Ktoś uszkodził figurkę Smoka Turysty, zamontowaną w zeszłym tygodniu w parku Bednarskiego w Krakowie. Urwany róg został już odnaleziony i zostanie z powrotem przymocowany.
O akcie wandalizmu poinformował na Facebooku urząd miasta. "Brakuje słów. Ktoś był 'odważny', bo to tylko rzeźba smoka" – skomentował zdarzenie magistrat. Urzędnicy zapewnili jednocześnie, że należący do smoka róg został odnaleziony i zostanie na powrót przytwierdzony.
Również we wtorek urząd miasta poinformował o innym zdarzeniu – ktoś uszkodził ogrzewaną ławkę na przystanku w Borku Fałęckim. Na Facebooku opublikowano zdjęcia, na których widać przecięte przewody. Piotr Szpiech, oficer prasowy krakowskiej komendy miejskiej, przekazał, że V Komisariat Policji w Krakowie, obejmujący teren Parku Bednarskiego i Borku Fałęckiego, nie otrzymał dotychczas zgłoszenia o żadnym z tych zdarzeń.
Uszkodzona rzeźba smoka jest jedną z siedmiu figurek smoków, których montaż w przestrzeni miejskiej Krakowa rozpoczął się w zeszłym tygodniu. Tworzą one smoczy szlak.
Czytaj też: Włamuje się, demoluje klatkę schodową i rozrzuca fekalia w windzie. Robi to regularnie od roku
Smoczy szlak
Krakowski smoczy szlak, nawiązujący do szlaku z figurkami krasnali we Wrocławiu, to realizacja projektów zgłoszonych w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego miasta. Rzeźby mierzące od ok. 35 do 50 cm pojawiły się w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znalazła. Wyposażono je w specjalne tabliczki z kodami QR odsyłającymi do informacji o szlaku i poszczególnych figurkach.
Na szlaku znajdują się: Smok Geodeta na al. Dembowskiego, Smok Turysta przy parku Bednarskiego, Smok Malarz przy pl. Axentowicza, Smok z mapą przy parku Krakowskim, Smok z latawcem przy parku Jordana. Przy kinie Kijów stanął Smok Filmowiec, a na placu Na Groblach Smok Wodny. Zgodnie z planami w przyszłym roku w przestrzeni miasta pojawi się dziesięć kolejnych, gotowych już figur smoków.
Zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.
Źródło: PAP / TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Bogusław Świerzowski / krakow.pl