Jeśli dotąd wydawało ci się, że piękne pióra są domeną wyłącznie ptasią, to odkrycie chińskich naukowców może zmienić to przekonanie. Jak uważają paleontolodzy z Muzeum Naturalnego w prowincji Szantung, przed milionami lat na terenie Państwa Środka żyły włochate dinozaury.
Do takiej konkluzji doprowadziło naukowców znalezisko dobrze zachowanego szkieletu niewielkiego gada. Budowa jego ciała sugeruje, że zwierzę liczące około metra wysokości chodziło na dwóch nogach, a równowagę zapewniał mu długi ogon. Tym co jednak najbardziej zaskoczyło paleontologów, są trzy wyraźne ślady piór obecnych na ciele dinozaura.
Rewolucyjne pióra
Mają około trzech centymetrów długości i mogą zrewolucjonizować wiedzę o ewolucji gadów i ptaków. Naukowcy uważają, że ok. 235 mln lat temu dinozaury podzieliły się na dwie grupy. Jedne były dwunożne i mięsożerne, ich najsłynniejszym przedstawicielem jest tyranozaur rex, a wyewoluowały z nich prawdopodobnie później ptaki. Do drugiej grupy miały należeć gigantyczne roślinożerne stworzenia jak diplodok. Naukowcy jednak sądzą, że nowo odkryte szczątki należą do prymitywnego przedstawiciela tej drugiej grupy.
Przewrót?
Ślady piór znaleziono wcześniej wyłącznie wśród przedstawicieli pierwszej grupy, co sugerowało, że pojawiły się na dalszym etapie ewolucji. Teraz jednak część naukowców uważa, że włochaci mogli być ancestorzy obu grup. Jeśliby tak było, to należałoby przeformułować wiele przekonań na temat tych zwierząt sprzed milionów lat. Wielu innych paleontologów jednak nie przyjmuje tego argumentu, chcą więcej dowodów.
Źródło: APTN