Pięć produktów spożywczych, które mogą zniknąć z naszych sklepów

Autor:
wac//az
Źródło:
Rainforest Alliance
Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej produktywnych biomów
Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej produktywnych biomówFundacja "Biodiversitatis"
wideo 2/5
Fundacja "Biodiversitatis"Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej produktywnych biomów

Kryzys klimatyczny i wylesianie powodują katastrofalne straty dla środowiska na całym świecie. Konsekwencje szybkich zmian mogą wkrótce dotknąć niektóre z powszechnie dostępnych produktów spożywczych, między innymi kawę czy czekoladę.

Z okazji przypadającego 23 czerwca Światowego Dnia Lasów Deszczowych organizacja pozarządowa Rainforest Alliance przypomniała, że skutkiem trwającego na całej Ziemi wylesiania jest kryzys bioróżnorodności i podwyższenie średniej temperatury, co już wkrótce może doprowadzić do globalnego kryzysu żywnościowego.

Ochrona przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi będzie stawała się coraz trudniejsza, podobnie jak zbieranie zdrowych plonów, a nawet uprawa niektórych roślin - alarmuje Rainforest Alliance, które na co dzień zajmuje się ochroną lasów i pomocą rolnikom w dostosowywaniu się do kryzysu klimatycznego i łagodzeniu jego skutków. Za szczególnie zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi organizacja uznaje pięć produktów spożywczych.

Czekolada

Czekolada Shutterstock

Kluczowym składnikiem czekolady są ziarna kakaowca. Według Rainforest Alliance zmiany klimatyczne i niezrównoważone metody uprawy już teraz prowadzą do kryzysu w produkcji kakao, a niektóre obszary, które kiedyś produkowały obfite plony, teraz nie nadają się do uprawy. Mniejsze opady deszczu, zubożenie gleby oraz więcej szkodników i chorób obniżają jakość upraw. Wyższe temperatury oznaczają również mniejszą wilgotność, pozostawiając drzewo kakaowca zbyt suchym, aby przeżyć.

W konsekwencji uprawa musi zostać przeniesiona na wyższe tereny, czasami obejmujące obszary leśne, które są następnie wycinane. To wylesianie pogłębia kryzys klimatyczny, tworząc błędne koło. Zmniejszenie obszarów uprawy kakaowca może sprawić, że rynek nie będzie w stanie zaspokoić popytu na czekoladę.

Czytaj więcej: Czekolada zastąpi kawę? “Pobudza i obniża ciśnienie krwi”

Herbata

HerbataShutterstock

Rośliny herbaciane najlepiej rosną w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, który cechują gorące, wilgotne lata i chłodne, suche zimy. Zmiany klimatyczne powodują, że niektóre plantacje herbaty częściej "toną", podczas gdy inne wysychają. Nieprzewidywalność upraw herbaty oznacza, że staje się ona coraz mniej opłacalna dla rolników.

Awokado

Awokado Shutterstock

Do upraw awokado potrzeba dużych ilości wody. Jak zauważa Rainforest Alliance, te owoce rosną głównie w regionach, które coraz częściej cierpią z powodu fal upałów i suszy. Podobnie jak w przypadku kakaowca, uprawy awokado przyczyniają się do destrukcji środowiska - wycina się lasy, w miejscu, w którym sadzone są drzewa awokado.

Czytaj więcej: Krwawe guacamole. Jak "zielone złoto" stało się "owocem diabła"

Banany

BananyShutterstock

Wyższe temperatury w przypadku bananów oznaczają więcej szkodników i chorób, a klimat może w pewnym momencie stać się zbyt gorący i suchy na uprawę tych owoców. Największymi producentami bananów na świecie są kolejno: Indie, Chiny, Indonezja, Brazylia i Ekwador.

Czytaj więcej: Banany, które smakują jak lody

Kawa

Kawa Shutterstock

Rozprzestrzenianie się chorób związane z wyższymi temperaturami wpływa również na plantacje kawy, dotykane przez tzw. rdzę kawową, czyli chorobę grzybiczą. Plantatorzy poszukują terenów położonych na wyższych wysokościach, co prowadzi do wylesiania. Według Rainforest Alliance to zdrowe lasy są "jednym z z najpotężniejszych i najbardziej opłacalnych narzędzi łagodzenia zmiany klimatu, jakie mamy".

Autor:wac//az

Źródło: Rainforest Alliance

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości