TVN24 | Katowice

Właściciel klubu w Rybniku: sąd uznał, że moje zatrzymanie przez policję było niezasadne

TVN24 | Katowice

Autor:
ib
Źródło:
PAP
Właściciel klubu Face 2 Face TVN24
wideo 2/8
TVN24Właściciel klubu Face 2 Face

Właściciel klubu Face 2 Face w Rybniku (Śląskie) będzie domagał się zadośćuczynienia i odszkodowania za zatrzymanie go w budynku miejscowej komendy. Jak poinformował na konferencji, sąd uznał działania policji za niezasadne.

33-letni Marcin Koza został zatrzymany 5 lutego wieczorem w budynku Komendy Miejskiej Policji w Rybniku przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wraz z aktywistą grupy skupionej wokół Strajku Przedsiębiorców przyszedł wówczas na komendę, by - jak informowali w relacji na żywo na Facebooku - przekazać nagrania dokumentujące domniemane naruszenia przepisów przez policjantów podczas działań w klubie kilka dni wcześniej. Przedsiębiorca spędził noc w policyjnej izbie zatrzymań. Następnego dnia, po przesłuchaniu przez prokuratora, został zwolniony.

Moment zatrzymania właściciela klubu w RybnikuTVN24

Zatrzymanie niezasadne

- Sąd uznał, że moje zatrzymanie na komisariacie, w momencie gdy zanosiłem dowody przeciwko nielegalnemu wejściu policji i napaści na naszych gości, było nielegalne i niezasadne – powiedział właściciel klubu Face 2 Face podczas wtorkowej konferencji prasowej w Rybniku. Ocenił, że policyjna akcja była obliczona na zastraszenie innych przedsiębiorców, aby nie otwierali swoich lokali.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Pamiętajmy, że mamy konstytucyjne prawo do wolności – oświadczył.

Żona przedsiębiorcy zapowiedziała, że będą się domagać zadośćuczynienia i odszkodowania za nielegalne i niezasadne zatrzymanie oraz że dołożą starań, aby wobec dowódcy policyjnej akcji wyciągnięto konsekwencje dyscyplinarne.

Rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara powiedziała, że nie komentuje orzeczenia sądu do chwili otrzymania jego uzasadnienia. Wtedy też można się spodziewać ewentualnej decyzji o odwołaniu.

Interwencja w klubie

Na właścicielu rybnickiego klubu ciąży prokuratorski zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez stworzenie zagrożenia epidemiologicznego, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, a sanepid nałożył na niego 60 tys. zł kary. Właściciele klubu zorganizowali internetową zrzutkę na ten cel.

Z kolei cieszyńska prokuratura bada kwestię domniemanego przekroczenia uprawnień przez policjantów interweniujących w klubie Face 2 Face. Przesłuchanych ma być blisko 200 świadków.

30 stycznia policja interweniowała w otwartym, mimo obowiązującego zakazu, klubie muzycznym Face 2 Face w centrum Rybnika. Podczas przepychanek policjanci użyli ręcznych miotaczy gazu, pałek i granatów hukowych. Padły też strzały ostrzegawcze z broni gładkolufowej. Poszkodowanych zostało dwóch policjantów, uszkodzono dwa radiowozy.

Autor:ib

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24