"Cała Polska naprzód!". 52 minuty przemówienia Rafała Trzaskowskiego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Start kampanii Rafała Trzaskowskiego
Start kampanii Rafała TrzaskowskiegoTVN24
wideo 2/7
Start kampanii Rafała TrzaskowskiegoTVN24

To druga runda tego pojedynku. Gdybyśmy cztery lata temu wygrali, nie byłoby kompromitacji na arenie międzynarodowej, olbrzymiej inflacji i średniowiecznego prawa aborcyjnego - mówił podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski. Podczas trwającego 52 minuty przemówienia dowodził, że "Polska potrzebuje przyspieszenia", a prezydent nie może reprezentować interesów jednej partii i "tylko prężyć muskułów na siłowni".

Rafał Trzaskowski rozpoczął swoje wystąpienie od wspomnienia kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

- Pamiętacie tę atmosferę, tę wzajemną życzliwość? Te kolejki Polaków i Polek, żeby złożyć podpis poparcia dla mojej kandydatury? Nigdy tego nie zapomnę (...) Zamknijcie oczy, co by było, gdybyśmy wtedy wygrali. Nie byłoby kompromitacji na arenie międzynarodowej, nie byłoby olbrzymiej inflacji, nie byłoby średniowiecznego prawa antyaborcyjnego - mówił kandydat KO na prezydenta.

- Kiedy o tym myślimy zastanawiamy się, ile czasu zostało zmarnowane. A my już nie mamy czasu - zaznaczył.

Prezydent Warszawy stwierdził, że "zmiana musi się dokonać natychmiast". - Czas na drugą rundę tamtych wyborów. Od wielu miesięcy mówiliśmy, że musimy zrobić kolejny krok, ugruntować demokrację. Musimy przygotować pakiet ustawy, który będzie gotowy, po to, żeby wprowadzić te zmiany, które dla nas są najważniejsze, już pierwszych godzinach, pierwszych dniach po wygranych wyborach. Jestem przekonany, że dokładnie to zrobimy, bo wygramy wybory prezydenckie - mówił.

Hasło wyborcze: "Cała Polska naprzód!"

Kandydat na prezydenta Polski w swoim wystąpieniu wielokrotnie powtarzał hasło "cała Polska naprzód". Wskazywał między innymi potrzebę budowania wspólnoty pomiędzy różnymi grupami. Podkreślał, że "normalne jest to, że na świat nieco inaczej patrzy się w różnych częściach kraju". 

- To nie może być jednak przeszkodą. Musimy się nawzajem szanować, słuchać nawzajem. Musimy pamiętać, że zależy nam na Polsce. Musimy być pewni, że będziemy ze sobą rozmawiać i szukać porozumienia - podkreślał Rafał Trzaskowski. 

Rafał TrzaskowskiPAP/Jarek Praszkiewicz

Deklaracja dotycząca języka śląskiego

Wspomniał, że w Warszawie jest "ponad 30 muzeów", w tym wybudowane niedawno Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Przy tej okazji chcę wam coś opowiedzieć. Pamiętam, jak pierwszy raz przyjechałem do Rybnika, do mojej dziewczyny, dzisiejszej żony. Zapytałem: Gośka, co tu macie do zobaczenia? A ona powiedziała, że jest wystawa sztandarów górniczych. Ja się uśmiechnąłem, ale zrobiłem to, bo byłem głupi. Nie wiedziałem, jak ważna jest rola sztandarów górniczych, jak ważna jest tradycja - mówił.

Polityk zapowiedział, że jedną z pierwszych ustaw, które podpisze jako prezydent będzie ustawa o języku śląskim. - Wiecie czemu? Bo to jest symbol. Poprzednia władza szukała wrogów, szukała dziadka w Wehrmachcie, genu polskości. A my chcemy wspólnoty, chcemy, żeby symbole były ważne, chcemy, żeby nasza różnorodność nas wzmacniała. Cała Polska ruszy naprzód! - mówił.

Rafał Trzaskowski mówił też, że "nie pozwoli na to, żeby PiS uczył patriotyzmu". - Wiecie co to patriotyzm? Nie tylko przelewanie krwi, ale też szukanie wspólnoty, nie oglądanie się na to, kto ma jakie poglądy. Patriotyzm to szukanie siły w tym, co nasz łączy - podkreślił. 

Rafał Trzaskowski o Śląsku
Rafał Trzaskowski o ŚląskuTVN24

"Prezydent musi myśleć strategicznie"

Kandydat Koalicji Obywatelskiej w swoim wystąpieniu zaznaczał, że Polska "potrzebuje przyspieszenia". - Pokażemy nie tylko determinację, ale też sprawczość, bo to obecnie jest najważniejsze - opowiadał. Trzaskowski wrócił do swojego hasła sprzed czterech lat: "Silny prezydent, wspólna Polska". Zapewnił, że wciąż jest ono aktualne.

- Wierzę w Polskę, w której otwarta dłoń może wygrać z zaciśniętą pięścią. Wierzę w Polskę, która patrzy w przyszłość, w której silniejszy będzie pomagał słabszemu - przemawiał kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Wskazał, że prezydent powinien być "aktywny" i "musi myśleć strategicznie". - Rząd rozwiązuje problemy, które są tu i teraz, ale potrzebne nam są dalekosiężne plany. Prezydent nie może tylko prężyć muskułów na siłowni, nie może dopuścić do wojny. Prezydent nie tylko musi inspirować rząd, ale też musi wykazywać inicjatywę i być niezależnym. Musi być prezydentem wszystkich Polek i Polaków, a nie tylko jednej partii politycznej. Jeden żyrandol nie wystarczy, bo potrzeba nam całej baterii świateł to oświetlenia przyszłości - zaznaczył.

Konwencja Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach PAP/Michał Meissner

"Koniec naiwnie pojmowanej globalizacji"

Kandydat na prezydenta podczas swojego wystąpienia mówił, że podczas rozmów z Polakami wracają trzy najważniejsze tematy: gospodarka, bezpieczeństwo i równość. - O tym dokładnie będzie ta kampania - zapowiedział. 

Rafał Trzaskowski podkreślał rolę "patriotyzmu gospodarczego" i dostrzegł "koniec naiwnie pojmowanej globalizacji". - Widzimy coraz bardziej asertywne, a nawet agresywne zachowanie Chin, widzimy barbarzyński atak Rosji (na Ukrainę - red.). Musimy zerwać z jałowymi dyskusjami Unii Europejskiej. Dzisiaj potrzebny jest pragmatyzm. Unia powinna być potęgą - jej gospodarka i rolnictwo. Ale dla nas jeszcze ważniejsze jest to, żeby to Polska była potęgą, żeby nasza gospodarka była potężna - podkreślił. 

Kandydat na prezydenta skrytykował też Prawo i Sprawiedliwość, które - jak oceniał - przez ostatnie lata "zajmowało się tworzeniem nowych elit i polepszaniem swojego losu" kosztem reszty Polaków. - PiS stworzył nową kastę milionerów. A my musimy się skupić na polskiej gospodarce, na jej konkurencyjności - mówił.

Tania energia i transformacja górnictwa

Rafał Trzaskowski wskazał przy tym, że obecnym priorytetem jest tania energia. W jego opinii działania rządu prawicy doprowadziły do wysokich cen. - Teraz już nie możemy działać tylko doraźnie, potrzebny jest długofalowy plan. Wybudujemy atom, będziemy oszczędzać energię i przeprowadzamy transformację energetyczną. Wszystko po to, żebyście widzieli to w swoich rachunkach - podkreślał kandydat.

Rafał Trzaskowski mówił też, że "spółki energetyczne będą brały odpowiedzialność za ceny energii". Podkreślał, że "nie wolno przerzucać ciężaru za opłaty w całości na barki przedsiębiorców". Zapowiedział też tworzenie "rozproszonych magazynów energii". - Jeżeli akurat ktoś ma panele i świeci słońce, to musi to zobaczyć w rachunkach. Musimy zapewnić sobie niezależność, a żeby to było możliwe, trzeba nagradzać postawę tych, którzy w tym pomagają - przemawiał prezydent Warszawy. 

Trzaskowski odniósł się też do transformacji górnictwa. Zaznaczył, że "musi być proces społeczny". - Polskie górnictwo przez lata zapewniało nam bezpieczeństwo, godność, pracę, poszanowanie tradycji - wymieniał, dziękując górnikom.

"Koniec z upolitycznieniem NBP"

Kandydat na prezydenta odniósł się także do problemu inflacji. Z mównicy pokazywał raport autorstwa prezesa NBP Adama Glapińskiego "Po pandemii i w kryzysie energetycznym. Historia sukcesu". Po przeczytaniu tytułu, w gliwickiej sali było słychać śmiech.

- Po prostu ręce opadają. Pięćdziesiąt procent inflacji w ostatnich latach, a ten człowiek, którego najbardziej interesowała jego pensja mówi o sukcesie. Chciałbym mu wysłać kostkę masła. Dziesięć złotych za kostkę masła, do tego doprowadził prezes Glapiński. Nie pozwolę na to - grzmiał.

Rafał Trzaskowski mówił, że "potrzebna jest silna złotówka". - Prezes NBP chce, żeby przed wyborami były coraz droższe kredyty, żeby zatrzymać inwestycji. Chce namieszać, bo odbiera wyłącznie polityczne telefony od Kaczyńskiego. Dlatego z tego miejsca wzywam prezesa NBP do obniżenia stóp procentowych - mówił.

