Krzysztof Kozłowski, prowadzący w Józefowie nad Wisłą (powiat opolski) poszukiwania z użyciem wykrywacza metalu, znalazł srebrną monetę sprzed ponad dwóch tysięcy lat. To tak zwany serratus z popiersiem bogini Ceres na jednej stronie i pługiem zaprzęgniętym w woły na drugiej.
O znalezisku poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. Jak podał, moneta pochodzi z okresu republikańskiego Rzymu.
- Przekazana moneta to srebrny denar, tzw. serratus (ząbkowany). Jest to o tyle niezwykłe znalezisko, że pochodzi jeszcze z okresu republikańskiego Rzymu i datować go można na 81 r. p.n.e. – wyjaśnił konserwator.
Denar Gaiusa Mariusa
Opisując monetę wymienił niewielką zachowaną średnicę - 16 mm. - Na jednej stronie widoczne jest udrapowane popiersie Ceres, rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Poniżej podbródka umieszczony ma wytarty bliżej nieokreślony przedmiot – pierwotnie w różnych wariantach mógł być to np. róg obfitości, kłos lub lira. Natomiast u góry z tyłu głowy w stanie szczątkowym zachował się nieczytelny napis – podał.
Na drugiej stronie monety – poinformował Kopciowski – znajduje się przedstawienie oracza kroczącego za pługiem, który jest ciągnięty przez dwa woły. Poniżej znajduje się częściowo zachowany napis i liczba.
"Monogram MARI·C, pierwotnie prawdopodobnie brzmiący: C·MARI·C·F wskazuje, że jest to denar Gaiusa Mariusa, który pełnił funkcje jednego z triumwirów monetarnych w 81 r. p.n.e." – przekazał Kopciowski. Jak wyjaśnił, triumwirowie monetarni byli urzędnikami nadzorującymi bicie monet i w okresie późnej republiki ich imiona mogły być na nich umieszczane.
Kolejna rzymska moneta z Lubelszczyzny
Takie znaleziska - wskazał - łączone są najczęściej z osadnictwem kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim i w okresie wczesnorzymskim. - Monety tego typu pozostawały w stosunkowo długim okresie użytkowania – dodał.
Konserwator przypomniał, że jest to kolejna moneta z okresu republikańskiego, którą znaleziono w ostatnich latach na Lubelszczyźnie. W 2018 r. członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol "Szansa" zgłosili odnalezienie na terenach nadwiślańskich rzymskiego denara L. Tituriusa Sabinusa wybitego w 89 r. p.n.e.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków