Nadmierne spożycie cukru znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia co najmniej 45 chorób lub objawów - ostrzegają naukowcy. Analiza dotychczasowych badań wykazała, że cukier wiąże się nie tylko z takimi chorobami jak cukrzyca i otyłość, ale też m.in. z udarami, zawałami serca, nowotworami czy depresją.
Wyniki nowego badania, przeprowadzonego przez amerykańskich i chińskich naukowców, opublikowano w środę w czasopiśmie naukowym "British Medical Journal". Jego celem było sprawdzenie dotychczas uzyskanych dowodów na negatywny wpływ nadmiernego spożycia cukru na zdrowie. Badacze wzięli pod lupę łącznie 8601 różnych badań dotyczących związku między konsumpcją cukru a zdrowiem.
Cukier szkodzi zdrowiu
Badacze skupili się zarówno na cukrach, które są dodawane do żywności w procesie produkcji, jak również na cukrach naturalnie występujących w takich produktach jak miód, soki owocowe czy syropy. Nie uwzględniono natomiast cukrów naturalnie występujących w produktach mlecznych, owocach i warzywach.
Badanie wykazało, że nadmierna konsumpcja cukru związana jest ze "znacznie zwiększonym ryzykiem" rozwoju aż 45 różnych chorób lub objawów. Wśród nich wymieniono 18 chorób endokrynologicznych i metabolicznych, takich jak m.in. cukrzyca, podagra (artretyzm) i otyłość, 10 chorób kardiologicznych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, zawał serca i udar, 7 chorób nowotworowych, takich jak rak piersi, rak prostaty i rak trzustki, oraz 10 innych chorób lub objawów, takich jak astma, nadpobudliwość, próchnica zębów, depresja, choroby wątroby oraz przedwczesna śmierć.
Naukowcy, przykładowo, wśród przeanalizowanych wyników wskazali badanie dotyczące spożycia napojów słodzonych. Wynikało z niego, że zwiększenie spożycia ich o 250 ml dziennie było związane ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej o 17 proc. i ryzyka przedwczesnej śmierci o 4 proc. "Generalnie, napoje dosładzane cukrem, takie jak gazowane i niegazowane napoje bezalkoholowe, napoje owocowe i energetyczne, są największym źródłem cukrów" w diecie - podkreślili.
Cukier - ile można jeść?
"Wysokie spożycie cukru w diecie jest co do zasady bardziej szkodliwe niż korzystne dla zdrowia zwłaszcza w przypadku (rozwoju) chorób kardiometabolicznych" - napisali autorzy analizy. "Zmniejszenie spożycia cukrów do wartości poniżej 25 gramów dziennie (około 6 łyżeczek) i ograniczenie spożycia napojów słodzonych do mniej niż jednej porcji tygodniowo (200-355 ml) jest zalecane celem zmniejszenia niekorzystnego wpływu cukrów na zdrowie" - podkreślili. Według nich, aby zmniejszyć przyzwyczajenia ludzi do wysokiego spożycia cukrów, "pilnie potrzebne jest połącznie powszechnej edukacji i polityk dotyczących zdrowia".
- Badania, takie jak to, są pomocne w radzeniu pacjentom, że pozornie małe zmiany, jak wyeliminowane nadmiernego spożycia cukru, na przykład w napojach słodzonych, może mieć wyraźny i pozytywny wpływ na zdrowie - skomentowała wynik badania dr Leana Wen z George Washington University w rozmowie z CNN.
Według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia, dorośli i dzieci powinni ograniczyć swoje spożycie cukru do mniej niż 10 proc. całości przyjmowanej energii. Ograniczenie energii z cukru do mniej niż 5 proc., czyli o około 25 gramów (6 łyżeczek) dziennie, wiąże się z dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi.
Źródło: WHO, CNN, BMJ
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock