Śledztwo w sprawie realizacji programu "Praca dla więźniów"

Praca dla więźnia - zakład karny w Rzeszowie
Zwiastun materiału "Zakład pracy" w "Czarno na białym"
Źródło: TVN24

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych z Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Okręgowego Inspektoratu w Rzeszowie i Zakładu Karnego w Rzeszowie. Prokuratura Okręgowa w Kielcach poinformowała, że dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstw związanych z realizacją programu "Praca dla więźniów" oraz wynajmem hali magazynowej na terenie Zakładu Karnego w Rzeszowie.

Postępowanie obejmuje okres od października 2016 roku do września 2024 roku. Według śledczych, analiza materiału dowodowego, w tym dokumentacji złożonej w toku postępowania sprawdzającego, wykazała uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych.

Czytaj też: "Liczne nieprawidłowości" w przywięziennych zakładach pracy. Trwają kontrole i postępowania prokuratorskie

Śledztwo obejmuje zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Zastrzeżenia dotyczą współpracy z ustalonym podmiotem gospodarczym w ramach programu "Praca dla więźniów".

W ramach programu, finansowanego ze środków publicznych, na terenie Zakładu Karnego w Rzeszowie wybudowano hale magazynowe za ponad 35 milionów złotych. Według prokuratury, inwestycja miała wspierać zatrudnienie osadzonych przez prywatne przedsiębiorstwa, jednak pojawiły się podejrzenia dotyczące nieprawidłowości w zarządzaniu obiektami.

Prokuratorskie śledztwo

Prokuratura prowadzi obecnie działania mające na celu skompletowanie materiału dowodowego, w tym przesłuchania świadków i zabezpieczenie dodatkowej dokumentacji.

Po zebraniu i przeanalizowaniu materiału dowodowego prokurator dokona oceny, czy doszło do popełnienia przestępstwa, a jeżeli tak, to kto jest za nie odpowiedzialny. Kolejne kroki będą uzależnione od ustaleń.

Postępowanie sprawdzające, które poprzedziło wszczęcie śledztwa, rozpoczęło się w listopadzie 2024 roku po zawiadomieniach złożonych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz prezesa spółki związanej z wynajmem hal. Śledztwo prowadzone jest przez kielecką prokuraturę na mocy decyzji Prokuratury Krajowej, która wyłączyła jednostki prokuratorskie z regionu rzeszowskiego ze względu na dobro postępowania.

Zakład pracy
Dowiedz się więcej:

Zakład pracy

Czytaj także: