Pomnik Armii Krajowej jeszcze długo nie stanie na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem w Krakowie. Organizatorzy konkursu na projekt tego pomnika nadal nie wybrali zwycięzcy. Zgłoszone projekty nie spełniały wszystkich wymogów. Termin rozstrzygnięcia przesunięto do wakacji.
Planowo pomnik ma być odsłonięty 27 września 2013 roku w obchodzonym wówczas Dniu Podziemnego Państwa Polskiego. Niestety, do tej pory nawet nie ma wybranego projektu pomnika, więc może nie powstać na czas. W takim przypadku, w dniu obchodów, na miejscu pomnika znajdzie się kamień węgielny. Byli żołnierze Armii Krajowej obawiają się, że nie dożyją tej ważnej dla nich chwili.
- Zależy nam na tym, żeby powstał pomnik godny i miejsca, i nas, żołnierzy Armii Krajowej. Chcielibyśmy, żeby powstał możliwie szybko, bo wielu z nas odchodzi, a dobrze byłoby, żeby przynajmniej jakaś grupa AK-owców dożyła odsłonięcia pomnika – mówi z zatroskaniem prezes Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK mec. Ryszard Brodowski.
- Chciałbym zobaczyć to dzieło za swojego życia, ale trzeba pamiętać, że robimy to dla przyszłych pokoleń – dodaje wiceprzewodniczący jury prof. Stanisław Juchnowicz.
Trzy projekty do poprawki
Konkurs został ogłoszony w zeszłe wakacje. W pierwszym etapie wpłynęło 57 prac. Inwestor i jury wybrało 5 najlepszych, których autorzy wzięli udział w drugim – zamkniętym etapie konkursu. Jednak nie udało się wybrać zwycięzcy. Zamiast tego jury wytypowało trzy projekty, które wymagają poprawy.
- Żadna z prac nie spełniła w pełni oczekiwań inwestora i sądu konkursowego i nie przedstawiła koncepcji pomnika spójnej z przestrzenią Ogrodu Pamięci Narodowej - uzasadnienia decyzję przewodniczący jury, główny architekt miasta prof. Andrzej Wyżykowski.
U stóp Wawelu, w południowej części Bulwaru Czerwieńskiego ma powstać Ogród Pamięci Narodowej. To właśnie w nim ma stanąć pomnik Armii Krajowej.
- Lokalizacja pomnika jest wyjątkowa i narzuca sposób myślenia o jego formie – podkreśla Juchnowicz. - Proces znalezienia odpowiedniego projektu do realizacji niestety czasami się przedłuża – dodaje. Według niego trzy wybrane projekty mają w sobie potencjał, z którego może powstać coś unikalnego.
Trzeba uzbroić się w cierpliwość
Aktorzy trzech projektów mają szansę na poprawę swoich dzieł do wakacji. Wtedy nastąpi ostateczne rozstrzygnięcie konkursu. Jury ogłosiło, że projekty te mają "elementy warte kontynuowania, noszące znamiona oryginalności, charakteryzujące się własną interpretacją przesłania ideowego". Jednocześnie podkreślali, że nie chcą organizować nowego konkursu, bo nie mają pewności, że zgłoszone projekty będą lepsze od dotychczasowych.
Inicjatorem budowy i fundatorem pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Pomnik, który powstanie nie może być wyższy niż 4 metry. Decyzję o wzniesieniu pomnika oraz jego lokalizacji podjęła Rada Miasta Krakowa. Prezydent Bronisław Komorowski objął inicjatywę honorowym patronatem.
Autor: nf / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum AK w Krakowie | Karol Kowalski