Kandydat mówił, że polskie podmioty powinny móc nawiązywać walkę z największymi gigantami w swoich branżach. Wskazywał, że "nie ma żadnego powodu", dla którego polscy przesiębiorcy mieliby ustępować pola biznesmenom z zagranicy. Zaznaczył jednak, że do tego potrzebne jest wsparcie, którego przedsiębiorcy nie mieli.

- Co oni nam mówią? Opowiadają o chaosie w systemie podatkowym, który zmieniał się z dnia na dzień, w którym nawet PiS nie mógł się połapać. Dlatego podkreślam - potrzebny jest patriotyzm gospodarczy, na wsparciu dla polskich firm, ich wzmacnianiu, na jasny systemie podatkowym. I to wam obiecuję - mówił kandydat. 

"Polska równych szans" i pieniądze dla samorządów

- Wszyscy musimy mieć równe szanse, taki sam dostęp do usług publicznych, szpitali, nowoczesnej szkoły - podkreślał Rafał Trzaskowski zaznaczając, że potrzebujemy "Polski równych szans". - Dla każdego, niezależnie od tego, gdzie się kto urodził, gdzie się wychował, muszą być dokładnie te same perspektywy rozwoju - wskazywał.

Według niego, PiS "z utrwalania podziałów" zrobił sobie "filozofię sprawowania władzy" i zabierał pieniądze samorządom. - Wszyscy musimy być równi, wszyscy musimy mieć dostęp do takich samych usług publicznych, wszyscy musimy mieć dokładnie taki sam dostęp do nowoczesnej szkoły (...) która uczy kreatywnego myślenia - powiedział. Jak podkreślał, nigdy nie będzie zgody na likwidowanie małych gminnych szkół. - Wszyscy potrzebujemy szpitali w swojej najbliższej okolicy, wszyscy potrzebujemy tego, żeby móc dojechać do pracy - wyliczał Trzaskowski. Podkreślał również, że każdy powinien mieć szanse na ciekawą i dobrze płatną pracę.

Kwestie bezpieczeństwa i Donald Trump

Rafał Trzaskowski podjął również temat zagrożeń militarnych obecnego świata. - Widzimy, co się dzieje w Ukrainie - ten bestialski napad Rosji. Widzimy, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, obserwujemy też niepokoje na Morzu Południowochińskim - mówił, po czym nawiązał do zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jak powiedział, Trump wielokrotnie mówił o tym, że jeżeli ktoś bierze za siebie odpowiedzialność, to on chce z takim kimś współpracować. Dodał, że Polska w tej kwestii jest "prymusem w Europie", ale musi "przekonywać innych, oni też muszą wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy na swe barki".

- My musimy i będziemy mieli najnowocześniejszą armię w Europie, ale dlaczego nasi partnerzy w Europie tego nie rozumieją? Musimy ich do tego przekonywać, zarówno w Sojuszu Północnoatlantyckim, jak i w Unii Europejskiej" - stwierdził kandydat.

Oceniał jako absurd to, że Niemcy, którzy "mają dziewięć razy większą gospodarkę niż my, wydawali nominalnie na bezpieczeństwo właściwie tyle samo pieniędzy, albo niewiele więcej co my". - To jest skandal, drodzy państwo - mówił Trzaskowski.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej zaznaczał, że oprócz wzmacniania polskiego wojska, co - jak dostrzegł - już ma miejsce, "musimy wzmacniać nasze służby mundurowe - policję, straż pożarną, straż graniczną, bo oni też stoją na straży naszego bezpieczeństwa".

Prezydent Warszawy odniósł się do realizowanego w stolicy programu "Warszawa chroni", w ramach którego m.in. dodatkowo chroniona jest infrastruktura krytyczna czy testowane są sygnały alarmowe.

- Chcemy się dzielić tym doświadczeniem ze wszystkimi samorządowcami. Poproszę ministra (spraw wewnętrznych i administracji - red.) i wojewodów, żebyśmy wprowadzili tego typu ćwiczenia w całym kraju, bo wiemy, że takie ćwiczenia są potrzebne, bo te syreny alarmowe muszą być słyszalne wszędzie - podkreślił. Zaznaczył, że celem jest pokazanie, "że jesteśmy gotowi, że się niczego nie boimy"

Rolnictwo i Unia Europejska

Rafał Trzaskowski zaznaczał, że od kilku tygodni "jest w trasie". Przypomniał, że wcześniej rywalizował w prawyborach z szefem polskiej dyplomacji, Radosławem Sikorskim. Podziękował mu za walkę i przypomniał, że do jego sztabu dołączył syn ministra spraw zagranicznych. Kandydat opowiedział, że w czasie spotkań w całym kraju miał okazję rozmawiać z przedstawicielami różnych grup - w tym, z rolnikami.

- Nie dajcie sobie wmówić, że jest jakikolwiek dysonans pomiędzy nami, polskimi konsumentami i rolnikami. Chcemy jeść zdrową, polską żywność, jesteśmy z niej dumni. To też jest element naszego bezpieczeństwa - mówił.

Zaznaczył, że "nie może być takiej sytuacji, że Unia Europejska śrubuje normy w imię bioróżnorodności, a potem otwiera granice na towary z Ukrainy czy Chin". - Nie może być tak, że Unia Europejska, chcąc pozyskać nowe rynki, przyjmuje umowy, które zagrażają interesom naszych rolników. Umowa jest, ale jeszcze nie ma zgody państw członkowskich i takiej zgody nie powinno być - ocenił.

Dalej kandydat KO mówił o "dumie z polskiej żywności", wspomniał m.in. białe wino, które - w jego ocenie - jest lepsze niż francuskie. - Ja mam nawet taki slogan. Bonjour, pijcie polskie wino dla specjalnych okazji, oczywiście z umiarem - zaznaczył, wywołując wesołość na sali. 

Strategia rozwoju miast

Podczas konwencji KO kandydat na prezydenta przekazał, że Polska Akademia Nauk przygotowała listę 139 miast, które traciły swoje funkcje społeczno-gospodarcze w związku z przemianami lat 90. Wymienił w tym kontekście zamykanie kopalń na Śląsku, podał przykład Starachowic, gdzie upadł Star, Sieradza, w którym upadł przemysł dziewiarski czy Włocławka, gdzie restrukturyzowano zakłady azotowe. - PiS powiedział, że pomożemy tym miastom. Co zrobili z tym raportem? Jak pomogli tym miastom? Oni tylko potrafią o tym mówić. Nic się nie zmieniło - ocenił kandydat KO na prezydenta. Dodał, że zna większość samorządowców z tych miejsc. - Jeśli nam na serio zależy, by wyrównywać nierówności, by Polska była równa, musimy pomóc miastom, które są na tej liście. Pojadę do takich miast, miast powiatowych, na polską wieś. Będę rozmawiać z tymi, którzy chcą mieć równe szanse, jak to zrobić. Razem z samorządowcami stworzymy mapę polskich problemów. Przygotujemy strategię, jak rozwiązywać problemy miast, które są dumne, które chcą się rozwijać, nie chcą dopuścić, by młodzi ludzie je opuszczali - oświadczył.

Całe przemówienie Rafała Trzaskowskiego na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach
Całe przemówienie Rafała Trzaskowskiego na konwencji Koalicji Obywatelskiej w GliwicachTVN24

Pierwsza konwencja po wskazaniu kandydata

Sobotnia konwencja jest pierwszą dużą imprezą Koalicji Obywatelskiej od momentu, gdy Rafał Trzaskowski oficjalnie stał się kandydatem na prezydenta, pokonując w prawyborach swojego kontrkandydata ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Jeszcze zanim wiadomo było, który z nich wystąpi w Gliwicach, samo miejsce łączono z Trzaskowskim, którego żona pochodzi ze Śląska. W tym tygodniu polityk mówił, iż faktycznie lokalizacja nie była przypadkowa - wskazywał w tym kontekście na wyzwania związane z gospodarką i transformacją.

Podczas sobotniej konwencji głos zabrał również premier Donald Tusk. Przemawiała też szefowa sztabu Trzaskowskiego Wioletta Paprocka-Ślusarska, która kierowała również sztabem KO m.in. w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Autorka/Autor:bż/b

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Michał Meissner/PAP

Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

WOŚP 2025. 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja

WOŚP 2025. 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje zaatakowany podczas interwencji medycznej ratownik. Został zaatakowany ostrym narzędziem przez mężczyznę, który sam wezwał karetkę. "Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym i zapoczątkować konieczne zmiany legislacyjne, zapewniające bezpieczeństwo ratownikom" - napisała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. - Nie ma akceptacji dla tego typu czynów, została przekroczona granica - powiedział były szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego profesor Robert Gałązkowski.

"Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym"

"Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym"

Źródło:
PAP, TVN24

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piorun trafił w ogon stojącego na międzynarodowym lotnisku Sao Paulo-Guarulhos w Brazylii samolotu. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

W Niemczech odbyły się w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji w Kolonii zebrało się około 40 tysięcy osób. W Berlinie przed Bramą Brandenburską było według organizatorów około 100 tysięcy ludzi, policja informowała o 35 tysiącach - podał portal rbb24.

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

Źródło:
PAP

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN