"Nie mogę się doczekać prawdziwego zdjęcia, kiedy go już złapiecie" – skomentował jeden z internautów policyjny portret pamięciowy, który okazał się hitem sieci z powodu nietypowej obróbki graficznej.
Policja w hrabstwie Warwickshire w Wielkiej Brytanii opublikowała we wtorek w swoich mediach społecznościowych portret pamięciowy podejrzanego o włamanie w Stratford.
Zwróciło to uwagę internautów, bo portret okazał się dość nietypowy. Dzięki graficznej obróbce podejrzany zyskał… szeroki, nienaturalny uśmiech.
Policja, publikując portret, poprosiła o kontakt każdego, kto ma jakiekolwiek informacje dotyczące włamania.
Włamanie w Stratford
Jak podają służby, do zdarzenia doszło 5 lutego między 14:00 a 14:30 w Stratford-upon-Avon. Dwóch mężczyzn, podających się za pracowników agencji nieruchomości Orbit Housing, zapukało do drzwi 40-latki przy Hertford Road. Jeden rozmawiał z kobietą, a w tym czasie drugi przeszukiwał mieszkanie.
Kiedy właścicielka zorientowała się, że jest okradana, kazała mężczyznom opuścić mieszkanie, podaje policja. Mężczyźni wyszli, zabierając ze sobą gotówkę.
"Co on ukradł? Czyjeś zęby?"
Po publikacji portretu pamięciowego jednego z podejrzanych na Twitterze i Facebooku policji Warwisckshire posypała się lawina komentarzy internautów rozbawionych zdjęciem.
"Nie mogę się doczekać prawdziwego zdjęcia, kiedy go już złapiecie" - napisała na Facebooku jedna z internautek.
"Co on ukradł? Czyjeś zęby?" - zapytał inny komentator.
"Włamanie? A co on zrobił? Uśmiechnął się i kogoś oślepił?" - dopytywał inny komentujący.
"Ten gość wciąż jest na wolności? - pytają internauci. - "Jego zęby na pewno".
"Zdecydowałem się wygooglować więcej policyjnych portretów pamięciowych" - skomentował internauta i opublikował kilka innych nietypowych portretów.
decided to google more police efits. pic.twitter.com/vVvKqCTPTS
— autumn (@autumnjohnay) 4 kwietnia 2018
— Bullshire Police (@BullshirePolice) 3 kwietnia 2018
— Abu WanKinobbi (@AbuWankinobbi) 3 kwietnia 2018
— Jory (@jbrumler) 3 kwietnia 2018
Policja komentuje
Popularność portretu była tak duża, że policja w środę skomentowała sprawę, przy okazji potwierdzając, że mimo zabawnego charakteru zdjęcia, sprawa nie jest żartem.
"Mamy nadzieję, że uwaga, jaką cieszy się portret, pozwoli nam zidentyfikować przestępcę i szybciej postawić go przed sądem".
Portret pamięciowy
Jak tłumaczą technicy policyjni, stworzenie portretu pamięciowego trwa około 5 godzin. Na początku świadek albo ofiara dzielą się z technikiem swoimi wspomnieniami z wydarzenia. Później technik zadaje szczegółowe pytania dotyczące wyglądu poszczególnych części twarzy i dopasowuje gotowe wzory znajdujące się w programie graficznym do słów świadka. Ostatnim etapem sporządzania portretu jest retusz, który ma sprawić, że wybrane części twarzy, na przykład nos i brwi, będą do siebie pasowały.
Autor: jog//kg / Źródło: Warwickshire Police, Facebook, Twitter, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: facebook | Warwickshire Police