Atak na redakcję Charlie Hebdo i #JesuisCharlie, śmierć czarnoskórego Amerykanina i #BlackLivesMatter, a także jaki kolor ma ta sukienka i #TheDress to tylko niektóre z wydarzeń, jakimi żyły media społecznościowe w 2015 roku. Wszystkie zebrała sieć społecznościowa Twitter i opublikowała w formie wideo.
#CharlieHebdo i #JesuisCharlie
Niezadowolenia z ograniczania wolności słowa nie kryli internauci. Za pomocą hashtagu #JesuisCharlie (pol. "Jestem Charlie") oraz #CharlieHebdo w kilka godzin po zamachu terrorystycznym oznaczyli ponad 200 tys. wpisów na Twitterze. Publikowali również wyrazy współczucia i kondolencje dla rodzin ofiar tragedii.
#JesuisParis i #PrayforParis
Niecały rok po tragicznym ataku na redakcję "Charlie Hebdo" doszło do kolejnej tragedii w Paryżu. 13 listopada terroryści uderzyli w kilku miejscach jednocześnie. Zginęło 130 osób.
Internauci solidaryzowali się z Francją. Pod hashtagami #JesuisParis, #PrayForParis, #ParisAttacks i #PorteOuverte wyrazili smutek i zapewnili o swoich modlitwach. We wpisach zamieścili też hasło "Je suis" (jestem - red.), które wcześniej było używane m.in. w związku z zamachem terrorystycznym na redakcję "Charlie Hebdo". Na grafikach dołączanych do wiadomości pojawiła się wieża Eiffla, wpisana w znak pokoju.
this is so beautiful #prayforparis https://t.co/c1bOI7TqwS
— All The Love N. (@NannyStyles1) listopad 29, 2015
Je Suis Paris #PrayForParis #StandWithParis #ParisStrong Artwork by: Destiny Topolski pic.twitter.com/S3xy1jwKZB
— ∞ Destiny Topolski ∞ (@DestinyTopolski) listopad 14, 2015
#CaitlynJenner
"Jestem kobietą" - oświadczyła w kwietniu w wywiadzie telewizyjnym dla ABC (jeszcze jako Bruce Jenner) mistrzyni olimpijska w dziesięcioboju z 1976 roku Caitlyn Jenner. Wtedy po raz pierwszy przyznała się publicznie do swojego transgenderyzmu.
Dwa miesiące później w środku czerwcowego wydania magazynu znalazł się 22-stronicowy artykuł na temat zmiany płci. Ujawnił on, że Jenner przeszła 10-godzinną operację zmiany wyglądu twarzy na bardziej kobiecą, lecz nie ruszano jej genitaliów.
Tuż po zmianie płci Jenner założyła także nowe konto na Twitterze, które pobiło rekord Guinnessa zyskując milion śledzących użytkowników w ciągu czterech godzin i trzech minut. Poprzedni rekord należał do oficjalnego konta Baracka Obamy, który miał na koncie milion subskrybentów po pięciu godzinach.
Internauci pod hashtagiem #CaitlynJenner docenili odwagę i walkę o tożsamość celebrytki.
— Caitlyn Jenner (@Caitlyn_Jenner) czerwiec 1, 2015
#TheDress
Wszystko zaczęło się od tego, że jedna z blogerek zwróciła się do użytkowników serwisu Tumblr o pomoc w ustaleniu koloru kreacji ze zdjęcia.: "Hej, pomóżcie mi ustalić, czy ta sukienka jest biało-złota czy niebiesko-czarna?"
W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja. Zacięta i burzliwa. Włączyli się celebryci m.in.: Taylor Swift, Kim Kardashian, Julianne Moore. Spór o sukienkę stał się sieciowym hitem. Na Twitterze debata na temat tej sukienki była oznaczona hashtagiem #TheDress.
Me and dad see this as blue and black and my sister sees white and gold WHAT is going on pic.twitter.com/u7uzk61ED3
— Hayley (@hayleywx_) luty 26, 2015
I don\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'t understand this odd dress debate and I feel like it\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s a trick somehow. I\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'m confused and scared. PS it\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s OBVIOUSLY BLUE AND BLACK
— Taylor Swift (@taylorswift13) luty 27, 2015
#BlackLivesMatter
W kwietniu tego roku, z rąk białego policjanta zginął czarnoskóry Walter Scott. Mężczyzna w trakcie ucieczki przed policjantem został postrzelony przez niego osiem razy w plecy, co zarejestrowano na amatorskim nagraniu wideo, które kilka dni później opublikowano. Funkcjonariusz usłyszał zarzut morderstwa.
Był to kolejny przypadek w USA, gdy czarnoskóry mężczyzna ginie z rąk białego policjanta. Oburzeni internauci pod hashtagiem #BlackLivesMatter (życie czarnoskórych ma znaczenie - red.) wyrażali solidarność z czarnoskórą społecznością w USA.
Do tweetów dołączali m.in. zdjęcie zastrzelonego Scotta, pozującego w uniformie Straży Wybrzeża, do której w przeszłości należał.
Cartoon done in 2001 by Cut-n-Edge Cartoons. Newspapers refused to run it. #PoliceBrutality #BlackLivesMatter pic.twitter.com/uT5ITtDAcD
— BlackHistoryStudies (@BlkHistStudies) kwiecień 9, 2015
From 1936 to 2015, look at how far we (have not) come. #WalterScott #PoliceBrutality #Ferguson #BlackLivesMatter pic.twitter.com/2P9z4EL6LJ
— D (@Delo_Taylor) kwiecień 8, 2015
#RefugeesWelcome
Internauci nie byli obojętni również wobec uchodźców, którzy w tym roku masowo przybywają do Europy. Wyrazy poparcia na Twitterze okazywano za pomocą hashtagu #RefugeesWelcome.
Według danych UNHCR do połowy listopada do Europy przybyło w sumie ponad 858 tys. migrantów. Organizacja spodziewa się, że między listopadem 2015 a lutym 2016 średnio dziennie jedynie z Turcji przybywać będzie 5 tys. osób, co oznacza dodatkowe 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii.
#PlutoFlyBY
14 lipca o godz. 13.49 sonda New Horizons należąca do NASA przeleciała obok Plutona - i to bardzo blisko. Dla wielu było to najważniejsze wydarzenie w dziejach podboju Kosmosu.- Misja ta zakończyła wstępne rozpoznanie Układu Słonecznego - podsumował wówczas Charles Bolden administrator NASA.
To przełomowe wydarzenie zainteresowało również internautów. Na portalach społecznościowych za pomocą hashtagu #PlutoFlyBY wyrażali swoje uznanie dla autorów projektu New Horizons.
We\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'ll all have a nice photo of #Pluto soon! #PlutoFlyBy @wootshirt pic.twitter.com/GCC7ecvEql
— Planetary Society (@exploreplanets) lipiec 11, 2015
Do you <3 Pluto? #PlutoFlyby pic.twitter.com/ptLwU1ribr
— Alex Parker (@Alex_Parker) lipiec 8, 2015
#IStandWithAhmed
We wrześniu głośno było o sprawie 14-letniego Ahmeda Mohameda. Został on aresztowany przez teksańską policję po tym jak przyszedł do szkoły z własnoręcznie zrobionym zegarkiem. Uznano go za bombę. Media społecznościowe zawrzały po nagłośnieniu sprawy chłopca. Wsparli go między innymi Barack Obama i Hilllary Clinton.
#IStandWithAhmed DISGUSTING. @IrvingMayor @IrvingPD AND school owe apology. WERE HE WHITE? http://t.co/iaWgObXQSd pic.twitter.com/8wrYpVq8Yr— Montel Williams (@Montel_Williams) wrzesień 16, 2015
Brought my clock to work today. #IStandWithAhmed #Solidarity pic.twitter.com/h4Jr0siF1A— Simran Jeet Singh (@SikhProf) wrzesień 16, 2015
Cool clock, Ahmed. Want to bring it to the White House? We should inspire more kids like you to like science. It's what makes America great.— President Obama (@POTUS) wrzesień 16, 2015
Autor: pw, kry/gak,mtom / Źródło: Twitter.com, Mashable
Źródło zdjęcia głównego: Twitter