Władze Los Angeles zakładają ograniczniki zużycia wody tym, którzy marnują jej najwięcej. Na liście celebryci

Autor:
pb//am
Źródło:
Guardian

Władze Los Angeles postanowiły ograniczyć dostęp do wody mieszkańcom, którzy zużywają jej zbyt dużo. Chodzi w dużej mierze o osoby zamożne, w tym celebrytów. Miasto zmaga się z ogromną suszą.

Los Angeles walczy ze skutkami historycznej suszy, władze miasta postanowiły więc wdrożyć program oszczędzania wody. Problemem jest głównie nadmierne podlewanie trawników i dotyczy on przede wszystkim osób najbogatszych, w tym celebrytów. W niektórych domach w LA umieszczane są ograniczniki przepływu. Zostały one już zainstalowane między innymi w domach komika Kevina Harta, rapera The Game i byłego partnera Kourtney Kardashian, Scotta Disicka. Dziennik “Guardian” podaje, że kolejni na liście mieszkańców, u których takie ograniczniki mogą być zainstalowane, są Kim Kardashian, Sylvester Stallone i Madonna. 

ZOBACZ TEŻ: "Brazylijski Trump" kontra "komunista i złodziej". Czy nowy prezydent zatrzyma wycinkę selwy?

Program instalowania ograniczników wody w Los Angeles

Ogranicznik może spowodować wstrzymanie pełnego przepływu wody tak, że trudno jest jednocześnie brać prysznic, myć naczynia i podlewać trawnik. Autor projektu, Cason Gilmer, poinformował, że gdy testował urządzenie we własnym domu, toalety i umywalki działały prawidłowo, a prysznic działał z przepływem wody na poziomie około 60 proc. - Ale trzeba być bardzo ostrożnym, bo nie można używać dwóch rzeczy w tym samym czasie - powiedział.

Ogranicznik może być umieszczony u każdego mieszkańca, który przekroczył limit zużycia wody o 150 proc. przynajmniej czterokrotnie od grudnia 2021 roku. Urządzenie, przypominające mały dysk, zakładane jest na dwa tygodnie. Jego instalacja na zewnątrz rezydencji trwa ok. 10 minut. Do września zainstalowano ponad 60 takich urządzeń.

Dla miejskich urzędników odpowiedzialnych za sprawy związane z dystrybucją wody zakładanie ograniczników jest pewnym eksperymentem, który jednak ma pokazać, że najbogatsi są traktowani tak samo, jak każdy inny mieszkaniec miasta. - Zajęliśmy bardzo zdecydowane stanowisko w sprawie równości. Nie ma znaczenia kim jesteś, ile zarabiasz, jak bardzo jesteś znany. Wszyscy są traktowani tak samo - powiedział Mike McNutt, rzecznik okręgu wodnego Las Virgenes, do którego należą popularne wśród celebrytów Calabasas i Hidden Hills.

ZOBACZ TEŻ: Kolejny alarmujący raport WMO o skutkach zmian klimatu. Zmierzamy "na niezbadane terytoria zniszczenia"

Władze LA walczą z suszą

Susze w rejonie Los Angeles nie są nowym zjawiskiem, ale w tym roku problem znacznie się pogłębił. Władze Kalifornii nałożyły na mieszkańców obowiązek ograniczania zużycia wody, a za niedostosowanie się do wymogu grożą mandaty. Region Las Virgenes miał szczególnie duże problemy z egzekwowaniem prawa, bo - jak wskazał McNutt - kary finansowe nie były dla bogatych mieszkańców czynnikiem wystarczająco zachęcającym do zmiany nawyków.

Według informacji CBS News Los Angeles, trawnik przy posiadłości Kourtney Kardashian stracił swój zielony kolor, co może sugerować, że - by uniknąć ograniczeń w dostępie do wody - osoby zajmujące się domem zrezygnowały z nadmiernego podlewania. Przedstawiciele Sylvestra Stallone wydali natomiast oświadczenie, w którym stwierdzili, że duże zużycie wody spowodowane jest tym, że aktor stara się utrzymać ponad 500 drzew na terenie swojej willi. Aby ograniczać zużycie podejmuje inne środki, współpracuje też z lokalnymi władzami.

Autor:pb//am

Źródło: Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości