Miasto Wojciecha Kilara, najlepszej sali koncertowej w Polsce i festiwalu Rawa Blues zostało wyróżnione przez UNESCO tytułem "Miasto Muzyki" - podobnie jak m.in. Liverpool Beatlesów.
Katowice dołączyły do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Sieć powołana została w 2004 roku i skupia 70 miast w siedmiu kategoriach: miasta muzyki, miasta literatury, miasta filmu, miasta rzemiosła i rękodzieła, miasta dizajnu, miasta sztuk medialnych oraz miasta gastronomii.
Głównym zadaniem Sieci Kreatywnych Miast UNESCO jest pogłębianie współpracy pomiędzy miejscami, których polityka rozwoju, promocji oraz polityka kulturalna zorientowane są na jedną z dziedzin kreatywności.
- Cieszę się, bo to potwierdzenie zmian zachodzących w mieście. Przemysł ciężki nie jest już gałęzią dominującą. To dowód na to, że zaczynamy wychodzić z przemysłem kultury na pierwsze miejsce - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Liga mistrzów
- Dzięki przynależności do sieci, weszliśmy do pewnej ligi mistrzów. Staliśmy się partnerem zadomowionych już w niej miast. Dzięki współpracy, będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami. Pierwsze efekty będą widoczne już w przyszłym roku - przekonuje Piotr Zaczkowski z Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów.
Przyznając nagrodę, UNESCO doceniło intensywność i różnorodność życia muzycznego w Katowicach – od muzyki poważnej, przez wkład do polskiego jazzu i bluesa, kończąc na najlepszych festiwalach muzyki alternatywnej czy elektronicznej.
- Katowice od dawna są miastem muzyki. Wiedziałam już o tym, będąc dzieckiem. Muzyki z najwyższej półki, bo nie ma tu miejsca na chałturę - twierdzi Joanna Wnuk - Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
W stolicy woj. śląskiego rocznie odbywa się około 30 festiwali muzycznych, m.in. te największe jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues. Wciąż żywa jest również tradycja muzykowania amatorskiego m.in. w orkiestrach dętych i chórach amatorskich.
W Katowicach swoją siedzibę mają, m.in.: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia; Filharmonia Śląska, chór Camerata Silesia, Kwartet Śląski i wiele mniejszych zespołów.
Kraków był miastem literatury
Tytuł przyznawany przez UNESCO jest wyłącznie honorowy. Przynależność do tej prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych umożliwia, m.in. współpracę między miastami w organizowaniu wspólnych przedsięwzięć czy opracowaniu długofalowej strategii rozwoju miasta w konkretnej dziedzinie sztuki.
Katowice są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Dotychczas jedynym polskim miastem należącym do Sieci Miast Kreatywnych był Kraków - od 2013 r. Miasto Literatury.
Obecnie tytuł Miast Muzyki UNESCO posiadają także: Bogota (Kolumbia), Sewilla (Hiszpania), Bolonia (Włochy), Glasgow (Wielka Brytania), Gandawa (Belgia), Brazzaville (Kongo), Hamamatsu (Japonia) oraz niemieckie Mannheim i Hannover.
Siedziba NOSPR znajduje się w nowej strefie kultury obok Spodka w Katowicach:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: msin / Źródło: TVN 24 Katowice / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice | Paweł Rusinek