Wyłudził 2,5 miliona dolarów z covidowego programu wsparcia. Kupił za to jacht, dwa domy i biżuterię

Autor:
kgo//az
Źródło:
ABC News, justice.gov, "Forbes"
Naples na Florydzie
Naples na FlorydzieGoogle Maps
wideo 2/5
Google MapsNaples na Florydzie

Mieszkaniec Florydy dzięki fałszywym danym otrzymał ponad 2,5 mln dolarów zapomogi ze środków przeznaczonych na pomoc przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii COVID-19. Za pozyskane w ten sposób pieniądze kupił m.in. dwa domy, jacht i czterokaratowy pierścionek zaręczynowy. Grozi mu do 60 lat więzienia.

W poniedziałek 35-letni Daniel Joseph Tisone z miejscowości Naples na Florydzie stanął przed sądem w Fort Myers. Ciążą na nim zarzuty m.in. oszustw bankowych, oszustw przelewowych i dokonywania nielegalnych transakcji pieniężnych. Grozi mu do 60 lat pozbawienia wolności. Tisone przyznał się do winy. Wyrok w jego sprawie ma zostać ogłoszony 5 grudnia.

Otrzymał pomoc finansową, kupił domy i jacht

Jak wynika z sądowych dokumentów, od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku Tisone miał składać fałszywe wnioski do lokalnej Administracji Małego Biznesu w celu uzyskania kilku różnych pożyczek. Wnioski zawierały nieprawdziwe informacje na temat przeszłości 35-latka (zatajały jego problemy z prawem), jego średnich miesięcznych dochodów, liczby zatrudnianych przez niego pracowników, danych personalnych rzekomych pracowników oraz przychodów brutto przedsiębiorstw.

Prokuratura zarzuca Tisone’owi również sfałszowanie dokumentów płacowych i podatkowych oraz umowy najmu komercyjnego.

Dzięki fałszywym informacjom podanym we wnioskach oskarżony otrzymał kilka pożyczek z funduszy przeznaczonych na pomoc branżom i firmom dotkniętym przez pandemię COVID-19. Łącznie zapożyczył się na kwotę przekraczającą 2,5 miliona dolarów. Pieniędzy miał użyć na zakup dwóch domów w Naples, akcji i inwestycyjnych papierów wartościowych, jachtu, pierścionka zaręczynowego oraz amunicji, której – zgodnie z prawem – nie może posiadać, ponieważ w przeszłości był karany.

Oszuści mogli wyłudzić łącznie nawet 80 miliardów dolarów

W czterech pakietach covidowych na krótko po wybuchu epidemii rozdysponowano w USA prawie 3 biliony dolarów, co łącznie stanowiło największy w historii bodziec finansowy dla amerykańskiej gospodarki i ok. 14 proc. PKB USA. Pod koniec grudnia 2020 roku zatwierdzono kolejny pakiet, warty około 900 miliardów USD, który powiązano z ustawą budżetową.

Kilka miesięcy temu NBC News podało, że w ramach programów pomocowych związanych z pandemią oszuści mogli wyłudzić łącznie nawet 80 miliardów dolarów. Z kolei w poprzedni piątek agenci Secret Service przekazali, że udało im się odzyskać łącznie 286 milionów dolarów, które przeznaczone były na wsparcie małego biznesu w kryzysie związanym z COVID-19, a trafiły w ręce oszustów. Większość z nich przy ubieganiu się o pożyczkę wykorzystywała nieprawdziwą tożsamość. Skradzione pieniądze trafiły na ok. 15 tys. fałszywych kont, w sprawę zamieszanych było wiele osób - pisze "Forbes".

ZOBACZ TEŻ: Kierował walką z COVID-19 w USA. Dr Fauci zapowiedział odejście z rządowych stanowisk

Autor:kgo//az

Źródło: ABC News, justice.gov, "Forbes"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości