Monika Olejnik. Otwarcie

Jan Holoubek: film "Słońce i cień" to była moja najważniejsza rozmowa z ojcem

Ten film to była moja najważniejsza rozmowa z ojcem, on bardzo chciał, ale i bardzo się bał zrobić go ze mną - mówi Jan Holoubek, wspominając prace nad filmem "Słońce i cień", w którym reżyserował swojego słynnego ojca, Gustawa Holoubka. W rozmowie z Moniką Olejnik opowiada, jak dorastało się w cieniu rodziców, którzy byli wówczas najpopularniejszą aktorską parą PRL. Tłumaczy też, dlaczego porzucił pracę z kamerą na rzecz reżyserii, którzy filmowi twórcy najbardziej go inspirują i jak odmieniło go spotkanie z Tomaszem Komendą, o którym nakręcił głośny i wielokrotnie nagradzany film "25 lat niewinności".

 

W cyklu #MonikaKsiążkiMuzyka powieść, która w 2008 roku przyniosła swojej autorce nagrodę Nike, a 10 lat później wyniosła ją na sam literacki szczyt - "Bieguni" Olgi Tokarczuk, laureatki literackiej nagrody Nobla 2018. Jan Holoubek do naszej wirtualną biblioteki zaproponował dwie książki traktujące o temacie Zagłady - powieść Mikołaja Łozińskiego "Stramer" o żydowskiej rodzinie w obliczu zbliżającego się Holocaustu oraz reportaż Pawła Reszki "Płuczki".

 

W segmencie #TalentAktywność to #Przyszłość poznacie natomiast Maję Kotalę, modelkę i projektantkę, która porzuciła mediolańskie wybiegi i wyruszyła do Kenii, by tam uczyć afrykańskie kobiety jak szyć ubrania.