Strażacy wynieśli z domu dwie osoby, jednej nie udało się uratować

Tragedia w Nasławicach (woj. świętokrzyskie)
Co roku tlenek węgla zabija około 100 osób. Ochronić się przed nim pomagają specjalne sygnalizatory
Źródło: Aneta Regulska | Fakty w Południe

Tragedia w Nasławicach (Świętokrzyskie). Strażacy wezwani do zatrucia tlenkiem węgla wynieśli z domu dwie osoby, życia jednej z nich nie udało się jednak uratować. Tego samego dnia świętokrzyscy strażacy ratowali ludzi - w tym jedno dziecko - w dwóch innych miejscach, gdzie potwierdzono obecność czadu.

W sobotę strażacy w województwie świętokrzyskim interweniowali trzy razy w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi tlenku węgla - silnie toksycznego, bezwonnego i bezbarwnego gazu, zwanego potocznie czadem.

Czytaj też: Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem. Wstępne ustalenia dotyczące przyczyn tragedii

Tragedia w Nasławicach (woj. świętokrzyskie)
Tragedia w Nasławicach (woj. świętokrzyskie)
Źródło: OSP KSRG Krobielice

Zatrucia tlenkiem węgla

Do tragedii doszło około południa w Nasławicach niedaleko Sandomierza. Z budynku mieszkalnego strażacy ewakuowali dwóch mężczyzn. Obaj byli nieprzytomni, u jednego z nich nie było funkcji życiowych. Jak zrelacjonowali druhowie z OSP Krobielice, mimo reanimacji z użyciem defibrylatora AED życia poszkodowanego nie udało się uratować.

Kolejne zdarzenia miały miejsce w sobotę późnym wieczorem.

- W Sandomierzu kobieta w wieku około 60 lat i dziecko w wieku ośmiu lat zostali zabrani do szpitala po tym, jak w ich mieszkaniu strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla - przekazał nam st. kpt. Marcin Bajur, oficer prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej.

Czytaj też: Rodzinna tragedia w Wigilię. Nie żyje dwoje dzieci, a rodzice i niemowlę w szpitalu. "W takim szczególnym dniu"

Około godziny 1.30 w nocy w Ostrowcu Świętokrzyskim do szpitala została zabrana 20-letnia kobieta. - Również w tym przypadku pomiary strażackie potwierdziły obecność czadu - zaznaczył Bajur. - Czujki o wartości kilkudziesięciu złotych minimalizują ryzyko zatrucia czadem do minimum, dlatego apelujemy o montaż tych małych urządzeń - dodał.

Rzecznik PSP o czujnikach dymu i czadu
Źródło: TVN24

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Czad, czyli tlenek węgla, to bezwonny i bezbarwny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw. Nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ bardzo trudno jest go wykryć samodzielnie.

Atakuje po cichu i jest śmiertelnie niebezpieczny ["Fakty po Południu"]
Atakuje po cichu i jest śmiertelnie niebezpieczny ["Fakty po Południu"]
Źródło: Fakty po południu

Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie zaburza dystrybucję tlenu dostarczanego do całego organizmu przez krew. Duże stężenie tej substancji może być śmiertelnie niebezpieczne.

Objawy zatrucia czadem to: ból głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, senność, nudności, zaburzenia orientacji, trudności z oddychaniem, przyspieszony i nieregularny oddech, utrata przytomności.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Źródło: KG PSP
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: