"Czy dziedzictwo i rozwój to magiczne rodzeństwo?". Rusza sesja UNESCO w Krakowie

Inauguracja 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Inauguracja 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
tvn24
Sesja zostanie zainaugurowana na Zamku Królewskim na Wawelutvn24

W niedzielę w Krakowie zacznie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polska po raz pierwszy w historii jest gospodarzem tego wydarzenia. Gościem specjalnym będzie prezydent Andrzej Duda.

Podczas sesji zostaną podjęte decyzje dotyczące przyjęcia nowych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przedstawiony zostanie między innymi wniosek o wpisanie dawnych kopalni srebra, ołowiu i cynku, mieszczących się w podziemiach Gór Tarnowskich.

Sesja zostanie zainaugurowana o godzinie 20:15 na Wawelu. W ceremonii wezmą udział między innymi prezydent Andrzej Duda oraz minister Piotr Gliński. Łącznie do Krakowa zawitają trzy tysiące gości ze 190 krajów, w tym ponad 130 oficjalnych delegacji.

"Ogromna odpowiedzialność"

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO figurują 1052 miejsca i zabytki ze 165 państw. Obecność na niej to prestiż, ale również zobowiązanie do ochrony i konserwacji obiektu oraz takiego jego udostępniania, by zachowana została jego autentyczność i integralność.

- Odpowiedzialność spoczywająca na barkach zarządzających jest ogromna, wobec tych miejsc, społeczeństwa, społeczności międzynarodowej i przyszłych pokoleń - powiedziała dyrektor Światowego Centrum Dziedzictwa UNESCO Mechtild Roessler.

Podkreśliła, że w przypadku obiektów wpisanych na listę wyzwaniem jest zachowanie ich wyjątkowych, uniwersalnych wartości i autentyczności w otoczeniu szybko zamieniającego się świata.

Dodała, że wielokrotnie miała okazję widzieć, pod jaką presją działają i jak trudne bywa na co dzień poszukiwanie najlepszych rozwiązań. - Zarządzający obiektami wiedzą lepiej niż ktokolwiek inny, jakie są wyzwania związane z nimi, ale też, jakie są możliwości podkreślenia wartości tych miejsc – mówiła.

"Wykorzystać przeszłość, budując przyszłość"

- Ochrona dziedzictwa oznacza dzisiaj przede wszystkim potrzebę mądrego zarządzania zmianą, podobnie trzeba zwrócić uwagę na ewolucję podejścia do ochrony zabytków: mówimy o tym, by wykorzystywać przeszłość, budując przyszłość. Można się zastanawiać, czy dziedzictwo i rozwój to magiczne rodzeństwo, czy też być może zagadnienia i podmioty, które wzajemnie się wykluczają – mówił podczas inauguracji obrad przewodniczący 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO profesor Jacek Purchla.

Dodał, że miasta historyczne zadają sobie wiele fundamentalnych pytań dotyczących ochrony zabytków i ich odbudowy. Chodzi między innymi o to, jak oprzeć się presji inwestorów, o problemy, które muszą wziąć po uwagę architekci i planiści miejscy.

Ingerować, ale szanować

Forum zostało zorganizowane w Krakowie, którego Stare Miasto wraz ze Wzgórzem Wawelskim i Kazimierzem znalazło się na pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie.

