Prokurator "ujęty na gorącym uczynku". Usłyszał zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości

TVN24

Google EarthProkurator miał prowadzić pod wpływem alkoholu

Maciej M. pracował w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej. Został zatrzymany w sobotę "na gorącym uczynku", kiedy - jak informuje prokuratura - miał prowadzić auto, będąc pod wpływem alkoholu. Usłyszał zarzut i został zawieszony w obowiązkach służbowych - podaje Prokuratura Krajowa.

Prokurator ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Maciej M. został zatrzymany za prowadzenie samochodu po pijanemu. Jak podaje PAP, według nieoficjalnych informacji miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Usłyszał zarzut prowadzenia w stanie nietrzeźwości i został zawieszony w obowiązkach służbowych.

Maciej M. był delegowany do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Został zatrzymany w ostatnią sobotę na jednej z dróg w województwie śląskim.

Informację o zatrzymaniu prokuratora potwierdziła w poniedziałek rzeczniczka PK Ewa Bialik, która przekazała także komunikat na temat prowadzonego w tej sprawie postępowania.

"Ujęty na gorącym uczynku"

- Podejrzany został ujęty na gorącym uczynku. 22 grudnia 2019 roku Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym, działając na podstawie artykułu 135 paragraf 10 Ustawy Prawo o prokuraturze, wyraził zgodę na zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Macieja M. - podał Dział Prasowy PK.

- Tego samego dnia prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych przedstawił podejrzanemu zarzut o czyn z art. 178a § 1 Kk i zastosował wobec niego środki zapobiegawcze, w tym miedzy innymi zawiesił Macieja M. w wykonywaniu obowiązków prokuratora - dodała PK.

Artykuł 178a § 1 Kk mówi o tym, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Zgodnie z Kodeksem karnym kierowca prowadzi w stanie nietrzeźwości, jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, po zatrzymaniu Maciej M. został cofnięty z delegacji do śląskiego wydziału PK. Prokurator Okręgowy w Gliwicach jako bezpośredni przełożony wszczął wobec niego postępowanie służbowe.

Autor: mag/ks/kwoj / Źródło: PAP