Mowa śląska, historia Śląska, kultura, obyczaje znajdą się w programie nowego kierunku studiów, które za rok planuje uruchomić Uniwersytet Śląski - poinformował w środę w Katowicach rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko. Dodał, że uczelnia chce kształcić "ekspertów od śląskości".
Uczelnia chce, by kierunek ruszył w roku akademickim 2014/2015 na wydziale filologicznym. Studia śląskie będą kierowane do studentów kierunków humanistycznych i społecznych. W planach jest uruchomienie ich jako kierunku studiów drugiego stopnia, m.in. dla osób posiadających już licencjat.
Jak podkreślił rzecznik uczelni, projekt jest w fazie planowania.
Na zajęciach śląska godka, obyczaje i kultura
- Mowa śląska nie będzie językiem wykładowym. Na studiach pojawią się elementy godki (mowy śląskiej). Generalnie językiem wykładowym będzie język polski, bo też godka nie ma być głównym przedmiotem tych studiów- zaznaczył Szymik-Kozaczko.
Dodał też, że na tzw. studiach śląskich oprócz elementów mowy śląskiej, studenci będą mieli okazję poznać historię Śląska, kulturę, sztukę, obyczaje regionu. Jak tłumaczy rzecznik, tak, by ktoś, kto skończy kierunek, mógł mieć szerokie pojęcie o Śląsku, o całym regionie i jego tradycjach.
Będą kształcić „ekspertów od śląskości"
Celem tego pomysłu jest - jak to ujął rzecznik - kształcenie "ekspertów od śląskości", którzy po trwających dwa lata studiach drugiego stopnia będą mogli podjąć pracę np. w instytucjach kultury, muzeach, administracji samorządowej.
Na pytanie, czy i dlaczego kierunek może zainteresować maturzystów, prof. Marian Kisiel, prodziekan UŚ i jeden z pomysłodawców studiów śląskich mówi: - Tylko Bóg o tym wie w tej chwili, ale pewne jest, że powinniśmy wzbogacać wiedzę o swoim regionie, jego obyczajowości, jego specyfice- to główny cel kierunku.
Mowa śląska będzie językiem regionalnym?
Starania o nadanie śląskiej mowie statusu języka regionalnego trwają już kilka lat. W ubiegłym roku złożono w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, by nadać tzw. etnolektowi (to język, dialekt lub gwara używany przez wyodrębnioną grupę etniczną) śląskiemu statusu języka regionalnego. Nadanie takiego statusu pozwoliłoby na finansowanie z budżetu państwa m.in. lekcji języka śląskiego, wsparcie finansowe zyskałyby również organizacje krzewiące kulturę śląskiej mowy.
Autor: jsy/iga / Źródło: TVN24 Katowice/ PAP