Miłośnicy historii ze stowarzyszenia Pro Fortalicium przyszli z łopatami, kilofami i latarkami. Na wszelki wypadek wynajęli też koparkę. Chcieli się dostać do bunkra z lat 30. XX wieku. Po kilku godzinach odkopywania, udało im się wejść do środka. Jeszcze w kwietniu schron zostanie otwarty dla zwiedzających.
Porośnięty ponad 2-metrowymi samosiejkami bunkier przy ul. Głównej w Chorzowie Maciejkowicach odsłonili uczestnicy akcji "Odkopujemy schron!". - Zrzuciliśmy pewnie kilkaset kilogramów ziemi z kopuły - mówili chwilę po zakończeniu prac dumni odkrywcy.
Rozpoczęli od usunięcia chaszczy. Potem ostrożnie zaczęli zrzucać ziemię - umiejscowione na tyłach schronu wejście zasłaniały zwały gliny. Łopata po łopacie, aż w końcu udało się dokopać do żelbetonowego stropu.
- To stosunkowo nowa konstrukcja, bo do lat 20. XX wieku schrony bojowe budowano ze słabszego betonu - wyjaśnia Marcin Bojdoł, historyk i członek stowarzyszenia Pro Fortalicium.
"Jest w dobrym stanie"
Okazało się, że dwukondygnacyjny bunkier jest w dobrym stanie. - Z dokumentów wynika, że załoga schronu dysponowała trzema karabinami maszynowymi oraz dwoma armatami kalibru 36 mm. W środku nie znaleźliśmy jednak sprzętu. W świetle latarek dostrzegliśmy fragmenty żelaznych zbrojeń, instalację chłodzenia karabinów, szyb wewnętrznej windy i dwa okrągłe otwory do nadawania sygnałów świetlnych - opisuje Bojdoł.
Zbudowany tuż przed II wojną światową schron był częścią systemu umocnień wzdłuż przebiegającej w tej okolicy granicy polsko-niemieckiej. Sąsiadował ze schronami w Łagiewnikach i Dąbrówce Wielkiej. - We wrześniu 1939 roku te umocnienia i tak nie powstrzymały ataku Wehrmachtu, ale zmusiły niemieckich sztabowców do częściowej zmiany planu ataku. Niektóre z tych schronów zostały zdewastowane, ale ten w Chorzowie szczęśliwie ocalał - kończy historyk.
Teraz odżyje na nowo. Stowarzyszenie planuje uruchomić tu izbę pamięci. Jeszcze w kwietniu PTTK z Chorzowa zorganizuje w nim zwiedzanie z przewodnikiem.
Schron sprzed II wojny światowej odkopano w Maciejkowicach:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: msin/gp / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenia Pro Fortalicium