TVN24 | Kraków

Zakażony komendant i pracownicy sanepidu. "Trwa dochodzenie epidemiologiczne"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP
Koronawirus w krakowskim sanepidzieTVN24
wideo 2/8
TVN24Koronawirus w krakowskim sanepidzie

Sześciu pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie ma koronawirusa. Zakażony jest też komendant policji w Nowym Sączu i jeden z krakowskich policjantów.

Jak zapewnia Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka krakowskiego sanepidu, stacja działa normalnie. Nie mogą tam jednak wchodzić petenci – ci proszeni są o kontakt telefoniczny.

Na razie badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u sześciorga pracowników, a 14 kolejnych osób przebywa na kwarantannie. Rzeczniczka zaznaczyła jednak, że ta liczba prawdopodobnie się zmieni, ponieważ wciąż wykonywane są badania.

- W tej chwili trwa dochodzenie epidemiologiczne. Dopiero po tym wszystkim będzie wiadomo, ile osób skierowanych zostanie do wymazu - wyjaśniła Łatak-Glonek.

Zakażony policjant

Koronawirusa stwierdzono też wśród kierownictwa wydziału Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Zakażony jest jeden z policjantów. Jak informuje Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji, nie czekając na decyzję sanepidu, zdecydowano o odsunięciu od pracy 20 funkcjonariuszy z tego wydziału oraz kilku innych osób, które miały kontakt z zakażonym w ostatnim czasie. Odpowiednio przeszkoleni policyjni ratownicy medyczni pobrali od tych osób próbki do badań laboratoryjnych.

- Testy przeprowadzone w kierunku koronawirusa u wszystkich 25 badanych dały wynik negatywny – powiedział Gleń. - Jeżeli będą się do nas zgłaszać kolejne osoby, które miały kontakt z zarażonym, będziemy pobierać od nich próbki do badań – dodał.

Rzecznik małopolskiej policji zaznaczył, że jest to wydział, w którym nie są przyjmowane osoby z zewnątrz.

Dodał, że kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie robi wszystko, by odizolować osoby, które miały kontakt z zakażonym. Własne postępowanie w tej sprawie prowadzi sanepid. - Nie bagatelizujemy tej sprawy, chcemy jak najszybciej ustalić grupę policjantów, którzy mieli kontakt z chorym i zweryfikować stan ich zdrowia. Korzystamy z możliwości, jakie daje nam własne laboratorium w Komendzie Głównej Policji – podkreślił Gleń.

Rzecznik zapewnił, że ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy i niedawne Święto Policji na Wawelu zostały zorganizowane zgodnie z procedurami sanitarnymi i nie brały w nich udziału osoby zakażone.

Komendant Miejski Policji podjął decyzję o odwołaniu Święta Policji, które planowano w przyszłym tygodniu w Krakowie, policjanci nie będą też świętować w Nowym Sączu, gdzie zakażony jest jeden z komendantów Komendy Miejskiej Policji.

Autor:wini

Źródło: PAP