- Często patrzymy na zarządzanie takimi miejscami jako na rodzaj wyróżnienia i nobilitacji, ale trzeba pamiętać, że zarządzający ma do rozwiązania także szereg istotnych problemów. My po 40 latach obecności na liście mamy wiele różnych doświadczeń, choćby wynikających z tego, że w tej zabytkowej tkance miasta trzeba podejmować decyzje dotyczące modernizacji jakiegoś obiektu, dostosowania go do współczesnych wymagań, chociażby sanitarnych. Wówczas zaczyna się batalia, jak to zrobić, żeby z jednej strony uszanować zabytkowy charakter różnych pomieszczeń czy przestrzeni, a z drugiej móc w nią zaingerować – mówił dziennikarzom wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Dodał, że kolejnym wyzwaniem dla miejsc i miast wpisanych na listę UNESCO jest ogromna liczba turystów. - Tymczasem mieszkańcy czasami chcieliby odzyskać te przestrzenie, które wcześniej posiadali niejako na wyłączność. W momencie, kiedy stają się one miejscami powszechnie uznanego, światowego dziedzictwa stają się otwarte dla wszystkich zwiedzających i bywa, że mieszkańcy czują się gośćmi u siebie. Myślę, że to doświadczenia wielu miast i chcielibyśmy przeprowadzić wymianę poglądów na ten temat – powiedział Kulig.

Wnioski i sugestie

Podczas inauguracji Forum prezydent Kulig mówił, że od blisko 40 lat w Krakowie funkcjonuje wspierany środkami z budżetu państwa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który przyznaje dotacje na konserwację zabytków. Od 2006 roku dotacje celowe na prace przy obiektach zabytkowych są udzielane także z budżetu miasta, a wsparcie z tego źródła w ciągu 10 lat uzyskało 230 wnioskodawców. Aby dbać o autentyczność i estetykę Starego Miasta objęto je przepisami o Parku Kulturowym.

Uczestnicy Forum mają zebrać wnioski i sugestie z kilkudniowej dyskusji w jednym dokumencie, który będzie prezentowany 6 lipca.

Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa po raz pierwszy towarzyszy sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który będzie obradował w Krakowie od niedzieli do 12 lipca.

Gospodarzem Forum Zarządców Miejsc Światowego jest Kraków, a zostało ono zorganizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z ICCROM oraz Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Autor: wini/r / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Jakub Hałun

Pozostałe wiadomości

Izrael ostrzelał w czwartek lotnisko w Sanie w Jemenie, na którym był szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Reuters opublikował nagranie z monitoringu, które ma przedstawiać Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa wyprowadzanego z saloniku VIP podczas ataku.

Szef WHO na lotnisku podczas ataku. Nagranie z monitoringu

Szef WHO na lotnisku podczas ataku. Nagranie z monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP

Operator norweskiej sieci kolejowej Bane Nor podał wstępne wyniki śledztwa po największej od lat awarii. W środę w wyniku komunikacyjnego paraliżu co najmniej 60 tysięcy pasażerów musiało odwołać swoje podróże.

Paraliż w całym kraju. Są pierwsze wyniki śledztwa

Paraliż w całym kraju. Są pierwsze wyniki śledztwa

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że wojsko ukraińskie schwytało kilku ciężko rannych żołnierzy północnokoreańskich, ale mieli tak poważne obrażenia, że nie udało się ich uratować. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby oświadczył, że "jasne jest, że rosyjscy i północnokoreańscy dowódcy wojskowi traktują tych żołnierzy jako przeznaczonych na straty".

"Mają dużo strat". Zełenski: schwytaliśmy kilku żołnierzy Korei Północnej, ale nie udało się ich uratować

"Mają dużo strat". Zełenski: schwytaliśmy kilku żołnierzy Korei Północnej, ale nie udało się ich uratować

Źródło:
PAP

Brytyjska gazeta o tematyce morskiej "Lloyd's List" przekazała, że tankowiec Eagle S, który jest podejrzany o uszkodzenie podmorskiego kabla energetycznego w Zatoce Fińskiej, "był załadowany sprzętem szpiegowskim". Według źródła tankowiec miał w kanale La Manche zrzucić do morza "urządzenia przypominające czujniki".

Zatrzymany tankowiec Eagle S "był załadowany sprzętem szpiegowskim"

Zatrzymany tankowiec Eagle S "był załadowany sprzętem szpiegowskim"

Źródło:
PAP

Parlament Kirgistanu przegłosował dwie ustawy regulujące religijną sferę życia. Zakazano między innymi zakrywania przez kobiety twarzy w miejscach publicznych, rozpowszechniania literatury religijnej czy tworzenia partii politycznych, których działalność oparta jest na religii. Ustawy czekają na zatwierdzenie przez prezydenta, lecz wydaje się to być formalnością.

Wprowadzają zakaz zakrywania twarzy i inne ograniczenia związane z religią

Wprowadzają zakaz zakrywania twarzy i inne ograniczenia związane z religią

Źródło:
PAP

W miejscowości Wręczyca Wielka (w województwie śląskim) doszło do zderzenia autobusu z samochodem osobowym. W wyniku tego zdarzenia zginęła kobieta, która kierowała samochodem osobowym. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 39-letnia mieszkanka powiatu częstochowskiego z nieustalonej przyczyny przejechała przez oś jezdni, doprowadzając do czołowego zderzenia z autobusem.

Zderzenie autobusu z osobówką. Nie żyje 39-latka

Zderzenie autobusu z osobówką. Nie żyje 39-latka

Źródło:
TVN24

Robert Fico zagroził Ukrainie odcięciem dostaw prądu, jeśli Kijów spełni zapowiedzi i po Nowym Roku wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu do jego kraju. Premier Słowacji, który niedawno rozmawiał z Władimirem Putinem na Kremlu, zadeklarował też, że Słowacja może być gospodarzem negocjacji pokojowych w "konflikcie ukraińsko-rosyjskim".

Fico grozi Ukrainie wyłączeniem prądu, jeśli Kijów wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu

Fico grozi Ukrainie wyłączeniem prądu, jeśli Kijów wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu

Źródło:
PAP

Naukowcy z szwedzkiego Uniwersytetu w Upssali zidentyfikowali w Bałtyku nowy, drapieżny gatunek śledzia. Jak twierdzą, ta "unikalna populacja" rybożernych śledzi ewoluowała prawdopodobnie setki, a nawet tysiące lat.

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami na zachodzie i przed gołoledzią na południowym wschodzie kraju. Szczególnie niebezpiecznie może być na Podkarpaciu, gdzie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia. Trudna sytuacja w kilku regionach

Ostrzeżenia drugiego stopnia. Trudna sytuacja w kilku regionach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nigdy nie powiedziałem, że premier Izraela Benjamin Netanjahu zostanie aresztowany, jeśli przybędzie na obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz - napisał sekretarz stanu MSZ Władysław Teofil Bartoszewski w odpowiedzi na krytykę ze strony publicysty konserwatywnego "Washington Times".

Wiceszef MSZ odpowiada "Washington Times" w sprawie premiera Izraela

Wiceszef MSZ odpowiada "Washington Times" w sprawie premiera Izraela

Źródło:
PAP
Biskup na "zagrodzie". Niedomówienia wokół posiadłości Jego Ekscelencji

Biskup na "zagrodzie". Niedomówienia wokół posiadłości Jego Ekscelencji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnej Wigilii i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozwiązał Bundestag i rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne. Z kolei parlament Korei Południowej zagłosował za impeachmentem pełniącego obowiązki prezydenta Hana Duk Su. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 28 grudnia.

Decyzja w sprawie wolnej Wigilii, Bundestag rozwiązany, kolejny impeachment w Korei

Decyzja w sprawie wolnej Wigilii, Bundestag rozwiązany, kolejny impeachment w Korei

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zasada jest prosta - jeśli ktoś kocha zwierzęta, to nie strzela petardami. Ale strzelają inni. Maciej Zalewski sprawdził, co zrobić z naszym czworonożnym przyjacielem, by oszczędzić mu stresu w sylwestra. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Sylwester utrapieniem zwierząt. Eksperci radzą, jak domowym pupilom oszczędzić stresu

Sylwester utrapieniem zwierząt. Eksperci radzą, jak domowym pupilom oszczędzić stresu

Źródło:
TVN24

Jak będzie wyglądała najbliższa kampania prezydencka? - Pozwolę sobie zaryzykować i stwierdzić, że tym razem czarnym koniem najprawdopodobniej będzie Sławomir Mentzen - mówiła w "Faktach po Faktach" socjolożka dr hab. Karolina Wigura. Dr hab. Rafał Chwedoruk pytany, czy Konfederacja może namieszać w sondażowych przewidywaniach, odpowiedział, że "nawet jeśli tak, to zamiast czarnego konia będzie to raczej nasza szkapa".

"Czarny koń" czy "nasza szkapa"? Eksperci o kampanii prezydenckiej

"Czarny koń" czy "nasza szkapa"? Eksperci o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl ekonomista z Akademii WSB Marek Zuber. Jego zdaniem w momencie gdy spełnimy wszystkie kryteria i zbliżymy się do krajów najbogatszych, przyjęcie euro w Polsce będzie opłacalne.

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Samolot Azerbaijan Airlines rozbił się w Kazachstanie z powodu "zewnętrznego oddziaływania fizycznego i technicznego" - wynika ze wstępnych ustaleń śledczych. Biały Dom zaproponował pomoc w dochodzeniu. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby przyznał, że są oznaki, które wskazują na strącenie samolotu przez rosyjski system obrony powietrznej. Pasażerowie maszyny twierdzą, że słyszeli kilka huków.

"Widzieliśmy pewne wczesne oznaki". Biały Dom zabrał głos w sprawie przyczyn katastrofy samolotu w Kazachstanie

"Widzieliśmy pewne wczesne oznaki". Biały Dom zabrał głos w sprawie przyczyn katastrofy samolotu w Kazachstanie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP,tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego. To oznacza, że droga do jej wejścia w życie bardzo się komplikuje. Swojego rozczarowania nie kryją zarówno polskie zawodniczki, jaki minister sportu i turystyki.

"Gorzki prezent" od prezydenta dla polskich zawodniczek. "Interes działaczy jest ważniejszy od interesu sportowców"

"Gorzki prezent" od prezydenta dla polskich zawodniczek. "Interes działaczy jest ważniejszy od interesu sportowców"

Źródło:
Fakty TVN

Kierowca, który 11 listopada wjechał swoim samochodem w tłum ludzi w Zhuhai w Chinach, został skazany na karę śmierci. W ataku zginęło 35 osób, a ponad 40 zostało rannych. Kierowca "wjechał celowo w tłum, aby dać upust swojej złości", wynika z ustaleń śledczych.

Kara śmierci dla kierowcy, który SUV-em taranował ludzi

Kara śmierci dla kierowcy, który SUV-em taranował ludzi

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W wieku 94 lat zmarł w Tokio Osamu Suzuki, który przez ponad 40 lat był prezesem koncernu Suzuki - podały światowe agencje. Dodały, że Japończyk przez kilka dekad był jedną z najbardziej wpływowych postaci światowej motoryzacji.

Osamu Suzuki nie żyje

Osamu Suzuki nie żyje

Źródło:
PAP
To jest ich zemsta

To jest ich zemsta

Źródło:
tvn24
Premium

Pod okiem dorosłego opiekuna dziecko bawiło się na obserwatorium na Śnieżce, tuż nad tzw. "rynną śmierci". "O mało nie spadł z dachu" - zrelacjonował pan Włodzimierz, który w mediach społecznościowych opublikował zdjęcia bezmyślnej zabawy. Ratownicy oceniają zachowanie opiekuna jednoznacznie: "skrajnie nieodpowiedzialne".

Dziecko na dachu obserwatorium tuż nad "rynną śmierci"

Dziecko na dachu obserwatorium tuż nad "rynną śmierci"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W małopolskiej Przysietnicy pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie nietypowego zjawiska, które powstaje w czasie mgły, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pewnej rodzinie mieszkającej na Florydzie zaginął pies. Zwierzę szczęśliwie odnalazło się po dziewięciu dniach i to w Wigilię. Właściciele czworonoga powiedzieli, że ich świąteczne marzenie się spełniło.

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Źródło:
kktv.com

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zlikwidowaniu siatki agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. "Planowali oni dywersję na ukraińskiej kolei, co miało utrudnić między innymi dostarczanie uzbrojenia ukraińskiej armii na froncie" - podano.

Pracowali dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, planowali sabotaż ukraińskiej kolei

Pracowali dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, planowali sabotaż ukraińskiej kolei

Źródło:
PAP

W Darłowie w Pomorskiem 73-latek zginął od uderzeń tłuczkiem do mięsa. Do zbrodni przyznał się 33-letni mężczyzna. Grozi mu dożywocie.

73-latek zabity tłuczkiem do mięsa. Druga zaatakowana osoba jest w stanie ciężkim

73-latek zabity tłuczkiem do mięsa. Druga zaatakowana osoba jest w stanie ciężkim

Źródło:
tvn24.pl

Koncert kolęd zespołu Mała Armia Janosika, który stał się wiralem w internecie - nie tylko polskim - został wykorzystany w walce politycznej. A to za sprawą "wujka Rafała Trzaskowskiego", który rzekomo "napisał muzykę, którą te dzieci śpiewają".

Mała Armia Janosika. "Wujek Trzaskowskiego" napisał muzykę do tej kolędy?

Mała Armia Janosika. "Wujek Trzaskowskiego" napisał muzykę do tej kolędy?

Źródło:
Konkret24

Dwie kobiety zginęły, a dwóch młodych mężczyzn zostało rannych w Boże Narodzenie w Milton Keynes w południowej Anglii. Wszyscy mieli obrażenia zadane prawdopodobnie nożem. Brytyjska policja zatrzymała w związku ze sprawą 49-latka, który usłyszał już zarzuty.

Tragedia w Boże Narodzenie. Dwie kobiety nie żyją, dwóch młodych mężczyzn w szpitalu

Tragedia w Boże Narodzenie. Dwie kobiety nie żyją, dwóch młodych mężczyzn w szpitalu

Źródło:
BBC

Jeszcze kilka lat temu ofiaromaty stanowiły nowość w polskich kościołach i wywoływały mieszane reakcje. Dziś znajdziemy parafie, w których proboszczowie zdecydowali się na całkowitą rezygnację z gotówkowej tacy. Jak urządzenia do wpłat zmieniają Kościół?

Koniec ze zbieraniem na tacę? Zmiany w kilkuset kościołach 

Koniec ze zbieraniem na tacę? Zmiany w kilkuset kościołach 

Źródło:
PAP
Telefon do bliskiej osoby? Nie mają takiej. "Nie chce mi się nawet ubrać"

Telefon do bliskiej osoby? Nie mają takiej. "Nie chce mi się nawet ubrać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł PiS Piotr Uściński przekonuje, że inny poseł PiS - Łukasz Mejza - miał się zrzec immunitetu tylko dlatego, że "pomylił liczbę metrów kwadratowych swojego domu czy mieszkania" w oświadczeniu majątkowym. A prawda jest taka, że zarzutów wobec Mejzy prokuratura ma aż 11. Przypominamy.

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Źródło:
Konkret24, "Gazeta Wyborcza"
Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już za niespełna miesiąc na ulice w całej Polsce, lecz nie tylko, wyruszą wolontariusze z kolorowymi puszkami, opatrzonymi czerwonymi serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będą kwestować po raz 33. Wszystko po to, by zaopatrzyć oddziały hematologiczne i onkologiczne w nowocześniejszy sprzęt. "Jeżeli zebralibyśmy tyle, ile w zeszłym roku, to byłyby one zaopatrzone we wszystko, co sobie wymarzyliśmy" - powiedział Jurek Owsiak w rozmowie w piątkowym programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Ostatni raz graliśmy dla hematologii i onkologii dekadę temu"

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Ostatni raz graliśmy dla hematologii i onkologii dekadę temu"

Źródło:
TVN24