Fotopułapka na Babiej Górze nagrała żbika - po raz pierwszy w historii Babiogórskiego Parku Narodowego. To rzadkość, bo żbiki prowadzą skryty tryb życia i z tego powodu, jak przyznają przyrodnicy, ich rozpoznanie, liczebność oraz występowanie jest bardzo trudne do określenia. "Koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, a żbik opanował to do perfekcji" - czytamy na profilu BPN.
Na początku czerwca fotopułapka na Babiej Górze nagrała żbika - poinformowali w mediach społecznościowych przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego (BgPN). Nagranie pojawiło się w poniedziałek na profilu parku w mediach społecznościowych.
"W końcu i nam udało się uchwycić dzikiego mruczusia" - napisali pracownicy BgPN.
Obserwacje żbika "sporadyczne, czasami niewiarygodne"
Tego typu nagrania to rzadkość. W historii Babiogórskiego Parku Narodowego nie zdarzyło się dotąd, by fotopułapka uchwyciła tego dzikiego kota.
Czytaj też: Atak tajemniczego drapieżnika w Beskidach. "Pogryzienia były straszne"
"Z powodu bardzo skrytego życia żbika, jego rozpoznanie, liczebność oraz występowanie jest bardzo trudne do określenia. Dotychczasowe dane o występowaniu tego gatunku z rodziny kotowatych pochodziły z polowań. Obserwacje były sporadyczne, czasami niewiarygodne, a dzięki zastosowaniu fotopułapek daje możliwość potwierdzenia jego obecności" - napisali na Facebooku przyrodnicy. I dodają, że "jest to pierwsza tego typu dokumentacja parkowa, która wskazuje, że jest to żbik. Osobnik na nagraniu posiada wszystkie jego cechy morfologiczne".
Przyrodnicy z BgPN wskazali, że żbik to jeden z najmniej poznanych kotów w Polsce. "Wiemy o nim niewiele. Koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, a żbik opanował to do perfekcji. Jego burkowate umaszczenie przypominające kota domowego wprowadza dość duże zamieszanie" - czytamy w komunikacie.
Żbik. Jak wygląda, gdzie występuje?
Żbik, czyli kot leśny, jest nieco większy od swojego udomowionego krewniaka. Ma gęstą i jedwabistą sierść. Posiada delikatne pręgi po bokach ciała, kończynach i ogonie, a także nieco ciemniejszy pasek biegnący wzdłuż grzbietu. Ma gruby ogon. Zwierzęta prowadzą samotny, zazwyczaj nocny tryb życia, zamieszkując gęstwiny lasów.
Czytaj też: Fotopułapka uchwyciła kulejącego niedźwiedzia. "Daje radę"
W 1952 roku żbik został wpisany na listę gatunków objętych całkowitą ochroną i podlega ścisłej ochronie.
Według szacunków Lasów Państwowych w Polsce żyje około 200 żbików. Występują głównie w Tatrach, górach Beskidu Niskiego i Sądeckiego oraz w Bieszczadach.
Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów. (PAP)
Autorka/Autor: bp
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Babiogórski Park Narodowy