Sosnowieccy radni zdecydowali o przekazaniu 300 tys. zł na zabezpieczenie zniszczonej w pożarze katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pieniądze na koncie diecezji znajdą się najwcześniej za dwa tygodnie.
Radni znowelizowali uchwałę w sprawie udzielenia dotacji z budżetu miasta na konserwację i remont obiektów wpisanych do rejestru zabytków województwa śląskiego. Dzięki temu możliwe będzie przekazane pieniędzy sosnowieckiej diecezji, która będzie mogła je wydać na zakup materiałów budowlanych niezbędnych do zabezpieczenia zniszczonego dachu i ścian katedry. - Po przyjęciu uchwały, musimy poczekać 14 dni na jej uprawomocnienie. Po tym okresie niezwłocznie przelejemy pieniądze – zapewnił rzecznik ratusza Rafał Łysy.
Fundusze szykuje także śląski Urząd Marszałkowski. Zarząd województwa zarezerwował w budżecie 100 tys. zł w ramach tzw. dotacji celowej na prace interwencyjne. Ostateczną decyzję o przyznaniu dotacji podejmą radni sejmiku na sesji 17 listopada.
W sosnowieckiej katedrze w nocy z 28 na 29 października wybuchł pożar. Nad nawą główną niemal w całości spaliła się więźba dachowa. Gdzieniegdzie pozostały kikuty konstrukcji dachowej (głównie nad częścią nawy głównej). Uszkodzona jest też część polichromii, która została w dużej części zalana podczas gaszenia pożaru. Straty oszacowano na siedem milionów złotych.
Cenne malowidła
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne).
Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.
Do pożaru katedry w Sosnowcu doszło w nocy z 28 na 29 października:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice