Wielka licytacja ponad 200 przedmiotów, pokazy służb i muzealne sekrety bez tajemnic - to urywek z programu 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kielcach. Większość atrakcji związanych z WOŚP zaplanowano na kieleckim Rynku, na którym odbędą się m.in. koncerty. Na ulice miasta ma wyjść w niedzielę niespełna tysiąc wolontariuszy z puszkami do zbierania datków.
W niedzielę 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Motywem przewodnim jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
W Kielcach na ulice miasta wyjdzie w niedziele niespełna tysiąc wolontariuszy z puszkami na datki i plikami czerwonych naklejek w kształcie serca. Kwestować będzie m.in. prezydentka Agata Wojda. "Ja już odebrałam swoją puszkę, identyfikator i pakiet serduszek, który chętnie Wam wręczę w niedzielę" - napisała polityczka w mediach społecznościowych. Jednocześnie poinformowała ona, że wszyscy kwestujący dla WOŚP 26 stycznia będą mogli podróżować za darmo komunikacją miejską.
Finał WOŚP w Kielcach. Koncerty i pokazy na Rynku
Większość atrakcji związanych z WOŚP zaplanowano na kieleckim Rynku. Scenę organizuje tam urząd miasta. Od godziny 14 zaplanowano licytacje, występy artystyczne i inne pokazy. Jako pierwsza wystąpi orkiestra dęta, a następnie artyści Kieleckiego Teatru Tańca, którzy przedstawią fragment spektaklu "Zobacz jazz".
Na scenie po godzinie 15.10 przez kolejne dwie godziny z przerwami występować będą wokaliści i wokalistki Młodzieżowego Domu Kultury. W trakcie wspomnianych przerw będzie można wziąć udział w licytacjach, o 15.40 na płycie Rynku odbędzie się taniec, a o 16.05 mieszkańcy obejrzą pokaz Kieleckiego Klubu Sportowego Karate.
O godzinie 17.30 z krótkim repertuarem wystąpią kielczanie z duetu B.E.Z. Senna, czyli Karolina Krzysztofik i Michał Baran, a następnie, od 17.45, swój program zaprezentuje Dom Kultury Zameczek, którego podopieczni i pracownicy przygotowali pokaz zumby oraz występy wokalne. 19 stycznia - na tydzień przed finałem - DKZ przeprowadził maraton zumby dla dzieci i dorosłych. Ceną za uczestnictwo był datek na rzecz WOŚP.
Na scenie wystąpi też wokalistka z Pińczowa Magdalena Paradziej, która w zeszłym roku przedstawiła swój debiutancki singiel pt. "Mój świat". O godzinie 19 sztukę walki zaprezentują sportowcy z SHIRO Kyokushin Klubu Karate. Jego zawodnicy, Kalina Bęben i Bartosz Bojek, w ubiegłym roku zostali wicemistrzami Europy w tej dyscyplinie. Srebrne krążki zdobyli podczas zawodów w Turcji.
O 19.15 swój koncert rozpoczną ostatni zapowiedziani artyści - duet Kinior i Saren z programem "Trance Ceremony". Na godzinę 20 zaplanowane jest WOŚP-owe "światełko do nieba", po którym koncert będzie kontynuowany.
Licytacja WOŚP w Kielcach. Wystawili ogórki, papier toaletowy z Putinem i samochód
Ważnym elementem finału w stolicy woj. świętokrzyskiego będzie też Wielka Kielecka Licytacja Finałowa, którą zaplanowano w Pałacyku Zielińskiego. W tym zabytkowym budynku w centrum Kielc, będącego siedzibą Domu Środowisk Twórczych, o godzinie 17 rozpocznie się licytowanie przedmiotów przekazanych przez darczyńców - mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Część licytacji zaplanowana jest też na kieleckim Rynku podczas miejskich obchodów, na placu Artystów oraz w galeriach Echo i Korona.
Wśród ponad 200 wystawionych obiektów znalazły się m.in. rękodzieła wykonane przez osadzonych w areszcie śledczym, koszulka piłkarskiej reprezentacji Polski z podpisami Włodzimierza Lubańskiego, Roberta Lewandowskiego i Michała Probierza czy maskotka Jurka Owsiaka. Większość wystawionych na licytację przedmiotów to rękodzieło, obrazy i rozmaite vouchery. Na wciąż aktualizowanej liście rzeczy można jednak znaleźć również bardziej nietypowe dary, takie jak pięciolitrowy słój ogórków kiszonych czy zapas papieru toaletowego z podobizną Władimira Putina.
Jako "królową licytacji" określono z kolei skodę octavię z 1962 roku. Zabytkowy samochód nie będzie jednak sprzedany, a jedynie wypożyczony do kolejnego finału Orkiestry. Za rok zostanie ponownie wystawiony na aukcję WOŚP. "To właśnie owa dama już od dekad zbiera w naszym sztabie pieniążki i idzie jej całkiem nieźle. Mimo swoich 63 lat trzyma się całkiem dobrze i nie ma zamiaru przestać pomagać" - czytamy w opisie pojazdu, który, jak zapewniają organizatorzy, jest całkowicie sprawny.
Cena wywoławcza każdego przedmiotu wynosi złotówkę.
W serwisie Allegro można z kolei licytować m.in. lalkę "średniowiecznego punka", która została zaprojektowana na potrzeby przedstawienia "Celestyna" Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" im. Stefana Karskiego. - Ma kolczyk w nosie z łańcuchem, jest niedogolony. Został fantastycznie zrobiony. Nie waham się użyć określenia, że to arcydzieło lalkarstwa – zaznaczył dyrektor teatru Bogusław Jędrzejczak. W ubiegłym roku teatr wystawił na aukcję wystawił lalkę-pacynkę przedstawiającą Jerzego Owsiaka, która została wylicytowana za blisko 10 tysięcy złotych.
Pojazdy służb mundurowych i bezpłatne badania
Drugą scenę - na placu Artystów w Kielcach - zorganizuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Tam, jak zapowiadają służby wojewody, motywem przewodnim będzie "bezpieczeństwo, profilaktyka i zdrowie". W ramach finału WOŚP zaplanowano m.in. pokaz tresury psów i udzielania pierwszej pomocy.
Na placu Artystów będzie można też porozmawiać z przedstawicielami podległych wojewodzie służb - mowa między innymi o policji czy straży pożarnej. Atrakcją dla najmłodszych - i nie tylko - będzie możliwość wejścia do więźniarki, policyjnego radiowozu czy wozu strażackiego. W każdym z tych pojazdów będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Chętni na stoisku szpitala MSWiA i PCK Kielce będą mogli bezpłatnie skorzystać z badań profilaktycznych, na przykład pomiaru poziomu glukozy, cholesterolu, kwasu moczowego czy ciśnienia tętniczego.
Tym atrakcjom towarzyszyć będą występy artystyczne - na scenie wystąpi m.in. młody kielecki zespół rockowy AyAhuasca. Start planowany jest na godzinę 15.
Sekrety muzeum, warsztaty i planszówki
Razem z Wielką Orkiestrą zagrają miejskie instytucje. O godzinie 11 w Muzeum Historii Kielc rozpocznie się spotkanie "Dotknij [w] muzeum", dzięki któremu będzie można poznać niedostępne na co dzień dla odwiedzających sekrety placówki. Już z tytułu można wywnioskować, że chętni pobudzać będą zmysł dotyku, a konkretnie: będą mogli dotknąć historyczne eksponaty.
Z kolei w Kieleckim Centrum Kultury w dniu finału odbędą się otwarte warsztaty ceramiczne w tamtejszej pracowni ceramicznej i szkła fusingowego. Każdy będzie mógł stworzyć i ozdobić własne naczynie, które w późniejszym terminie - prawdopodobnie po poprawkach specjalistów - trafią do autorów. Koszt udziału w tych warsztatach to symboliczna "cegiełka" w wysokości 100 złotych na rzecz WOŚP.
Muzeum Zabawek i Zabawy zaoferuje osobom biorącym udział w finale WOŚP trwające większość dnia (8.30-15.30) rozgrywki gier planszowych i pokazy gier bitewnych. Podobne atrakcje - jednak dzień przed finałem, w sobotę, czekają odwiedzających Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Pilcha, w której o godzinie 15 odbędzie się turniej gry Splendor i licytacja planszówek. Zebrane środki wzbogacą, oczywiście, skarbonkę WOŚP.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24