Czarno na białym

Szerpowie - tragarze, którzy zadziwili świat

W Himalajach i Karakorum kończy się zima. Ten sezon z całą pewnością należał do Szerpów. To oni, w niespotykanym dotąd stylu i jako pierwsi w historii, wdrapali się o tej porze roku na K2 - drugą co do wielkości górę świata. Tak oto ludzie, których świat uważał za tragarzy, 16 stycznia stali się zdobywcami, o których mówi cały świat. O historycznym i niezwykłym zdobyciu K2 i o ludziach, którzy tego dokonali, reporter "Czarno na białym" Daniel Chaliński.

 

Pierwszym Polakiem, a także pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2, była Wanda Rutkiewicz. Dokonała tego 23 czerwca 1986 roku. W sierpniu tego samego roku, oprócz Rutkiewicz, szczyt zdobył Wojciech Wróż, Przemysław Piasecki i Peter Bozik. Dla Wróża to miała być ostatnia wyprawa. – Przysięgam ci, że wrócę – tak w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" Arturem Zakrzewskim wspominała ostatnią rozmowę z mężem Teresa Wróż. Poznaniak zginął podczas zejścia ze szczytu.

 

ANNA OKOPIŃSKA O WYPRAWACH KOBIECYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WANDĘ RUTKIEWICZ

 

W 1996 roku północny filar K2 zdobył Ryszard Pawłowski. W rozmowie z Juliuszem Kaszyńskim mówił wprost: - Góra jest niezwykła. Jedyną, na którą chciałem wejść, to było właśnie K2. Opowiedział też, na czym polega jej magia, a także o tym, jakie trudności czekają na wspinaczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

25.02.2021
Długość: 17 min
Data premiery: 2021