Libacja w mauzoleum z udziałem radnego. Wyrok

Libacja w mauzoleum z udziałem radnego
Wyrok w sprawie libacji w mauzoleum
Źródło: TVN24

Zakończył się proces w sprawie libacji urządzonej w Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. Na ławie oskarżonych zasiadali pracownicy jednostki, urzędnicy oraz Bartosz B., radny PiS i syn ówczesnego marszałka województwa świętokrzyskiego.

Kluczowe fakty:

Sąd Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej uznał uczestników libacji za winnych i wymierzył im kary ograniczenia wolności i prac społecznych.

Akt oskarżenia obejmował pięć osób: Katarzynę J., kierowniczkę oddziału dziedzictwa narodowego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego; Bartosza B., syna byłego marszałka województwa z PiS; a także Grzegorza R., do niedawna kierownika oddziału kultury w departamencie edukacji, kultury i dziedzictwa narodowego w urzędzie marszałkowskim oraz urzędniczki Renatę K. i Magdalenę D.

Żadne z oskarżonych nie przyznało się do winy. Wszyscy (poza Katarzyną J., która zeznała, że nie pamięta tego faktu) twierdzą, że nie spożywali alkoholu.

W piątek skarżyski sąd skazał Katarzynę J., Bartosza B. i Grzegorza R. na rok ograniczenia wolności i 30 godzin prac społecznych w miesiącu. Renata K. i Magdalena D. usłyszały wyrok sześciu miesięcy ograniczenia wolności, dodatkowo D. została zwolniona z kosztów sądowych.

Wyrok nie jest prawomocny.

"Nie przystoi"

Prokuratura zarzucała uczestnikom imprezy znieważenie miejsca pamięci narodowej. Miało ono polegać na zorganizowaniu w mauzoleum spotkania towarzyskiego, podczas którego biesiadnicy spożywali alkohol.

- W naszej ocenie nie przystoi, żeby w takim miejscu tego typu zdarzenia się odbywały - przekazała po przekazaniu do sądu aktu oskarżenia szefowa Prokuratury Rejonowej w Skarżysku-Kamiennej Małgorzata Gicewicz.

Czytaj też: Libacja syna marszałka z PiS i urzędników w miejscu kaźni. Sejmik przyjął uchwałę

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich to miejsce szczególnej pamięci narodowej. Na jego terenie jest m.in. grób zamordowanych przez Niemców mieszkańców Michniowa.

Libacja w mauzoleum

Sprawa wyszła na jaw w 2023 roku po upublicznieniu nagrania, na którym widać stół zastawiony alkoholem i osoby uczestniczące w zabawie w budynku mauzoleum. Wśród biesiadników był Bartosz B., radny PiS i syn ówczesnego marszałka województwa, a także Katarzyna J. i Grzegorz R., ówcześni pracownicy mauzoleum. Zarejestrowana impreza odbyła się 12 lipca 2021 po oficjalnym otwarciu mauzoleum.

Po ujawnieniu nagrania Bartosz B. zrezygnował z pracy, a dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega placówka w Michniowie, Tadeusz Sikora, podał się do dymisji.

Czytaj też: Libacja w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Wśród uczestników radny PiS

Równolegle toczy się proces przeciwko ochroniarzowi, dotyczy nagrania i udostępnienia materiału wideo.

***

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich upamiętnia 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców. Obiekt powstał w podkieleckim Michniowie, gdzie 12 i 13 lipca 1943 r. w ciągu dwóch dni Niemcy wymordowali 204 osoby. Datę tej tragedii uznano za symboliczny dzień pamięci o mieszkańcach 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony jest od 2017 r. 

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: