgorsze

Dysydent wyszedł z więzienia. Potwierdził najgorsze

Źródło:
PAP
Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Awaria wodociągowa była prawdopodobnie przyczyną pęknięcia, a następnie zawalenia części ściany budynku przy ulicy Bernardyńskiej w centrum Lublina. Nadzór budowlany oceni, czy kamienica nadaje się do dalszego użytkowania. 14 osób zostało ewakuowanych.

Runęła część kamienicy, ewakuowano 14 osób. Przyczyną była prawdopodobnie woda

Runęła część kamienicy, ewakuowano 14 osób. Przyczyną była prawdopodobnie woda

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Klient jednego z marketów na Woli został zatrzymany przez policję. Okazało się, że zamienił kody kreskowe towarów, aby zapłacić mniej za zakup zestawu elektronarzędzi wartego niemal dwa tysiące złotych. W kasie samoobsługowej zeskanował etykietę o wiele tańszego młota udarowego.

Podmienił kody kreskowe, by "zaoszczędzić"

Podmienił kody kreskowe, by "zaoszczędzić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w piątkowym komunikacie resortu wydał zalecenia, które powinny wdrożyć osoby i instytucje, by ograniczyć skutki wycieku danych z EuroCert. Rekomendacje obejmują między innymi zablokowanie zdalnego dostępu, zmianę poświadczeń do kont i systemów oraz zaktualizowanie danych logowania. 

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Źródło:
PAP

W ponad dwustuletniej historii Stanów Zjednoczonych nie jest pierwszym byłym prezydentem, który wróci do Białego Domu, ale z pewnością będzie pierwszym, który obejmie urząd z wyrokiem w sprawie karnej. W poniedziałek odbędzie się inauguracja prezydentury Donalda Trumpa. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Takiej inauguracji Ameryka nie widziała od 40 lat. "Będzie duże widowisko"

Takiej inauguracji Ameryka nie widziała od 40 lat. "Będzie duże widowisko"

Źródło:
TVN24

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło legendarne zdjęcie Chrisa Niedenthala, symbol stanu wojennego w Polsce. Razem z fotografem wystawili je Lena i Filip Sosnowscy. - WOŚP pomogła uratować nam życie i zdrowie. Dziś mamy cztery lata i chcemy (przy małej pomocy rodziców) podziękować oraz oddać choć promil dobra, które nas spotkało - czytamy w opisie aukcji.

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Gdyby nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nie byłoby mnie tutaj. Byłam wcześniakiem, który korzystał ze sprzętu WOŚP. Jestem bardzo wdzięczna i pomagam od zawsze - mówiła w TVN24 wokalistka Bryska. Przygotowała dwie aukcje - można wylicytować dwie różowe peruki oraz wspólną metamorfozę.

Bryska też korzystała ze sprzętu WOŚP, teraz wspiera Orkiestrę. "Obiecuję, że to będą fajne chwile"

Bryska też korzystała ze sprzętu WOŚP, teraz wspiera Orkiestrę. "Obiecuję, że to będą fajne chwile"

Źródło:
TVN24

Kobieta pracująca na kurzej fermie w angielskim Devon znalazła jajo o rzadkim kulistym kształcie. Niezwykły okaz ma trafić na aukcję charytatywną.

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Źródło:
BBC, The Guardian

Mark Brzezinski w poniedziałek zakończy swoją misję w roli ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Opublikował pożegnalny film, w którym dzieli się istotnymi osiągnięciami w relacjach polsko-amerykańskich i ważnymi momentami swojej kadencji.

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

Źródło:
TVN24

Co piąta skarga na pracodawcę w Polsce, to ta złożona w Warszawie. W 2024 roku inspektorzy pracy w stolicy nałożyli na firmy i instytucje blisko 2,4 tys. mandatów na kwotę ok. 3 mln złotych. To oznacza, że średnia wysokość mandatu wynosiła zaledwie 1,3 tys. zł. Andrzej Cegła, Okręgowy Inspektor Pracy w Warszawie zwraca uwagę w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl na "piramidalne struktury podwykonawców". - Czasami to sam pracownik nie wie, dla kogo pracuje - przyznaje.

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli administracja Joe Bidena nie zapewni, że nie będzie egzekwowała prawa dotyczącego TikToka, aplikacja zostanie wyłączona w USA 19 stycznia - oświadczyła firma. Zareagowała w ten sposób na wyrok Sądu Najwyższego pozwalający na zakazanie działalności platformy.

Ostatnie chwile przed zakazem. Gigant wydaje oświadczenie

Ostatnie chwile przed zakazem. Gigant wydaje oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Kompletnie nieznany", kontynuacji "Pasji" Mela Gibsona i festiwalu Open'er, który wygrał 14. edycję prestiżowego plebiscytu European Festival Awards.

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi w najróżniejszych zakątkach świata. W ramach 33. Finału zarejestrowanych zostało 95 zagranicznych sztabów. - Jesteśmy prawie gotowi - mówił w TVN24 szef sztabu na Bali Andrzej Jakubowski. Anna Tomala, organizatorka z Melbourne, przypomniała, że to już dziewiąty Finał w Australii, a ludzie "zawsze na ten dzień czekają".

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Źródło:
tvn24.pl
Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium