Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński zaapelował do dziennikarzy, by uszanowali to, że papież Franciszek postanowił milczeć podczas swojej wizyty w byłym niemieckim obozie. Franciszek odwiedzi muzeum w piątek 29 lipca.
- To jest oczywiście wielkie wyzwanie dla dziennikarzy. Świat oczekuje od was słów i komentarzy. Istnieje wielka pokusa, żeby tą ciszę zapełnić słowami. Bardzo apeluję, żeby tej pokusie jakoś się oprzeć, żeby nie zagadać tej ciszy – powiedział Cywiński podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Pokazać ciszę
- Proszę, żeby tę ciszę pokazać, choć wiem, że jest to bardzo trudne zadanie - zaapelował. - Ta cisza – po pierwsze - jest wyrazem głębokiej chęci przeżycia tego miejsca. A po drugie – wsłuchania się w to, co to miejsce mówi. Nietraktowanie tego jako miejsca do przemówień – dodał. Przyjaciel Franciszka rabin Abraham Skórka przywołał jego słowa, wypowiedziane, gdy papież był arcybiskupem stolicy Argentyny: "Shoah to ludobójstwo, jak inne ludobójstwa XX wieku, ale ma ono swą cechę szczególną". - Zagłada Żydów to było masowe eksterminacja narodu.(…) Śmierć każdego z przedstawicieli narodu żydowskiego była jak policzek wymierzony panu Bogu – dodał. Zaznaczył, że Auschwitz jest tak naprawdę synonimem Shoah. - Z punktu widzenia teologii, z punktu widzenia Biblii ta postawa ciszy znaczy bardzo wiele – dodał rabin. - Papież mówi znacznie więcej przez swoją postawę, aniżeli słowa. Siła jego postawy, zachowania jest niesamowita, jest szczególna. Ona pokazuje nam jego myślenie, a także jego nauczanie. Ta cisza, którą papież zachowuje, jest niesamowitej wagi przesłaniem – powiedział Skórka.
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że cisza pozwala wyrazić myśli, dla których brakuje słów. - Papież pokazuje nam, rabinom, że kiedy my wchodzimy za bramę śmierci, powinnyśmy także mówić o tych zagrożeniach, w obliczu których stoją inne narody. Powinnyśmy głośno mówić o naszym zaniepokojeniu tym, że tak wielu chrześcijan jest zagrożonych w tak wielu krajach – dodał Schudrich.
Wizyta papieża w Auschwitz
W byłym niemieckim obozie Franciszek pomodli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11. Niemcy zastrzelili tam tysiące osób, głównie Polaków. Franciszek uklęknie w celi, w której męczeńską śmierć poniósł polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. Będzie także w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości. W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r.
Autor: mart//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 3.0 | Dnalor 01