Jaką decyzję podjął sąd w konflikcie między żoną i zdradzającym ją mężem przed 500 laty? Tego będzie można się dowiedzieć w skansenie w Chorzowie (Śląskie) 13 lipca. Zawodowi aktorzy zagrają w historiach, znalezionych w aktach sądowych sprzed wieków.
Spektakl zatytułowany "Obrazki ze wsi Chorzów" został oparty na spisie spraw sadowych wsi Chorzów i Dąb od 1534 r., znalezionym w ubiegłym roku w archiwum w Berlinie. To sprawy spadkowe, spory sąsiedzkie i konflikty, niektóre bardzo zabawne.
- Tyle się zmieniło, ale ludzkie emocje i dramaty są uniwersalne. Co ciekawe, bohaterowie tych sądowych historii noszą nazwiska spotykane w Chorzowie do dziś, z nazwiskiem obecnego prezydenta miasta włącznie – mówi dyrektor muzeum górnośląskiego parku etnograficznego w Chorzowie, Andrzej Sośnierz.
Prawdziwe historie
- To są naprawdę przepiękne historie, prawdziwe – nie zmyślone. Jestem nimi zachwycona – podkreśla jedna z aktorek, Beata Chren i dodaje: To unikalne przedsięwzięcie i ciekawe zadanie aktorskie. Jesteśmy bardzo ciekawi, z jakim się spotka odzewem.
Górnośląski Park Etnograficzny jest położony na granicy Chorzowa i Katowic, sąsiaduje z Parkiem Śląskim i Stadionem Śląskim. Gromadzi zabytkowe drewniane domy, obiekty sakralne, gospodarcze i rzemieślniczo - przemysłowe z 5 subregionów województwa śląskiego. Organizuje lekcje i pokazy muzealne, widowiska plenerowe i imprezy folklorystyczne.
Górnośląski Park Etnograficzny:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: NS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"