Kraków

Kraków

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła Centrum Wsparcia Sanpeidu, w ramach którego studenci-wolontariusze wykonują część zadań miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Studenci i pracownicy uczelni sprawdzają też sanepidowskie systemy informatyczne i szukają sposobu, żeby były one bardziej wydajne.

W tym tygodniu tylko w Limanowej (woj. małopolskie) strażacy musieli czterokrotnie zastąpić karetkę. Do akcji muszą ruszać wtedy, kiedy dyspozytor pogotowia nie ma wolnych zespołów. W całym województwie, jak ustalił nasz reporter, takie wyjazdy stały się codziennością. 

Zapadła decyzja o uruchomieniu w Małopolsce dwóch szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. Oba powstaną w Krakowie. Jeden z nich będzie się mieścił w kompleksie zajmowanym wcześniej przez Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, drugi w hali EXPO Kraków. Docelowo będą tam miejsca dla ponad 600 chorych. Pierwsi mogą trafić do szpitala tymczasowego już w poniedziałek. - To są pacjenci, o których już dużo wiemy, pacjenci zbadani. Wiemy, jaki jest ich stan i w jakim kierunku będzie następował rozwój choroby - podkreśla dyrektor Szpital Uniwersyteckiego.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób w sprawie powoływania się w 2018 roku na wpływy w organach władzy publicznej. W zamian za łapówki obiecywali załatwienie pracy bądź kontraktów. Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze zarzuty płatnej protekcji.