Syn Kermit, córka Hosanna?

 
"Kermit to imię ośmieszające i nie można tak nazwać dziecka"
Źródło: materiały dystrybutora

"Kermit to imię ośmieszające. Nie można tak nazwać dziecka, bo kojarzy się Muppet Show", "Hosanna, czy Alleluja nie nadaje się na imię" - usłyszą od kierownika Urzędu Stanu Cywilnego rodzice, którzy chcieliby nadać swojemu nowonarodzonemu dziecku takie nietypowe imię. Rada Języka Polskiego nie pozwala także na zarejestrowanie imion: Tiara, India, Akira, Kika czy Loudon.

Urzędy Stanu Cywilnego z całej Polski oraz sami rodzice proszą językoznawców z Rady Języka Polskiego o opinie dotyczące propozycji imion dla dzieci. Gdy pojawiają się imiona nietypowe, rzadkie i obcojęzyczne szukają podpowiedzi, bo pomysłowość w nazywaniu najmłodszych Polaków nie zna granic.

Kermit to imię ośmieszające

Wielką pomysłowością wykazali się rodzice pewnego chłopca. Postanowili nazwać go Kermit. Imię, co prawda, widnieje w spisie angielskich imion, ale Rada Języka Polskiego była nieugięta: "Nadając swemu dziecku imię Kermit, rodzice naraziliby je na śmieszność. Jedynym bowiem skojarzeniem, jakie niesie z sobą nazwa Kermit w polszczyźnie, jest popularna żaba z programu The Muppet Show".

Hosanna i Alleluja "nie nadają się"

Pewni rodzice chcieli natomiast, żeby ich córka nazywała się Hosanna. Językoznawcy nie mieli jednak wątpliwości. - Wskutek podniosłego charakteru tego modlitewnego wezwania w liturgii chrześcijańskiej i judaistycznej, wezwanie "hosanna", czyli: "daj nam zbawienie", nie nadaje się na imię dziewczynki, bo w zestawieniu z nią musi wywoływać efekt komiczny. Mówiąc innymi słowy: hosanna nie nadaje się na imię tak samo i z tego samego powodu, co "alleluja", czyli "chwalcie Pana" - napisali w opinii poloniści z RJP.

Akira albo India też nie

Rodzice pytali także o imiona: Akira, Leo, Lisev, India, Jagienka, Kika, Ludon, Tiara, Viktor i Vitold. W tych przypadkach Rada także była na nie.

- Ostateczną decyzję o zarejestrowaniu imienia podejmuje kierownik Urząd Stanu Cywilnego. My nie wydajemy zakazów, ani nakazów, wydajemy jedynie opinię o wybranym imieniu. Zazwyczaj negatywnie opiniujemy zdrobnienia lub niepolskie imiona, z których nie można wywnioskować płci dziecka - powiedziała PAP dr Katarzyna Kłosińska, sekretarz Prezydium Rady Języka Polskiego.

"Odmawiają imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego"

Rada, przy pisaniu opinii, kieruje się art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, który brzmi: "Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Czytaj także: