Dwaj kolejni byli funkcjonariusze SB usłyszeli zarzuty za bezprawne, prewencyjne pozbawienie wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 roku. Zatrzymanie miało uniemożliwić im udział we mszy św. i w demonstracji na Wawelu. 59-latkowie Antoni K. i Zbigniew C. nie przyznają się do winy. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
O postawieniu zarzutów poinformował w środę prok. Marek Kowalcze z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.
W śledztwie podejrzanych jest już 14 byłych funkcjonariuszy SB. Prawdopodobnie jeszcze kilku usłyszy podobne zarzuty.
Jako kolejni zarzuty w tej sprawie usłyszeli byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie Antoni K. i Zbigniew C.
"Za poglądy"
Poranne zatrzymanie opozycjonistów na 48 godzin miało uniemożliwić im udział we mszy św. oraz manifestacji niepodległościowej zorganizowanej tego dnia w Krakowie na Wawelu z okazji 3 maja.
Według IPN dopuścili się oni zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, biorąc udział w bezprawnym pozbawieniu wolności 34 opozycjonistów za głoszone przez nich poglądy polityczne oraz działalność w organizacjach niepodległościowych.
Nie przyznają się do winy
Działanie ówczesnych funkcjonariuszy było także zbiorowym naruszeniem praw człowieka, w tym prawa do wolności osobistej, i poważnym prześladowaniem z powodu przynależności do określonej grupy politycznej – uważa IPN.
59-letni emeryt Antoni K. nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.
Również 59-letni pracujący emeryt Zbigniew C. nie przyznał się do zarzutów. Wyjaśnił, że nie pamięta takich wydarzeń.
Byłym funkcjonariuszom grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Na miejsce manifestacji wybrano Wawel:
Autor: ps/mz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24