Wybuch, kilkadziesiąt uszkodzonych aut. Śledztwo "będzie prowadzone dwutorowo"

TVN24 | Katowice

Aktualizacja:
Autor:
mag//now
Źródło:
TVN 24 Katowice, PAP
Śledztwo w sprawie wybuchu w garażu w SosnowcuTVN24 Katowice
wideo 2/6
TVN24 KatowiceŚledztwo w sprawie wybuchu w garażu w Sosnowcu

Przyczyną silnej eksplozji na terenie garaży w Sosnowcu, w województwie śląskim, prawdopodobnie było rozszczelnienie instalacji gazowej - podejrzewa prokuratura, która wszczęła w tej sprawie śledztwo. - Będzie prowadzone dwutorowo - mówi prokurator Michał Łukasik. Uszkodzonych zostało kilkadziesiąt aut, a także bramy, elewacje i okna. Wciąż spływają nowe zgłoszenia dotyczące szkód.

Do silnego wybuchu przy ulicy Lenartowicza w Sosnowcu doszło w sobotę przed godziną 1 w nocy. Zniszczone zostały murowane garaże oraz samochody.

Wybuch w SosnowcuŚląska policja

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Prokuratora Rejonowa w Sosnowcu wszczęła śledztwo w tej sprawie. - Będzie prowadzone dwutorowo. Po pierwsze, czy doszło do ingerencji w instalację gazową, bo najprawdopodobniej doszło tam do rozszczelnienia tej instalacji, oraz czy została ona prawidłowo wykonana, czy nie było błędów w czasie konserwacji – powiedział we wtorek Michał Łukasik, zastępca prokuratora rejonowego w Sosnowcu.

Nocny wybuch w Sosnowcu, uszkodzone auta, bramy, okna, elewacje

Według początkowych informacji wskutek eksplozji uszkodzonych bądź zniszczonych zostało co najmniej kilkanaście pojazdów zaparkowanych w garażach i przed nimi. Później okazało się, że ucierpiały także auta zaparkowane na pobliskim parkingu, gdzie wskutek eksplozji doleciały fragmenty gruzu.

- Mamy informację o kilkudziesięciu samochodach i w dalszym ciągu spływają nowe zgłoszenia – wyjaśniała Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. - Uszkodzone zostały nie tylko auta, ale też bramy, okna, drzwi czy elewacje. Do tej pory przeprowadzono około 70 oględzin. Szacowanie strat potrwa pewnie jeszcze przez najbliższy tydzień – dodała.

Zawaliły się dachy, ściana przewróciła się na samochód

Na podstawie wstępnych ustaleń policji, przekazywanych jeszcze w weekend, podejrzewa się, że przyczyną wybuchu mogło być rozszczelnienie sieci gazowej. Zweryfikuje to Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ, która będzie prowadziła śledztwo w tej sprawie.

Tuż po akcji strażacy opisywali, że w wyniku wybuchu trzy wybudowane w jednym rządzie garaże - wraz ze stojącymi w nich samochodami - zostały całkowicie zniszczone, zawaliły się w nich dachy. Sąsiednie zostały uszkodzone, niektóre poważnie. W jednym z nich ściana przewróciła się na zaparkowane wewnątrz auto.

Po przeszukaniu gruzowiska okazało się, że nikt nie został ranny. Ze względów bezpieczeństwa na kilka godzin z dwóch pobliskich bloków ewakuowano około 400 osób.

Nocna eksplozja w SosnowcuTVN24 Katowice

Autor:mag//now

Źródło: TVN 24 Katowice, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Śląska policja