Stolica Małopolski szykuje się do tegorocznych obchodów swojego święta. Tym razem potrwają one aż 9 dni. Rozpocznie je tradycyjny Smoczy Piknik Rodzinny na bulwarach wiślanych. Na rynku odbędzie się turniej piłkarski z udziałem Roberta Lewandowskiego.
- Imprez jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, na przykład dzieci – paradę smoków, miłośnicy futbolu – finał Coca-Cola Cup. Będzie można przyjść i usiąść w gabinecie prezydenta, wziąć udział w lekcji śpiewania – wymienia Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta.
Smoki opanują Kraków
Obchody Święta Krakowa potrwają od 1 do 9 czerwca. Rozpocznie je dwudniowy Smoczy Piknik Rodzinny przy Smoczej Jamie (początek o godz. 10:00). Także 1 czerwca o godz. 22:00, nad Wisłą będzie można zobaczyć olbrzymie smoki. Następnego dnia, o godz. 12.00 ulicami Starego Miasta wyruszy kolorowa parada smoków.
Początek Święta Krakowa to także tradycyjna intronizacja Króla Kurkowego (1 czerwca, Rynek Główny, godz. 12:00), koncert muzyki myśliwskiej (1 czerwca, godz. 16:00) i laureatów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej (1 czerwca, godz. 20:00).
W ramach obchodów Święta Krakowa na rondzie Mogilskim przez osiem dni (od 1 do 8 czerwca) będzie trwała akcja „Wyspiański na Mogilskim II", czyli tworzenie największej kamiennej mozaiki w Polsce, ułożonej w najkrótszym czasie i z udziałem największej liczby osób. Prace przy niej będą trwały każdego dnia w godzinach od 9:00 do 17:00.
Magistrat otworzy drzwi
Swoje drzwi przed mieszkańcami otworzą krakowskie władze. Tegoroczny Dzień Otwarty Magistratu odbędzie się pod hasłem „Graffiti w przestrzeni miejskiej" (2 czerwca, niedziela, budynek i dziedziniec Pałacu Wielopolskich, pl. Wszystkich Świętych 3-4, od godz. 11:00). Jak mówi Machowski, będzie można zobaczyć gabinety prezydenta Krakowa i przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. W Sali obrad rady miasta zasiądą uczniowie szkół, biorący udział w projekcie „Uczeń – obywatel", którego finałem będzie Młodzieżowa Sesja Rady Miasta Krakowa.
Śpiewanie, happeningi i przedstawienia
- W tym roku organizujemy Lekcję Śpiewania, która odbędzie się w innej niż dotychczas formule. Będzie poświęcona Festiwalowi w Opolu - zapowiada Machowski. Śpiewane będą podczas niej przeboje z Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jak mówi Machowski, do Krakowa przyjedzie na to wydarzenie prezydent Opola. Lekcja Śpiewania rozpocznie się 2 czerwca, o godz. 17:00.
4 czerwca (od 16.30 do 20.00) miasto zaprasza na „Opowieści krakowskiego Rynku” – spod Barbakanu wyruszy barwny i rozśpiewany korowód, który w różnych miejscach Rynku i pl. Mariackiego pokaże krótkie happeningi i spektakle.
Turniej piłkarski i Święto Chleba
8 czerwca będzie można obejrzeć oryginalny akt lokacyjny Krakowa z 5 czerwca 1257 r. miasto zaprasza chętnych do Archiwum Narodowego przy ul. Siennej 16 na godz. 12:00.
Także 8 czerwca (godz. 9.00) rozegrany zostanie finał krajowy Coca-Cola Cup – największego w Polsce turnieju piłkarskiego dla gimnazjalistów. – Swój udział zapowiedział Robert Lewandowski, który jest ambasadorem tego turnieju – mówi Machowski. – Finał zostanie rozegrany na Rynku Głównym – dodaje.
Oprócz piłki nożnej, tego dnia miasto zaprasza na X Święto Chleba – Finał Festiwalu Małopolski Smak na pl. Wolnica, który potrwa do 9 czerwca.
765 lat temu
W 1257 roku, czyli 756 lat temu Kraków otrzymał przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. – Wtedy powstał pierwszy „plan zagospodarowania Krakowa” – przypomina Machowski. Na jego podstawie wytyczono Rynek oraz przylegające do niego ulice. Określono też prawa i obowiązki miejskie oraz zasady handlu i rzemiosła. Dzięki lokacji, rozpoczął się intensywny rozwój gospodarczy miasta. Wzrosło też jego znaczenie polityczne.
Autor: jś/par/k / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Materiały Teatru Groteska | A. Kaczmarz