Walentynki będą ostatnim dniem, w którym na scenie będzie można zobaczyć Czesławę Marię Cieślak - czyli znaną na estradach Polski, Europy i USA Violettę Villas. 14 lutego artystka ma otrzymać srebrny medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznawanym przez ministra kultury. Wtedy też ma się odbyć jubileuszowy koncert, podsumowujący 50-lecie działalności artystycznej. Jest on zapowiadany jako pożegnanie piosenkarki z estradą.
O odznaczeniu Violetty Villas srebrnym medalem "Gloria Artis" poinformował Maciej Mroczek z Centrum Informacyjnego resortu kultury. Medal ma zostać wręczony 14 lutego, prawdopodobnie w Kielcach.
Według dotychczasowych planów jubileuszowy koncert artystki ma się odbyć w kieleckim Wojewódzkim Domu Kultury. Ma to być podsumowanie 50-lecia działalności artystycznej Violetty Villas i jednocześnie pożegnanie piosenkarki z estradą.
Ikona lat sześćdziesiątych
Violetta Villas (właść. Czesława Maria Cieślak) swoją karierę artystyczną piosenkarki estradowej, ale także śpiewaczki operowej i operetkowej, aktorki, kompozytorki i autorki tekstów rozpoczynała na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Jej głos charakteryzowany jest jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Skala rzeczywiście była szeroka: obejmowała 4 pełne oktawy.
Villas wykonuje zarówno muzykę rozrywkową jak i kompozycje klasyczne - arie operowe i operetkowe. Nagrywała również covery popularnych piosenek amerykańskich i francuskich. Wśród jej największych przebojów znajdują się m.in. "Do ciebie, mamo", "Nie ma miłości bez zazdrości", "Przyjdzie na to czas", "Szczęście" czy "Oczi cziornyje".
Artystka słynie ze swego charakterystycznego wizerunku. Wykreowała styl hollywoodzkiej gwiazdy lat sześćdziesiątych, któremu jest wierna od lat. Na scenie nosi efektowne, balowe suknie, a jej znakiem rozpoznawczym są długie, gęste, kręcone blond włosy, o które - jak podkreśla w wywiadach - intensywnie dba.
Gwiazda Paryża i Las Vegas
Czesława Maria Cieślak urodziła się 10 czerwca 1938 roku w Liege w Belgii. Tam spędziła swoje dzieciństwo. Do Polski przyjechała z rodzicami w 1948 roku i zamieszkała w Lewinie Kłodzkim na Dolnym Śląsku. Tam rozpoczęła naukę muzyki, którą następnie kontynuowała we Wrocławiu i Szczecinie. W 1959 r. podjęła naukę śpiewu u Eugenii Falkowskiej w Warszawie.
Po sukcesach na polskich scenach i występach m.in. w Sopocie, występowała na międzynarodowych koncertach radiowych w Europie (m.in. Grand Prix na III Festivalu International des Varietes et Music-Halls w Rennes we Francji w 1965 roku). W 1966 roku na rewii Grand Music-Hall de Varsovie zauważył ją producent, twórca spektakli rewiowych Frederick Apcar Na jego zaproszenie artystka przeniosła się do Las Vegas. Tam przez trzy sezony była gwiazdą Casino de Paris, gdzie śpiewała piosenki, arie operetkowe i operowe w dziewięciu językach.
Występy estradowe otworzyły jej drzwi do filmu. W USA partnerowała m.in. Glennowi Fordowi i Lee Marvinowi. Villas można było zobaczyć również w epizodycznych rolach w polskich produkcjach np. "Klubie profesora Tutki" Andrzeja Kondratiuka i "Dzięciole" Jerzego Gruzy. Występowała także z recitalami w telewizji, na scenie Teatru Syrena w Warszawie oraz na wielu estradach w kraju i za granicą, także w ośrodkach polonijnych Australii i kilkakrotnie w USA.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24