W Krakowie rusza Festiwal Kultury Żydowskiej. Tegoroczna edycja ma inna niż dotychczasowe. Obok tradycyjnej muzyki i sztuki, po raz pierwszy pojawią się DJ-e, awangardowe zespoły i warsztaty ze street artu.
- Mimo, że tegoroczny festiwal jest 23., to tak naprawdę przygotowujemy go już od 25 lat. Ćwierćwiecze już za nami. Kiedy zaczynaliśmy, stworzyliśmy imprezę, która uczyła ludzi czym jest kultura żydowska. Dziś nasi odbiorcy już to wiedzą, dlatego chcemy im pokazać inne odsłony tej kultury – tłumaczy Robert Gądek, zastępca dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej.
– Kultura Żydowska jest obecna w każdym aspekcie życia. Jest swojska i bliska nam wszystkim. Częściej niż zdajemy sobie z tego sprawę inicjuje trendy i zmiany – dodaje Gądek.
Hejnał z winyla
W tym roku organizatorzy chcą pokazać przejście od historii i tradycji do teraźniejszości, a nawet do najbliższej przyszłości jaka może czekać kulturę żydowską. Dlatego na festiwalu pojawią się nowi, często awangardowi wykonawcy. Zmiany obejmą również główne wydarzenie festiwalu – koncert Szalom na Szerokiej, który odbędzie się w sobotę 6 lipca o godzinie 18:00. Imprezę rozpocznie zmiksowany na płytach winylowych hejnał mariacki wykonany przez grupę Dj-ów Radio Trip.
5 odsłon
- W tym roku podzieliliśmy program festiwalu na pięć odsłon. Podczas tych kilku dni odbywa się blisko 300 wydarzeń i trudno odbiorcy wybrać dokładnie to co go interesuje. Dlatego wprowadziliśmy kategorie. Chcemy w ten sposób ułatwić uczestnikom poruszanie się po festiwalu – zapowiada zmiany Robert Gądek.
Odsłona Classic jest kierowana do osób, które szukają tradycyjnej kultury żydowskiej, strefa Off ma zgromadzić tych, którzy lubią eksperymenty i są otwarci na nowości. Warsztaty oraz panele edukacyjno-dyskusyjne znajdują się w odsłonie Idee, która dedykowana jest osobom chcącym wiedzieć więcej.
– Interesującą odsłoną jest Art. Udało się nam w tym roku przygotować wyjątkowo bogatą ofertę. Będziemy prezentować fotografie, street art, murale, różnego rodzaju instalacje dźwiękowe i audiowizualne. Zgromadziliśmy sztukę klasyczną i awangardową – chwali Robert Gadek.
Rabin na deskorolce
Najmłodszych uczestników organizatorzy zapraszają do strefy Kids, która oferuje różnego rodzaju warsztaty - od graffiti, poprzez happening oparty na życiu i twórczości Juliana Tuwima, aż po naukę tańca żydowskiego.
Rabin Dovid Rsap – kabalista, bloger i nauczyciel będzie opowiadał o tym jak Kabała może pomóc w szlifowaniu umiejętności skatera i jak deskorolka może posłużyć w doskonaleniu uważności i medytacji. – Rabin powołuje się na słowa, Tory, które mówią, że każdy powinien poznać Boga na swój sposób, a jego zdaniem deskorolka świetnie łączy elementy ognia, powietrza, wody i ziemi, dlatego dzięki niej można zbliżyć się do Boga – zapowiada warsztaty Robert Gądek z Biura Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Autor: koko / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Festiwal Kultury Żydowskiej