Do święta duchów został jeszcze miesiąc, jednak w USA, gdzie obchodzone jest ono najhuczniej już rozpoczęły się przygotowania. A Jack-o'-lantern, czyli ognik przebijający przez złowrogi uśmiech wydrążonej dyni, symbolizujący dusze zmarłych, im większy, tym lepszy...
Obchodzone 31 października Halloween wywodzi się od celtyckiego obyczaju Samhain, któremu w okresie chrystianizacji plemion celtyckich nadano chrześcijański charakter i przesunięte na 1 listopada nazwano Dniem Wszystkich Świętych, co po angielsku brzmiało All Hallows Day.
Od pogańskiego zwyczaju do chrześcijańskiego święta Dzień poprzedzający nazwano wigilią Wszystkich Świętych, czyli Eve of All Saints, Eve of All Hallows lub Hallow Even. W połowie XIX w. obyczaj przywędrował wraz z irlandzkimi emigrantami do Ameryki i tam zmienił nazwę na Halloween. W drugiej połowie XX w. święto trafiło znowu do Europy.
W Irlandii za czasów pogańskich ludzie przebrani w kolorowe kostiumy odprowadzali duchy do granic miasta. Niezamożni proponowali bogatym interes, który polegał na tym, że mieli odprawiać modły za dusze zmarłych w zamian za chleb.
Dynia ze świeczką Wydrążona dynia ze światełkiem w środku (Jack-o'-lantern) dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych celtyckich obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, sów i nietoperzy.
Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp.
Cukierek, albo psikus
Kulminacyjnym momentem tego święta jest odwiedzanie domów przez przebrane dzieci, które wypowiadają zdanie "trick or treat" – psikus albo poczęstunek, co ma nakłonić odwiedzonego domownika do poczęstowania dzieci garścią wcześniej zakupionych na ten cel słodyczy pod "groźbą" zrobienia mu psikusa np. nasmarowania klamki pastą do zębów.
Źródło: enex, wikipedia.pl
Źródło zdjęcia głównego: ENEX