TVN24 | Katowice

Nie żyje Tekla Juniewicz. Miała 116 lat, była najstarszą Polką i drugą najstarszą osobą na świecie

TVN24 | Katowice

Autor:
mag/
tam
Źródło:
TVN24 Katowice
archiwum rodzinneZmarła Tekla Juniewicz

Tekla Juniewicz zmarła w nocy z 18 na 19 sierpnia 2022 roku w Gliwicach na Śląsku. Informację o śmierci najstarszej Polki przekazał nam jej wnuk Adam. Pani Tekla przeżyła 116 lat. Była nie tylko najstarszą Polką, ale też drugą najstarszą osobą na świecie. Miała pięcioro wnuków, czworo prawnuków i czworo praprawnuków.

- Babcia do końca czuła się dobrze - powiedział nam wnuk Adam, który mieszkał z panią Teklą. On też przekazał nam w piątek rano informację o śmierci Tekli Juniewicz. Informacja o śmierci najstarszej Polki pojawiła się też na facebookowym profilu miasta Gliwice.

Miała 12 lat, kiedy Polska odzyskała niepodległość

Tekla Juniewicz miała 12 lat, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Do wybuchu drugiej wojny światowej prowadziła spokojne życie u boku męża, który był kierownikiem magazynów w kopalni w Borysławiu. Po wojnie miasto znalazło się w granicach ZSRR, a ona razem z rodziną trafiła do Gliwic, gdzie mieszkała do śmierci ze swoim wnukiem Adamem.

Pani Tekla miała pięcioro wnuków, czworo prawnuków i czworo praprawnuków. Starsza córka zmarła w 2016 roku w wieku 88 lat, młodsza ma obecnie 93 lata. Najstarszy wnuk ma 70 lat, a najmłodsza praprawnuczka przyszła na świat w zeszłym roku, w dniu 115. urodzin pani Tekli.

W dzieciństwie przeszła tyfus i do setnych urodzin nie chorowała

- Babcia lubi towarzystwo, lubi ludzi otwartych, nie lubi dystansu. I ma w sobie jakąś moc, że każdy chce ją dotknąć, przytulić się do niej - mówił wnuk Adam w rozmowie z TVN24. Odniósł się też do licznych pytań o sekret długowieczności: - Geriatra babci twierdzi, że to po prostu geny. Gdy miała siedem, osiem lat, zachorowała na tyfus. Wszystkich chorych gdzieś wywożono, izolowano, panowała duża umieralność, a babcię ojciec ukrył w piwnicy. Lekarz powiedział: "Tekluniu, jak z tego wyszłaś, to będziesz żyła długo". I jak sięgam pamięcią, babcia w ogóle nie chorowała. Aż do setnych urodzin, kiedy dostała zapalenia oskrzeli - wspominał.

Do powrotu do zdrowia pani Tekli wystarczyły trzy tabletki antybiotyku. Nie miała problemów ze zdrowiem przez następne 10 lat, kiedy poddała się dwóm operacjom pod pełną narkozą z powodu kamienia na woreczku żółciowym. Do 111. roku życia była zupełnie samodzielna. - Teraz coraz częściej śpi, ale cały czas trzeźwo myśli, obserwuje świat, wspomina - opowiadał wnuk.

Tekla Juniewicz pierwszy raz z praprawnuczką (wideo z czerwca 2021 r.)
Tekla Juniewicz pierwszy raz z praprawnuczką (wideo z czerwca 2021 r.)Jaroslaw Wieczorek

Pierwsze miejsce na liście najdłużej żyjących Polaków w historii

Pani Tekla była najstarszą żyjącą Polką. Zajmowała pierwsze miejsce na liście najdłużej żyjących Polaków w historii. Jak odnotował portal Najstarsi Polacy, kobieta była pierwszą osobą w Polsce, która osiągnęła kolejno wiek: 112, 113, 114, 115 i 116 lat. Zajmowała też drugie miejsce w zestawieniu najstarszych żyjących osób świata. Dłużej od niej żyje tylko Lucile Randon, 118-letnia zakonnica z Francji. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/ tam

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: archiwum rodzinne

Pozostałe wiadomości