Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Na miejscu pracują służby, zwołano sztab kryzysowy

W Kanale Gliwickim znaleziono śnięte ryby, twa monitoring zbiornika
Polskie i czeskie służby badają przyczynę śnięcia ryb w Odrze
Źródło: TVN24

Około 150 kilogramów śniętych ryb od czwartku wyłowiono z Kanału Gliwickiego (woj. śląskie) - informują Wody Polskie. Na miejscu od kilku dni pracują służby, a wojewoda opolski zwołał sztab kryzysowy. Trwa analiza pobranych próbek wody i monitoring Odry. O sprawie poinformowani zostali także wojewodowie i służby sąsiednich województw.

Jak wynika z informacji przekazanych w komunikacie przez Wody Polskie w Gliwicach, pierwsze śnięte ryby pracownicy Wód zauważyli w czwartek (7 września) w czasie rejsu kontrolnego w II i IV sekcji Kanału Gliwickiego (śluzy Nowa Wieś i Rudziniec). Tego dnia wyłowili z wody sześć kilogramów śniętych ryb. Do niedzieli - już łącznie około 150 kilogramów.

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim

Jak informują Wody Polskie, od czwartku trwa obserwacja sytuacji w wodach Kanału Gliwickiego oraz Kanału Kędzierzyńskiego. Codziennie służby trafiają na kolejne śnięte ryby.  Najwięcej w sobotę, gdy w II sekcji drogi wodnej (śluza Sławięcice) odłowiono w sumie około 100 kilogramów śniętych ryb. Na pojedyncze sztuki natrafiono także w III sekcji drogi wodnej (śluza Rudziniec).

W niedzielę z wody wyłowiono kolejne martwe ryby. "Od wczesnych godzin porannych do przedpołudnia pracownicy obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego podjęli z wody około 35 kilogramów śniętych ryb w II sekcji drogi wodnej oraz około kilograma w IV sekcji" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie gliwickiego oddziału Wód Polskich.

Jak przekazują służby, w pozostałych lokalizacjach Kanału Gliwickiego, w Kanale Kędzierzyńskim oraz w rzece Odrze na odcinku znajdującym się w zarządzie Wód Polskich w Gliwicach śnięte ryby nie występują.

W Kanale Gliwickim znaleziono śnięte ryby, twa monitoring zbiornika
W Kanale Gliwickim znaleziono śnięte ryby, twa monitoring zbiornika

Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski w niedzielę za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że zwołane zostało kolejne już posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz RZGW Gliwice.

"O zaistniałej sytuacji w ramach wzajemnego ostrzegania i współpracy poinformowano wojewodów Śląskiego i Dolnośląskiego oraz Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w sąsiednich województwach" - przekazał Sławomir Kłosowski.

Poinformował też, że zalecił "prowadzenie stałych, codziennych i rozszerzonych o występowanie ichtiotoksyn badań próbek wody na II sekcji Kanału Gliwickiego", a w celu przeciwdziałania potencjalnemu rozprzestrzenianiu się złotej algi "ujście Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego zostanie przegrodzone zaporą z biostabilizatorem". Służby mają kontynuować stały i szczegółowy monitoring wód całego opolskiego odcinka Kanału Gliwickiego.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: