Trwają postępowania prokuratorskie oraz kontrole Służby Więziennej i Najwyższej Izby Kontroli w sprawie "licznych nieprawidłowości" w przywięziennych zakładach pracy w Warszawie, Wronkach, Strzelcach Opolskich oraz Sieradzu - poinformowała w piątek Służba Więzienna.
Informację w tej sprawie Służba Więzienna podała w piątek na swojej stronie internetowej, przedstawiając przy tym działania dyrektora generalnego Służby Więziennej, którym obecnie jest płk dr Andrzej Pecka. Chodzi o przywięzienne zakłady pracy, które są prowadzone jako przedsiębiorstwa państwowe. Są to Polska Grupa SW w Warszawie, PPPM Pomet we Wronkach, PPOPP w Strzelcach Opolskich oraz PPO w Sieradzu (wcześniej PPO Rakon w Raciborzu).
"W ostatnich latach dochodziło w tych przedsiębiorstwach do licznych nieprawidłowości, w tym wyprowadzania za ich pośrednictwem środków publicznych o znacznej wartości" - głosi komunikat Służby Więziennej.
W związku z tą sytuacją - jak czytamy - dyrektor generalny SW w lutym "odwołał dyrektorów wszystkich przywięziennych zakładów pracy i wyłonił w drodze konkursu ich następców". "Część nieprawidłowości dotyczących rażąco nieracjonalnych inwestycji i wydatków wymienionych przedsiębiorstw jest już przedmiotem postępowań prokuratorskich. W związku z innymi wciąż przeprowadzane są audyty i kontrole finansowe" - podkreślono.
Nieprawidłowości dotyczą czterech placówek
W Polskiej Grupie SW w Warszawie - największym z przedsiębiorstw - audyt prowadzą kontrolerzy finansowi Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Jednocześnie działalność Polskiej Grupy SW została objęta kontrolą Najwyższej Izby Kontroli w zakresie funkcjonowania programu "Praca dla więźniów".
W Państwowym Przedsiębiorstwie Przemysłu Metalowego Pomet we Wronkach - jak podała SW - rażące nieprawidłowości są przedmiotem postępowania prowadzonego przez prokuraturę w następstwie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa złożonego przez CBA. "Dodatkowo w związku z ujawnieniem, że byłe kierownictwo przedsiębiorstwa przekazywało do Centralnego Zarządu Służby Więziennej nieprawdziwe dane na temat sytuacji finansowej przedsiębiorstwa prowadzony jest obecnie audyt w tej sprawie, a po otrzymaniu jego wyników zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury" - czytamy w komunikacie.
W PPOPP w Strzelcach Opolskich - jak podano w komunikacie - prowadzona jest obecnie kontrola Ministerstwa Sprawiedliwości.
W czwartym z zakładów, w PPO w Sieradzu (wcześniej PPO Rakon w Raciborzu), w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami skierowane zostało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie nienależnych wypłat nagród dla byłego kierownictwa tego przedsiębiorstwa. "Przedsiębiorstwo to ma zostać także objęte w najbliższym czasie kontrolą Ministerstwa Sprawiedliwości" - dodała Służba Więzienna.
SW poinformowała też, że zakończenie tych audytów i kontroli planowane jest na koniec listopada br. SW zapewniła, że będzie na bieżąco informować o dalszych działaniach podejmowanych w związku z nieprawidłowościami, do których doszło w ostatnich latach w tych przedsiębiorstwach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Darek Delmanowicz/PAP