Do zdarzenia doszło na autostradzie A4. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie śląskiej policji, radiowóz policjantów z Gliwic niemal został uderzony dużą taflą lodu, która oderwała się od naczepy ciężarówki jadącej przed funkcjonariuszami. Policjanci zatrzymali pojazd, którym kierował 43-latek z Ukrainy. Za to, że nie zadbał o należyty stan pojazdu przed rozpoczęciem jazdy i nie usunął zalegającego śniegu, został ukarany mandatem w wysokości trzech tysięcy złotych.
Do komunikatu policjanci dołączyli nagranie z wideorejestratora radiowozu, który jechał za ciężarówką. Na filmie widać, że tafla lodu miała pokaźne rozmiary i rozbiła się przed autem policjantów.
Obowiązek kierowcy
Przy okazji tego zdarzenia policjanci przypominają, że usunięcie śniegu, lodu oraz wszelkich innych zanieczyszczeń z pojazdu jest czymś, co każdy kierowca musi zrobić przed wyruszeniem w drogę. "To nie jest kwestia estetyki, tylko obowiązek wynikający z przepisów i element podstawowego bezpieczeństwa" - podkreślają policjanci w komunikacie.
Funkcjonariusze apelują też do właścicieli i osób zarządzających firmami transportowymi, żeby inwestowali w rozwiązania ułatwiające kierowcom skuteczne usuwanie lodu i śniegu - na przykład budowali platformy, stanowiska serwisowe i konstrukcje do oczyszczania naczep. "To realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach" - zaznacza policja.
Przygotuj się na trudne dni
Policjanci przypominają też, że w związku ze zmieniającą się aurą kierowcy muszą zmienić niektóre swoje przyzwyczajenia z cieplejszych pór roku.
"W warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza włączamy światła mijania - tryb "AUTO" nie zawsze je uaktywnia, a jazda na samych światłach dziennych zmniejsza widoczność pojazdu" - podkreśla policja.
Funkcjonariusze apelują też, żeby kontrolować na bieżąco stan i działanie oświetlenia. I przypominają, że już dawno kierowcy powinni zmienić opony na zimowe - "producenci zalecają wymianę opon na zimowe, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza".
Autorka/Autor: bż/ tam
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Śląska policja