We wtorek o 17 w całym województwie świętokrzyskim mają zawyć syreny alarmowe. W ten sposób upamiętniona zostanie pamięć uczestników i ofiar zrywu niepodległościowego w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10 na Cmentarzu Starym w Kielcach, gdzie złożone zostały kwiaty na pomniku powstańca warszawskiego Wacława "Wilka" Wilczyńskiego, który po powstaniu był więźniem obozu w Mauthausen-Gusen, a po powrocie do Polski swoje życie związał ziemią świętokrzyską.
- Grób został odnowiony staraniem biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN - przekazał w poniedziałek naczelnik delegatury IPN w Kielcach dr Robert Piwko podczas briefingu poświęconego obchodom 79. rocznicy powstania warszawskiego w regionie świętokrzyskim.
Nabożeństwo i syreny o godzinie 17
Dodał, że centralna część uroczystości rozpocznie się o godzinie 15.45 w Kościele Garnizonowym przy ul. Chęcińskiej, gdzie odbędzie się msza w intencji poległych za wolność ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na skwer Szarych Szeregów przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, gdzie odbędzie się główna część obchodów.
- Tam będziemy oczekiwać godziny 17 i dźwięku syren, które przeniosą nas do Warszawy 1944 roku. Oddamy hołd i podziękujemy żołnierzom Armii Krajowej i wszystkich formacji niepodległościowych, które wówczas podjęły walkę o odzyskanie niepodległości - zaznaczył dr Piwko.
W ramach uroczystości zaplanowano podniesienie flagi, apel pamięci i salwę honorową, oraz składanie kwiatów.
Miasto Kielce w mediach społecznościowych poinformowało mieszkańców o tym, że będą mogli usłyszeć dźwięk syren. "Na terenie Kielc wyemitowany zostanie sygnał akustyczny - ciągły dźwięk syreny trwający 1 minutę" - napisano.
Pokaz filmu
Ponadto we wtorek w okolicach Hotelu Bristol przy ulicy Sienkiewicza, wolontariusze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów będą rozdawać materiały edukacyjne poświęcone powstaniu. Natomiast o godzinie 18 w kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury zaplanowano seans filmu Andrzeja Wajdy "Pierścionek z orłem w koronie", przedstawiający ostatnie dni Powstania Warszawskiego.
IPN przygotował także wystawy edukacyjne, jedna z nich stanęła na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przedstawione zostały na niej podstawowe zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem Armii Krajowej, największej organizacji zbrojnej polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. Ekspozycja porusza także temat działalności Zgrupowań AK "Ponury" - "Nurt" oraz przebiegu Powstania Warszawskiego. Wystawy edukacyjne będą prezentowane także w Busku-Zdroju oraz Staszowie.
Powstanie Warszawskie
Szef kieleckiej delegatury IPN zwrócił uwagę, że Powstanie Warszawskie było reakcją na pięć lat okupacji niemieckiej i zbrodni popełnianych na narodzie polskim. - Było ono też próbą podniesienia sprzeciwu wobec perspektywy zniewolenia przez związek sowiecki - zaznaczył.
- Powstanie Warszawskie jest świadectwem, tego, czym są totalitaryzmy. Po pierwsze świadectwem fanatyzmu, barbarzyństwa i żądzy zniszczenia, którą obrazuje postawa żołnierzy, oficerów i kadry aparatu okupacyjnego Rzeszy Niemieckiej. Drugą postawę totalitarną, którą widać przez pryzmat losów powstańców, jest niezwykły cynizm Związku Sowieckiego i tego instrumentalnego wykorzystywania tragedii ludzkich do osiągania celów politycznych - dodał.
Czytaj też: Do zobaczenia po wojnie, kochana, kochany...
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 - godzinie "W". Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.
Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock