Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl
Wojska Obrony Terytorialnej skierowane do usuwania skutków burz w gminie Pawłosiów
Wojska Obrony Terytorialnej skierowane do usuwania skutków burz w gminie PawłosiówTVN24
wideo 2/11
Wojska Obrony Terytorialnej skierowane do usuwania skutków burz w gminie PawłosiówTVN24

W piątek gwałtowne burze przetoczyły się nad częścią Polski. Najtrudniejsza sytuacja była na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jak poinformował starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, strażacy przeprowadzili blisko 700 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

W piątek po południu przez Polskę przeszły burze. Jak poinformował w sobotę rano na antenie TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, w związku z gwałtowną aurą w całym kraju strażacy przeprowadzili około 700 interwencji.

- Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie Podkarpacia i Lubelszczyzny. Najtrudniejszą sytuację mamy w województwie lubelskim, w którym odnotowano około 400 zdarzeń - dodał.

Interwencje w województwie lubelskim dotyczyły głównie miejscowości Puławy, Kraśnik i Opole Lubelskie. - W powiecie puławskim jest około 170 zdarzeń związanych z silnym wiatrem, a także kilkadziesiąt związanych z podtopieniami. Odnotowano tam około 40 zgłoszeń związanych z uszkodzeniami budynków gospodarczych i mieszkalnych - podał Kierzkowski.

Dodał, że w województwie podkarpackim najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Pawłosiów. - Tam około 150 budynków zostało podtopionych. Jedną trzecią udało się wstępnie oczyścić, na miejscu cały czas pracują strażacy, policjanci i Wojska Obrony Terytorialnej - mówił rzecznik. Zaznaczył, że usuwanie skutków burz może potrwać nawet kilka dni. Na terenie województwa lubelskiego wybuchł pożar po uderzeniu pioruna.

Karol Kierzkowski mówi o skutkach burz
Karol Kierzkowski mówi o skutkach burz TVN24

Burze w Polsce

Państwowa Staż Pożarna napisała w mediach społecznościowych, że w województwie lubelskim odnotowano 366 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz, w województwie podkarpackim - 179, a w województwie mazowieckim - 44. Prowadzone działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi, udrażnianiu szlaków komunikacyjnych oraz przepustów, a także na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

Zalane budynki i posesje na Podkarpaciu

Najpoważniejsza sytuacja wystąpiła w miejscowości Pawłosiów (powiat jarosławski, województwo podkarpackie). Przez miejscowość przetoczyła się fala wody, błota i gradu, zanieczyszczając drogi i prywatne posesje na długości około 2,5 kilometra.

Jak poinformował w sobotę rano rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, działania strażaków polegały głównie na usuwaniu szlamu i błota z jezdni, chodników i posesji. - Pomagaliśmy usunąć błoto z zalanych piwnic i garaży. W tej chwili sytuacja jest opanowana - dodał. Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle, na miejscu, na terenie gminy Pawłosiów, pozostały jeszcze jednostki OSP oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Stu terytorialsów z 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało w piątek wieczorem zadysponowanych do pomocy przy usuwaniu skutków gwałtownych opadów. - Służby, które jeszcze zostały wykonują prace związane z udrażnianiem rowów, wypompowywaniem wody z piwnic i garażów. Strażacy OSP i wojskowi pomagają wywieźć błoto, które naniosła woda - dodał. Według dyżurnego WCZK, ok. 50 budynków zostało już oczyszczonych z błota. Jak podkreślił Czanerle, trwa również wypompowywanie wody z rozlewiska, które powstało w okolicach Jarosławia.

NA KONTAKT24 CZEKAMY NA WASZE POGODOWE RELACJE

Utrudnienia na Lubelszczyźnie

Dyżurny KW PSP w Lublinie Marcin Babula poinformował w sobotę rano, że dotychczas strażacy odnotowali kilkaset interwencje związane z usuwaniem skutków burzy. - Sytuacja się ustabilizowała. Wpływają już tylko pojedyncze zgłoszenia. Nie ma osób poszkodowanych - powiedział. Dyżurny przekazał, że wszystko zaczęło się ok. godz. 17 od pow. biłgorajskiego. Następnie burza stopniowo przesuwała się i nasilała w kierunku północno-zachodnim województwa. Strażacy wyjeżdżali głównie do usuwania powalonych drzew i gałęzi z jezdni oraz do wypompowywania wody i udrażniania przepustów ze względu na zalane obiekty, ulice, place, posesje. Odnotowano również 31 uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i 25 na pozostałych budynkach gospodarczych, w tym jest kilka obiektów handlowych, produkcyjnych. - Mamy pojedyncze przypadki na przykład uszkodzenia elewacji na szkole z powodu przewrócenia drzew czy dachu na kościele - przekazał dyżurny.

Rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Ewa Wiatr przekazała w sobotę rano, że jeszcze ponad 3 tys. odbiorców z okolic Puław czeka na wznowienie dostaw prądu. W szczycie, czyli ok. 20 w piątek, ok. 12 tys. mieszkańców pozostawało bez prądu. - Służby od rana pracują w terenie. Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia, niektóre odcinki linii energetycznych wymagają tylko zrzucenia konarów i drzew, inne mogą wymagać wymiany słupów czy naprawy typowych uszkodzeń - dodała rzecznik.

Burza w Puławach (Lubelskie)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że przed godziną 19 silny wiatr przewrócił drzewo na DK19 na odcinku między Lubartowem a Kockiem, niedaleko Woli Lisowskiej. Drzewo zablokowało pas ruchu w kierunku Kocka, konieczne było wprowadzenie ruchu wahadłowego. 

Materiały z wichur i gradobicia na Lubelszczyźnie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Burza i wichura, Rzeczyca (Lubelskie)

- Nikt się nie spodziewał takiej skali, takiego gradu. Zapowiada się tragedia dla rolników – powiedział burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. Największe szkody wyrządziło trwające około 15 minut gradobicie, które – według Deca – zniszczyło uprawy rzepaku i porzeczki. Burmistrz zapowiedział wniosek do wojewody o powołanie komisji do szacowania strat.

Prezydent Puław Paweł Maj informował w piątek, że z powodu zerwanej trakcji kolejowej wstrzymano ruch pociągów przez miasto. Połamane drzewa i konary uszkodziły samochody i zerwały linie energetyczne, dlatego w niektórych dzielnicach nie ma prądu. - Wiem o zerwanym dachu budynku jednorodzinnego. Drzewa leżą także na miejskich orlikach, na placach zabaw, przy przedszkolach, szkołach, na obiektach rekreacyjnych – wyliczył.

Połamane drzewa leżą także na dziedzińcu zabytkowego pałacu Czartoryskich i w parku. - Kilka lat temu była wichura. Teraz doprawiła. Zabytkowa aleja lipowa została zniszczona – stwierdził Maj. Ocenił, że sprzątanie miasta i szacowanie strat po wichurze zajmie kilka najbliższych dni.

Gradobicie w Biłgoraju

Superkomórka nad Mazowszem

Około godziny 19 zaczęło grzmieć na południowo-wschodnich krańcach Mazowsza. Nagrania i zdjęcia z Kozienic, gdzie przechodziła najgroźniejsza superkomórka, dostaliśmy na Kontakt 24.

Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP brygadier Karol Kroć przekazał natomiast, że w piątek na Mazowszu strażacy odnotowali ogółem kilkadziesiąt zdarzenia w związku z pogodą, w tym kilka dotyczyły uszkodzonych dachów, kilka podtopień budynków, reszta interwencji dotyczyła wiatrołomów.

Komórka burzowa nad Kozienicami

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia pokazujące opady deszczu i gradu w Przemyślu.

Opady gradu w Przemyślu

Intensywność zjawiska doskonale widać na nagraniu. Według ekspertów Sieci Obserwatorów Burz, piątkowa burza miała cechy superkomórki.

Burzowo na Podkarpaciu
Burzowo na PodkarpaciuUżytkownicy Sieci Obserwatorów Burz

Autorka/Autor:ast,anw/dd

Źródło: Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Darek Delmanowicz/PAP

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 15.07 grzmi w większości województw. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Zapoznaj się z aktualną sytuacją pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Nad Polską jest front, który niesie gwałtowne zjawiska

Gdzie jest burza? Nad Polską jest front, który niesie gwałtowne zjawiska

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 16.07. Noc będzie pochmurna, miejscami z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, ale w dzień niebo nad Polską zakryją chmury, z których może popadać. Temperatura będzie niższa niż we wtorek, ale nie powinna spaść poniżej 20 stopni.

Pogoda na jutro - środa, 15 lipca. Chmury, deszcz i niższa temperatura. Nocą może mocno wiać

Pogoda na jutro - środa, 15 lipca. Chmury, deszcz i niższa temperatura. Nocą może mocno wiać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy drugiego i pierwszego stopnia przed burzami z silnym deszczem. Ulewom będzie towarzyszyć porywisty wiatr, możliwy jest także grad.

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burze i przyniesione przez nie ulewy wywołują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Pierwsze skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Pierwsze skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami, ulewnymi deszczami i silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że możliwe są podtopienia, i zalecają, aby w trakcie burzy znaleźć bezpieczne schronienie. Sprawdź, kto dostał alert RCB.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Wtorek jest kolejnym burzowym dniem w Polsce. Wyładowaniom towarzyszą silny wiatr oraz opady deszczu. W województwie warmińsko-mazurskim powstał lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Członkowie misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, wrócili we wtorek na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Żona astronauty Aleksandra Uznańska-Wiśniewska opublikowała zdjęcie z żołnierzami Wojska Polskiego i lekarzami Europejskiej Agencji Kosmicznej w Houston. Na astronautę czeka już samolot, którym ma udać się do Europy. Wszystko relacjonujemy w tvn24.pl.

Samolot czeka na Uznańskiego-Wiśniewskiego. Żona dziękuje za "gotowość i zaangażowanie"

Samolot czeka na Uznańskiego-Wiśniewskiego. Żona dziękuje za "gotowość i zaangażowanie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kapsuła Dragon z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym. Do wodowania doszło w rejonie wybrzeża Kalifornii o godzinie 2.31 czasu lokalnego. Polski astronauta opuścił już kapsułę.

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl