Do przedszkola tylko z zaświadczeniem o szczepieniu? "Trzeba rodzicom przypomnieć o ich obowiązkach"

Szczepienie dzieci przeciwko chorobom zakaźnym to obowiązek

W internecie zawrzało, a władze miasta nie mówią nie. To reakcje na pomysł krakowskiego radnego, który chce, by przy zapisywaniu dziecka do przedszkola rodzic miał obowiązek okazania zaświadczenia, że dziecko jest szczepione. A tych, którym mogłoby się to nie spodobać "wysyła" do przedszkoli niepublicznych. - To jawna dyskryminacja - odpowiadają niektórzy rodzice. Czy zamysł ma szansę na realizację?

Szczepienie dzieci przeciwko chorobom zakaźnym to obowiązek ustawowy. Krakowski radny Łukasz Wantuch chciałby, żeby rodzicom oraz dyrektorom przedszkoli i żłobków przypomniał o tym prezydent miasta. W tej sprawie samorządowiec złożył projekt uchwały, którą radni zajmą się 23 marca. Jeśli zostanie zaakceptowana, dyrektorzy publicznych placówek zaczną wymagać od rodziców uczęszczających tam dzieci zaświadczeń, że pociechy były szczepione.

§ 2. Obowiązkiem szczepień ochronnych są objęte następujące choroby zakaźne: 1) błonica; 2) gruźlica; 3) inwazyjne zakażenie Haemophilus influenzae typu b; 4) inwazyjne zakażenia Streptococcus pneumoniae; 5) krztusiec; 6) nagminne zakażenie przyusznic (świnka); 7) odra; 8) ospa wietrzna; 9) ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis);”; 10) różyczka; 11) tężec; 12) wirusowe zapalenie wątroby typu B; 13) wścieklizna ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 18 sierpnia 2011 r.

- To prezydent i rada miasta sprawują władzę nad samorządowymi przedszkolami i żłobkami - zauważa radny. - Chciałbym, żeby prezydent wystosował zarządzenie, na mocy którego dyrekcje przedszkoli i żłobków zaczną wymagać tych zaświadczeń - podkreśla.

Zdaniem radnego wprowadzenie takiego kryterium jest możliwe na podstawie istniejącego rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011, dotyczącego m.in. obowiązkowych szczepień.

- Może być interpretowane różnie, również jako podstawa, by wymagać od rodziców, by posyłali do publicznych placówek zaszczepione dzieci - ocenia Wantuch.

Nieszczepione do prywatnych przedszkoli?

Rekrutacja do krakowskich przedszkoli rozpoczyna się jednak już w poniedziałek, 9 marca. Jak wskazują urzędnicy, na zmianę kryteriów jest już za późno. Potwierdza to Ewa Dudziak-Przybytek, dyrektor przedszkola samorządowego nr 62. - Kryteria przyjęcia do przedszkola na nadchodzący rok zostały już ustalone i nie można ich nagle zmienić - mówi. - Jeżeli ktoś uważa to za dobry pomysł, to jest kwestia do rozpatrzenia na przyszły rok. Inna sprawa, że nie wiadomo, czy placówka oświatowa może w ogóle takich zaświadczeń wymagać - dodaje.

To nie przekonuje Wantucha. - Warunki rekrutacji nie ulegną zmianie, po prostu rodzice dziecka przyjętego do przedszkola byliby zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia przed rozpoczęciem przez nie nauki - podkreśla i dodaje, że nie zmieniłaby się sytuacja dzieci, które już są w przedszkolach, ale nie są zaszczepione. - Takie dzieci mogą zostać zaszczepione przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzice mogą też przenieść je do placówki niepublicznej - wyjaśnia.

Chce chronić dzieci

Radny zaznacza, że celem jego pomysłu jest ochrona wszystkich dzieci. - Szczepionka nie daje stuprocentowej gwarancji, że dziecko nie zachoruje. Potrzebne jest też przebywanie z innymi dziećmi, które nie zarażą go groźną chorobą. W Polsce trend "antyszczepionkowy" nie jest jeszcze zbyt popularny. U nas jest to zaledwie 1 proc. dzieci, które nie są zaszczepione, chociaż powinny, jednak w ciągu ostatnich kilku lat liczba dzieci niezaszczepionych wzrosła czterokrotnie. Trzeba położyć kres głupocie, zanim przyjmie niebezpieczne rozmiary - stwierdza samorządowiec.

Wskazuje też inną zaletę wymagania zaświadczeń. - Niektórzy rodzice po prostu zapominają, że dziecko trzeba zaszczepić. Dzięki temu już im to nie umknie - stwierdza.

Prezydent pomysłu nie odrzuca

Argumenty Wantucha zdają się przemawiać do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

- Prezydent uważa, że dzieci powinny być szczepione, i jest to kwestia do rozważenia. Konieczne są jednak konsultacje z lekarzami i prawnikami, bo nie powinno to zmniejszać szans dziecka na dostanie się do żłobka czy przedszkola - mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta miasta.

"To jawna dyskryminacja"

Inne podejście ma jednak część rodziców. Wpis Wantucha, w którym zachęca do dyskusji na temat szczepień na jednym z portali społecznościowych, wywołał burzę.

Oburzona jest pani Wioleta. Choć jej dziecko ma dopiero 15 miesięcy, to kobieta zaznacza, że już miało przykre doświadczenia ze szczepionkami.

- Po jednym ze szczepień nie mogłam dziecka wybudzić. Musiałam nim potrząsać i błagać, by się obudziło. Gdy wreszcie się obudziło, było jak kukiełka. Jestem przeciwna takiej inicjatywie, bo to jawna dyskryminacja i tyle - mówi w rozmowie z portalem TVN24.pl.

Pani Ewelina za to zaznacza, że nie wszystkie dzieci mogą być szczepione.

- Moja córka bardzo często jest przeziębiona, więc nie mam jak jej szczepić - podkreśla. Jak twierdzi, dziecko jej znajomej po szczepieniu zaczęło cierpieć na autyzm i cofnęło się w rozwoju.

Zdaniem Wantucha gdy powodem tego, że nie można zaszczepić dziecka, jest przeziębienie wystarczy odczekać, aż wyzdrowieje. Zaznacza też, że w skali kraju bardzo niewiele jest dzieci, które nie mogą być szczepione z powodu reakcji alergicznej na składniki szczepionki. - Nie widzę przeszkód, by takie dzieci chodziły do publicznych przedszkoli, jeśli rodzice dostarczą wiarygodne zaświadczenie od lekarza - podkreśla.

- Drażni mnie to, że tyle się mówi o szczepieniach, że niby dobre, i że to my, rodzice nieszczepiący, jesteśmy źli, i że niby przez nas jest epidemia. A czy sprawdzał ktoś, ile w tamtym roku lub kilka lat temu było zachorowań na odrę? - pyta pani Ewelina. - To nie my zarażamy, tylko właśnie ci, co szczepią, bo to oni noszą w sobie wirusa. Nie mówi się jakoś o tym, ile jest przypadków chorób poszczepiennych - podkreśla.

O złych doświadczeniach ze szczepieniami mówi w rozmowie z portalem TVN24.pl inna mama. - Nie rozumiem, dlaczego dzieci mają mieć ograniczany dostęp do edukacji, co jest zresztą niezgodne z konstytucją, przez idiotyczne pomysły ludzi, którzy chcą zaistnieć - zaznacza.

Są też tacy, który pomysł Wantucha przyjmują z entuzjazmem. - Irytuje mnie, jako rodzica, że niektóre dzieci w przedszkolu lub szkole nie są szczepione i mogą roznosić choroby - zauważa pan Mikołaj. - W teorii moje dziecko, jako zaszczepione, powinno być odporne na niezaszczepionego kolegę czy koleżankę. Problem w tym, że jednak czasami szczepionka nie do końca zadziała. Czyli nieszczepienie to proszenie się o kłopoty - podkreśla.

Podobnego zdania jest pan Maciej. - W niektórych krajach już tak jest i jest to słuszne, bo niezaszczepione dziecko przecież zaraża inne dzieci - komentuje kwestię obowiązkowego zaświadczenia.

Brak podstaw prawnych?

Wątpliwości co do zasadności wprowadzenia takiego kryterium ma Artur Pasek, dyrektor nadzoru w kuratorium oświaty: - Prawnie by się to nie obroniło. Warunki rekrutacji są ustalone na poziomie ustawodawczym. Rada gminy też ma swoje kryteria, ale raczej nie ma podstaw prawnych, by obowiązek dostarczania zaświadczeń o szczepieniach był stosowany.

Zdaniem radnego podstawą prawną do wymagania zaświadczeń o szczepieniach może być rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące m.in obowiązkowych szczepień. - Prezydent miasta, jako zwierzchnik dyrektorów publicznych przedszkoli i żłobków może ich do wprowadzenia takiego warunku zobowiązać. Wystarczy zarządzenie lub jakakolwiek inna forma prawna. Takie pismo będzie dla dyrektorów zobowiązujące - ocenia samorządowiec.

Rośnie liczba zachorowań

Państwowy Zakład Higieny informuje, że od 2010 r. liczba zachorowań na odrę w Europie zaczęła wyraźnie rosnąć. W 2012 r. było to ponad 27 tys., a w 2013 r. - ponad 31,5 tys. Od 2005 r. do 2013 r. w Europie stwierdzono 24 zgony w przebiegu odry.

W przypadku, gdy ktoś uporczywie uchyla się od zaszczepienia dziecka, możliwe jest nałożenie grzywny w wysokości do 1500 zł wynika to z ustawy o chorobach zakaźnych i kodeksu wykroczeń.

Także w Polsce z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych przypadków zachorowań na odrę. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH wynika, że w 2014 r. było ich 110 - to o 25 przypadków więcej niż rok wcześniej i o 40 więcej niż w roku 2012. Jak podkreśla PZH, zachorowań na odrę jest coraz więcej, bo przybywa rodziców, którzy rezygnują ze szczepienia swoich dzieci.

PZH podkreśla, że krążenie wirusa odry w populacji można powstrzymać przy odpowiednio wysokim odsetku osób zaszczepionych (co najmniej 95 proc. w każdym roczniku). Jest to możliwe dzięki temu, że brak osób nieuodpornionych w otoczeniu osoby chorej uniemożliwia rozprzestrzenienie się wirusa.

"Niech przejdą się na cmentarze pełne grobów małych dzieci"

- Tym osobom, które przekonują, że kiedyś nie było szczepień, proponuję żeby wybrały się na cmentarze pełne grobów małych dzieci, które zmarły z powodu odry w latach 50., 60., 70. (ubiegłego wieku - red.). Pamiętajmy, że odra wywołuje zgon raz na 1000 przypadków. Jeżeli było w Polsce 200, nawet 250 tys. zachorowań, to umierało 200 do 300 dzieci z powodu odry - podkreśla dr Paweł Grzesiowski, specjalista w dziedzinie szczepień.

Prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUMW wyjaśnia, że odra dla małego dziecka poniżej roku życia może skończyć się późnymi powikłaniami, o których w ogóle się nie mówi. - To podostre zapalenie rdzenia prowadzące ostatecznie do porażeń i śmierci. Objawy pojawiają się najczęściej w wieku kilkunastu lat - dodała prof. Marczyńska.

- Natomiast w trakcie odry jedna na tysiąc chorych osób może mieć zapalenie mózgu. Wtedy ryzyko śmierci to 40 proc. Nie mamy wtedy żadnego leczenia - podkreśliła.

Zdaniem prof. Marczyńskiej przyczyną nieszczepienia dzieci "może być spadek autorytetu lekarzy": - Przestają być odbierani jako główne źródło informacji o zdrowiu.

Autor: wini, mmw, kwoj / Źródło: TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl