"Jacek Malczewski romantyczny". Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
"Jacek Malczewski romantyczny". Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
"Jacek Malczewski romantyczny". Wystawa w Muzeum Narodowym w KrakowieTVN24
wideo 2/6
TVN24"Jacek Malczewski romantyczny". Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

W gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać wystawę "Jacek Malczewski romantyczny". To zbiór ponad 170 prac młodopolskiego artysty ze wszystkich faz jego działalności - również tych po pierwszej wojnie światowej. Dzieła Malczewskiego można oglądać do końca lipca.

Jak tłumaczy dyrektor muzeum Andrzej Szczerski, wystawa pozwala zobaczyć Malczewskiego "trochę z off-u, nieodstępnego w kolekcjach publicznych".

- Do dzisiaj, kiedy popatrzymy na jego obrazy, możemy dostrzec w nich gotowe kadry filmowe, znakomite fotografie, czy wręcz sceny, które odnajdujemy w polskich powieściach. Toposy kulturowe, wizualne i ikonograficzne, które wypracował, obecne są w polskiej kulturze - mówi Szczerski.

Wystawa "Jacek Malczewski romantyczny", którą oglądać można w Muzeum Narodowym w Krakowie, składa się z ponad 170 prac, w tym 20 szkiców i szkicowników. Są wśród nich też te inspirowane poezją Juliusza Słowackiego, tematami baśniowymi i te ilustrujące opowiadania ludowe. Goście muzeum zobaczą również portrety i autoportrety artysty. Prezentowane prace to przede wszystkim manifestacja motywów romantycznych, które właśnie w okresie Młodej Polski pokazywano przy pomocy form wizualnych. - Dzięki Malczewskiemu zbiorowa wyobraźnia polska żyje romantyzmem - podkreślił dyrektor MNK.

Wystawa to szansa na kompleksowe zapoznanie się z twórczością malarza, bo pokazywane prace pochodzą ze wszystkich faz jego działalności, m.in. tej przypadającej na czas po pierwszej wojnie światowej.

Autoportret Jacka Malczewskiego

Wystawa prac Jacka Malczewskiego

Dyrektor muzeum wskazał, że kluczem do zrozumienia wystawy jest ujrzenie Malczewskiego jako twórcy wyrastającego z romantyzmu, poruszającego motywy takie jak wartość historii i wolności, "romantyczne czytanie pejzażu i osobowości człowieka", mesjanizm polski, a także rola artysty jako "romantycznego geniusza".

Zdaniem Szczerskiego, romantyzm stanowi ciągłą inspirację dla artystów. - Tak jest właściwie do dzisiaj. Myślę, że w tych obrazach jest bardzo wiele treści współczesnych - ocenił dyrektor.

Prezentowane dzieła nie pochodzą jedynie z kolekcji krakowskiego muzeum, ale też z kolekcji prywatnych. - Słysząc "Malczewski" spodziewamy się pewnego kanonu prac. A tymczasem jesteśmy poza tym kanonem - to Malczewski trochę z off-u, na co dzień nieodstępny w kolekcjach publicznych, pochodzący z kolekcji i zbiorów prywatnych - podkreślił dyrektor.

Ekspozycję oglądać można od piątku (18 lutego) do końca lipca w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Narodowe w Krakowie

Pozostałe wiadomości