Waży 4 kilogramy i ma długość 40 centymetrów. Ząb dorosłego mamuta znaleziono podczas osuszania stawu na pograniczu Wodzisławia i Syryni. Już latem niedaleko tego miejsca znaleziono ciosu mamuciątka. Oznacza to, że w Wodzisławiu Śląskim mogła żyć cała populacja tego prehistorycznego zwierzęcia.
- Jeśli ktoś myślał, że odkryty w końcu sierpnia 2015 r. cios mamuta w Wodzisławiu Śląskim był tylko przypadkowym zrządzeniem losu, to jest w błędzie - ogłosił na stronie Muzeum w Wodzisławiu Śląskim jego dyrektor Sławomir Kulpa.
Jak opowiada, 12 lutego przybył do muzeum Jan Matuszek, właściciel cemntowni i przywiózł ze sobą pięć świeżo odkrytych kości zwierząt z epoki lodowcowej. Znalezisk dokonano podczas osuszania stawu na pograniczu Wodzisławia i Syryni przy ulicy Młyńskiej 34.
Wśród tych pięciu kości jest kolejny około 70 cm długości cios mamuciątka. - Właśnie po jego wielkości można przypuszczać, że należał on do mamuciego dziecka - mówi Kulpa.
Znaleziono także 40 centymetrowy ząb, który należał do dorosłego osobnika. Jest zachowany w doskonałym stanie. Wyraźne są ślady starcia jego wierzchniej części, powstałe - zdaniem Kulpy - wskutek przeżuwania roślin.
Konar okazał się kością mamuta
Potwierdzają się zatem przypuszczenia, które Kulpa wysuwał latem zeszłego roku, że w epoce lodowowcowej, czyli 20 tys. lat temu, na terenie dzisiejszego Wodzisławia żyła większa populacja prehistorycznego słonia.
Właśnie w 2015 roku nastoletnia mieszkanka Wodzisławia Śląskiego zobaczyła wystający ze stawu dziwny "konar". Do odkrycia przyczyniła się susza, obniżając poziom wody. Nastolatka powiadomiła straż miejską, ta zaś muzeum.
"Konar" o rozpiętości 110 cm okazał się ciosem mamuta, również należącym do młodego osobnika. Leżał w odległości półtora km od tegorocznego znaleziska, w dzielnicy Zawada. Po oczyszczeniu odsłonił spękania, które pogłębiały się, cios został więc poddany konserwacji.
Wszystkie kości zostaną zbadane przez paleontologów. Cios z lata zeszłego roku miał już tomografię komputerową.
Odkrycie ciosu mamuciątka:
Kości mamuta odkrywane są w Wodzisławiu Śląskim:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: mag/sk / Źródło: TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim