Krytyk teatralny Marek Mikos został we wtorek rekomendowany przez komisję konkursową na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Ostatecznie o jego powołaniu zdecyduje minister kultury Piotr Gliński, który wkrótce zapozna się z opinią komisji.
"Po analizie przedłożonych przez kandydatów koncepcji kierowania instytucją, przeprowadzeniu rozmów z kandydatami oraz dyskusji Komisja Konkursowa w głosowaniu jawnym podjęła uchwałę o rekomendowaniu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako kandydata na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pana Marka Mikosa" - napisało MKiDN w komunikacie.
Jak informuje ministerstwo kultury Marek Mikos na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych zaproponował kandydaturę Michała Gielety.
Swój udział do konkursu na szefa Starego Teatru w Krakowie zgłosiło siedmiu kandydatów: Jan Klata, Marek Mikos, Paweł Miśkiewicz, Jan Polewka, Adam Sroka, Dariusz Zawiślak i Jacek Zembrzuski.
Jak relacjonuje reporter TVN24 Marcin Kwaśny, decyzją komisji zaskoczeni są krytycy teatralni. Ich zdaniem Mikos nie był nawet w gronie faworytów do zwycięstwa. Za przeciwnika Klaty uważany był Paweł Miśkiewicz, którzy kierował Teatrem Dramatycznym w Warszawie.
Zaskoczeni są również aktorzy występujący na deskach Teatru Starego, decyzji komisji nie chcą jednak komentować.
Ostateczną decyzję podejmie minister
Wszyscy kandydaci spełnili kryteria formalne konkursu (m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej pięcioletnie doświadczenie w sferze kultury lub co najmniej trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych w instytucjach artystycznych) i 4 maja komisja konkursowa, powołana przez MKiDN, zakwalifikowała ich do rozmów kwalifikacyjnych.
W wyniku wtorkowych przesłuchań komisja rekomendowała Mikosa na funkcję dyrektora sceny narodowej w Krakowie. Wkrótce (MKiDN nie podaje dokładnej daty) z opinią komisji zapozna się minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. To ostatecznie głos szefa resortu zadecyduje o powołaniu nowego dyrektora.
Zapowiadają protest
Zwolennicy obecnego dyrektora teatru, Jana Klaty, organizują się na Facebooku i zapowiadają na piątek, 12 maja, na godz. 19 protest przeciw zmianie dyrekcji przed Starym Teatrem w Krakowie.
Marek Mikos (ur. w 1959 r. w Krakowie) to krytyk, dziennikarz, menadżer, animator kultury oraz autor książek o tematyce teatralnej. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2010-11 był kierownikiem literackim Teatru Ludowego, a w latach 2005-09 i 2012-16 dyrektorem TVP Kielce.
Michał Gieleta (ur. w 1974 r. w Warszawie) to reżyser pracujący głównie na scenach brytyjskich i amerykańskich. Studiował m.in. na Uniwersytecie Mediolańskim i Uniwersytecie w Oksfordzie, a wśród jego mentorów byli Giorgio Strehler, Franco Zeffirelli i Richard Eyre. Spektakle dramatyczne i operowe realizował m.in. w National Theatre Studio, Chicago Opera Theater oraz na West Endzie. Reżyserował także polskie sztuki współczesne.
Kadencja obecnego dyrektora Jana Klaty upływa z końcem sierpnia.
Kontrola w teatrze
Jan Klata był dyrektorem Starego Teatru od 2013 r. Na stanowisko powołał go w lipcu 2012 r. ówczesny szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Klata był krytykowany za "rzekomo artystyczne eksperymenty" w Starym Teatrze, niektórym spektaklom widzowie i aktorzy zarzucali "nieprzyzwoitość". Przedstawienie "Do Damaszku" w reż. Klaty (koniec 2013 r.) część publiczności próbowała przerwać, zaś z gry w "Nie-Boskiej komedii" w reż. Oliviera Frljicia (koniec 2013 r., próby do tego spektaklu zostały zawieszone) zrezygnowała część aktorów.
W grudniu 2015 roku w Teatrze Starym w Krakowie odbyła kontrola MKiDN. Resort zwrócił się do dyrekcji placówki o przekazanie nagrań ze spektakli, na co ta stwierdziła, że to może nie wystarczyć, by właściwie ocenić pracę teatru. W związku z tym w krakowskim teatrze osobiście zjawił się wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.
- Ponieważ nie jesteśmy teatrem telewizji to właściwą formą wyrabiania sobie zdania na temat artystycznej kondycji teatru jest przyjazd do Krakowa – mówił wtedy Klata. Nagrania jednak przekazał, a ministerstwo tłumaczyło, że kontrola to "rutynowe działanie" i zostanie przeprowadzona "we wszystkich instytucjach kultury powierzonych pieczy MKiDN".
Zwolennicy Klaty zwracają uwagę m.in. na to, że pod jego dyrekcją powstało wiele cennych spektakli, a placówka rozwinęła się – wybudowano Muzeum MICET, czyli interaktywne centrum edukacji teatralnej.
W komisji konkursowej, której przewodniczyła dyr. Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Agnieszka Komar-Morawska, zasiedli: Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia; pisarz i reżyser teatralny Antoni Libera; z-ca dyr. TVP Kultura Jakub Moroz; dyr. Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk; dyr. artystyczny Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze i wiceprezes ZASP Piotr Bogusław Jędrzejczak; kierownicy związków zawodowych działających w Starym Teatrze – Tadeusz Kulawski i Radosław Krzyżowski; doradca wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej Bernadeta Sondej.
Autor: mmw/gp/jb / Źródło: PAP / TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24